Jak odnowić stare futryny metalowe – etapy prac, preparaty i narzędzia

Futryna jest ważnym elementem systemu okiennego lub drzwiowego o znaczeniu nie tylko funkcjonalnym, ale również estetycznym, ponieważ wpływa na atrakcyjny wygląd pomieszczenia, mieszkania lub domu. Po latach użytkowania ościeżnica często nadaje się do wymiany lub wymaga gruntownego odświeżenia. Jak odnowić metalowe futryny?

Wymiana metalowych futryn wskazana jest przy okazji większego remontu, dlatego że wiąże się z kuciem ścian, hałasem i dodatkowym bałaganem. Mniej skomplikowane, w miarę szybkie i nieobciążające dla budżetu jest malowanie ościeżnic.

Kluczową sprawą jest tu dobór farby, jednak przy renowacji metalowej futryny nie możemy zapomnieć o odpowiednim zaplanowaniu poszczególnych czynności oraz potrzebnych preparatach i narzędziach.

O tym, jak w etapach odnowić stare futryny metalowe piszemy poniżej.

1. Przyszykowanie futryny z metalu do malowania

Faza przygotowania jest bardzo ważna, ponieważ od niej zależy ostateczny efekt wizualny renowacji futryny i jej wytrzymałość podczas dalszego użytkowania.  

Prawidłowe przyszykowanie powierzchni ościeżnicy do malowania zaczynamy od oczyszczenia jej z wszelkich śladów kurzu, piasku i nalotów organicznych. Usuwamy stare, często słabo trzymające się warstwy farby oraz ewentualne ogniska rdzy. 

W zależności od stanu futryny na tym etapie potrzebne nam będą takie narzędzia jak: 

druciana szczotka lub wiertło z nasadką na kółko druciane,

gruboziarnisty i drobnoziarnisty papier ścierny.

Wykorzystamy je zarówno do starcia starej powłoki farby, podkładu oraz usunięcia powstałej korozji.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jak skutecznie usunąć rdzę z metalu? Preparaty na rdzę – gotowe i domowe

2. Wyrównanie futryny przed malowaniem

W celu wygładzenia powierzchni metalowej futryny można zaszpachlować delikatne wgniecenia lub głębsze odpryski.

Renowacja futryn na koniec tego etapu polega na zmatowieniu ościeżnic drobnoziarnistym papierem ściernym. Ostatni krok przygotowania podłoża to usunięcie powstałego wskutek wygładzania pyłu oraz, w razie potrzeby, odtłuszczenie powierzchni rozcieńczalnikiem. 

Wskazówka: Próba przed malowaniem futryny na gotowo

Jeżeli futryna była wcześniej malowana i nie jesteśmy pewni, czy wszystko zostało odpowiednio przygotowane, wykonujemy próbę farby na małym fragmencie futryny. Jeżeli po wyschnięciu farba nie będzie dobrze trzymała się podłoża lub zauważymy niepożądany efekt, wtedy stare powłoki należy usunąć całkowicie, a następnie jeszcze raz dokładnie odpylić ościeżnicę.

Gdy test się powiedzie, przystępujemy do właściwego malowania futryny odpowiednią do tego dobraną farbą. 

Być może zainteresuje Cię również, czym malować futryny z drewna

3. Malowanie futryn metalowych 

Gdy ościeżnice są już właściwie przygotowane, możemy zabrać się za ich malowanie. Jeśli chcemy, by efekt odnowienia starych futryn metalowych nie tylko był estetyczny, ale utrzymał się jak najdłużej, to bardzo ważny jest wybór farby.

Ościeżnicę metalową musimy przede wszystkim zabezpieczyć antykorozyjnie. Szczególnie dotyczy to drzwi zewnętrznych, gdzie procesy korozyjne, ze względu na warunki atmosferyczne, przebiegają znacznie szybciej. Dlatego renowacja futryny z metalu wymaga użycia farby o właściwościach chroniących metal przed rdzą. Najlepiej taką, która nie wymaga gruntowania i dokładnego usunięcia korozji. Idealnie sprawdzi się tutaj specjalistyczna farba STAL-KOR Polifarb Łódź. Doskonale ochroni malowane elementy, jest twarda i jednocześnie elastyczna oraz odporna na uderzenia, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i czynniki atmosferyczne (w przypadku futryn zewnętrznych). 

Farba do malowania futryn metalowych Stal-Kor - polifarb.lodz.pl
fot. Stal-Kor to nowoczesna gruntoemalia na rdzę. Posiada bogatą kolorystykę i bardzo szybko wysycha, co gwarantuje szybkie zakończenie prac i zadowolenie z efektu końcowego.

Narzędzia potrzebne do malowania ościeżnic

Renowacja futryn metalowych – zestaw narzędzi - polifarb.lodz.pl
Papier ścierny, zestaw pędzli czy wałki do malowania często pozostają nam po wcześniejszych remontach lub naprawach. Jeżeli jednak nie posiadamy czegoś na stanie, to bez problemu kupimy w najbliższym sklepie budowlanym lub w specjalnym dziale w supermarkecie.

Ten etap wymaga dużej precyzji dlatego najczęściej malowanie futryn wykonuje się ręcznie. I tu warto zaopatrzyć się w różnej wielkości pędzle i wałki. Dobrze skompletowany zestaw pozwoli na szybką i precyzyjną realizację prac malarskich. Gdy w tym samym czasie odnawiamy i malujemy kilka metalowych futryn możemy postarać się o dodatkowy sprzęt w postaci pistoletu natryskowego. Użycie urządzenia wymaga starannego zabezpieczenia i osłonięcia ścian oraz podłogi w pobliżu futryny. Doskonale sprawdza się przy większych remontach, gdy dodatkowo malujemy ściany, sufitu etc.

Niezależnie od materiału i rodzaju farby zawsze pamiętajmy o dokładnym jej wymieszaniu przed rozpoczęciem prac i przestrzeganiu warunków dokładnie opisanych i umieszczonych na opakowaniu. 

Jeśli nie wiesz, jakie preparaty lub farbę wybrać do odnowienia i malowania metalowej futryny lub poszukujesz najwyższej jakości produktów tego typu, zajrzyj na stronę Polifarb Łódź!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady