Jak przygotować ścianę do malowania – krok po kroku

Może się wydawać, że malowanie ścian to bardzo prosty proces. Trzeba jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu powierzchni – w przeciwnym razie powłoka może być nieestetyczna lub nietrwała. Dowiedz się, jak powinno wyglądać przygotowanie ściany do malowania krok po kroku i dlaczego jest to takie ważne.

Krok 1: optymalne warunki do malowania

Malowanie to nie tylko szybki, prosty sposób na odświeżenie ścian, ale również jedna z najłatwiejszych technik pozwalających na błyskawiczne odświeżenie i odnowienie pomieszczenia. Ważne jednak, by nie tylko wybrać właściwą farbę, ale również zadbać o odpowiednie warunki do przeprowadzania prac. Najlepiej malować ściany w umiarkowanie ciepły, pogodny dzień (optymalne są: wilgotność powietrza od 40 do 60% i temperatura od 10 do 25°C) – wówczas farba nie wysycha ani za szybko, ani za wolno, a pomieszczenie można bez problemu wywietrzyć po zakończeniu prac. Ułatwi to realizację całego procesu.

Krok 2: stare powłoki malarskie

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, konieczne oceń stan starej powłoki malarskiej. Przygotowanie ściany do malowania rzadko wymaga jej usunięcia, ale w niektórych przypadkach może to być konieczne. Jeśli stara farba jest popękana i odpryskuje, trzeba chwycić za szpachelkę i mechanicznie zdjąć ją z powierzchni po uprzednim zmoczeniu ściany. Można też wykorzystać specjalne preparaty wspomagające usuwanie starych farb ze ścian. Zdarcia wymagają też wszelkie stare tapety wraz z warstwą kleju. Jeśli natomiast na ścianach znajdują się pleśń, grzyby czy tłuszcz, trzeba je usunąć przy użyciu odpowiednich środków. To warunek optymalnej przyczepności nowej farby, a także estetycznego i trwałego efektu.

Sprawdź też: Jak wybrać i jak nakładać farbę na zacieki?

Krok 3: wypełnienie ubytków i szlifowanie ścian przed malowaniem

Ubytki w ścianach mogą pojawiać się zarówno w starszych, jak i w nowych budynkach. Farba natomiast nie tylko nie zakryje pęknięć i nierówności, ale może wręcz je uwypuklić. Dlatego przygotowanie ścian do malowania krok po kroku powinno też obejmować sprawdzenie i wyrównanie powierzchni. Wszelkie ubytki należy zaszpachlować, a po wyschnięciu wyszlifować. Im bardziej równa i gładka powierzchnia ściany, tym lepiej będzie wyglądać gotowa powłoka malarska.

Krok 4: czyszczenie ściany przed malowaniem

Następnym istotnym krokiem jest czyszczenie ściany przed malowaniem. To nic trudnego – wystarczy ją umyć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu o właściwościach odtłuszczających. Czym odtłuścić ścianę przed malowaniem? Profesjonaliści najczęściej stosują mydło malarskie dostępne w każdym sklepie budowlanym. Bardzo popularną metodą jest jednak również mycie ścian przed malowaniem płynem do naczyń. Wystarczy niewielka ilość środka rozprowadzonego w wodzie. Następnie należy przetrzeć całą powierzchnię wilgotną gąbką i pozostawić do wyschnięcia.

Krok 5: zabezpieczenie otoczenia przed malowaniem ścian

Następnym krokiem powinno być zabezpieczenie otoczenia. Zapobiega to rozbryzgom i zanieczyszczeniu farbą elementów takich jak kontakty, włączniki, ramy okien, oprawy lamp czy listwy przypodłogowe. Należy je starannie okleić taśmą malarską. Jeśli sufit ma być pokryty innym kolorem niż ściany, również powinno się go oddzielić taśmą. To samo dotyczy sąsiednich powierzchni przy malowaniu ściany akcentowej. Podłogę należy natomiast zabezpieczyć folią malarską.

Krok 6: gruntowanie ściany przed malowaniem

Czy gruntowanie przed malowaniem zawsze jest potrzebne? Tak – w przypadku niemalowanych wcześniej ścian (np. w nowych budynkach) lub też fragmentów, z których usunięto poprzednie powłoki malarskie lub które wypełniono szpachlą, należy się posłużyć specjalnym preparatem do gruntowania ściany przed malowaniem. Grunt do ścian ma za zadanie wyrównanie powierzchni i chłonności ściany, jej wzmocnienie, wyeliminowanie ewentualnego pylenia i impregnację. Grunt pomoże zwiększyć trwałość i estetykę nowej powłoki. Nakłada się go za pomocą wałka lub pędzla, zwracając uwagę na staranność aplikacji. Na chłonne lub pylące ściany powinno się zastosować dwie warstwy preparatu – drugą po ok. 2-3 godzinach.

Impregnacja – gruntowanie ściany przed malowaniem - polifarb.lodz.pl
Gruntowanie ściany przed malowaniem jest konieczne, jeśli nie znajduje się na niej stara farba. Odpowiedni grunt zapobiegnie pyleniu i zwiększy przyczepność emalii, dzięki czemu gotowa powłoka będzie gładka, estetyczna i trwała.

Jak przygotować ściany do ponownego malowania?

Jeśli znajdująca się na nich powłoka malarska jest w idealnym stanie, nie trzeba już przeprowadzać gruntowania. Przed położeniem właściwej warstwy dekoracyjnej czasem stosuje się jednak farbę podkładową. Tworzy ona neutralne tło dla nowego koloru, co jest szczególnie istotne przy przemalowywaniu ciemnej ściany na jasny kolor. Zwiększa też przyczepność farby, zmniejszając jej zużycie oraz trwałość powłoki. Jednak przygotowanie ścian pod malowanie za pomocą farby podkładowej nie zawsze jest konieczne, najczęściej wystarczy porządne odkurzenie i odtłuszczenie powierzchni do malowania.

Czytaj dalej: Popękana ściana - czym ją pomalować, żeby zamaskować rysy?

Krok 7: malowanie

Po tak przeprowadzonych przygotowaniach malowanie powinno być proste i przyjemne, a jego efekty estetyczne i trwałe. 

Uniwersalny preparat pozwalający na doskonałe przygotowanie ścian pod malowanie w opakowaniach 5 i 10 l znajdziesz w punktach stacjonarnych w całej Polsce. Więcej informacji na temat technik malowania różnych powierzchni znajdziesz na naszym blogu z poradami. Zapraszamy!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady