Malowanie zlewu – dobór farb i ich aplikacja

Zniszczony zlew może negatywnie wpływać na wygląd całej kuchni. Nie zawsze trzeba jednak go wymieniać – czasami wystarczy poddać go renowacji. W niektórych przypadkach odpowiednim rozwiązaniem może być malowanie zlewu. Choć nie jest to szczególnie popularny zabieg, jego przeprowadzenie wcale nie musi być trudne! Dowiedz się, jak to zrobić i jaka farba do zlewu będzie odpowiednia.

Malowanie zlewu – czy to możliwe?

Malowanie zlewu stanowi stosunkowo prosty sposób na jego odnowienie i przywrócenie mu atrakcyjnego wyglądu. Sposób przeprowadzenia tego typu prac zależy jednak od typu zlewu.

Malowanie zlewu granitowego

Wiele osób zastanawia się, czym pomalować zlew granitowy i czy w ogóle jest to możliwe. Tego typu elementy po dłuższym czasie użytkowania mogą bowiem tracić swój dawny blask przez zarysowania czy odbarwienia. Malowanie zlewozmywaka kamiennego może jednak sprawiać wiele trudności, przede wszystkim przez strukturę tego materiału, który nie jest chłonny. Nie ma typowej farby do zlewu granitowego, a przy stosowaniu innych farb do kamienia nie ma gwarancji, że efekt będzie zadowalający. Dlatego nie zaleca się malowania zlewu granitowego.

Malowanie zlewu stalowego

Czy warto zdecydować się na malowanie zlewu stalowego? To zależy – zlewozmywaki ze stali nierdzewnej nie nadają się do malowania. Zwykle nie ma również potrzeby, aby poddawać je zaawansowanej renowacji. Wszelkie osady można usunąć popularnymi środkami czyszczącymi lub sodą oczyszczoną, a posmarowanie powierzchni kilkoma kroplami oleju jadalnego nada jej piękny połysk. Możliwe jest jednak malowanie zlewozmywaka ze stali emaliowanej. Czym pomalować zlew stalowy pokryty emalią? Najlepsza farba do zlewu emaliowanego to farba poliuretanowa, która cechuje się dużą wytrzymałością.


Farba do malowania zlewu emaliowanego

Dowiedz się również: Jak i czym pomalować okap kuchenny?

Malowanie zlewu ceramicznego

Pomalować można też zlew ceramiczny, ale wymaga to zastosowania odpowiednich produktów. Najlepiej sprawdzi się specjalna emalia do ceramiki łazienkowej. Jest ona bowiem wysoce odporna na działanie wody, zmian temperatury czy środków chemicznych. Taka farba do zlewu sprawdzi się zatem także w kuchni. Często jest dostępna w formie sprayu, co ułatwia jej nakładanie.

Zlew w czarnym kolorze z miedzianą bateriąMalowanie zlewu to szansa na nadanie mu oryginalnego koloru i odmianę całego wnętrza. Wystarczy odpowiednia farba do zlewu – czarna nada kuchni nowoczesnego sznytu.

Malowanie zlewu aluminiowego

Możliwe jest także malowanie zlewu aluminiowego – wystarczy jedynie odpowiednio przygotować powierzchnię i wybrać przeznaczony do niej produkt. Farba do zlewu aluminiowego powinna być odporna na wodę, wysokie i niskie temperatury oraz środki chemiczne. Powinno się ją nanosić cienkimi warstwami, dlatego często zaleca się stosowanie techniki malowania natryskowego.

Farba do malowania zlewu – jak ją nakładać? Malowanie zlewozmywaka krok po kroku

Odpowiedni dobór farby do zlewu to połowa sukcesu. Na drugą składa się jej odpowiednia aplikacja. Malowanie zlewu należy przeprowadzić według przedstawionych poniżej kroków.

  1. Zebranie materiałów – upewnij się, że masz pod ręką wszystko, co potrzebne do malowania. Chodzi tu oczywiście odpowiednio dobraną o farbę do zlewu, ale także podkład i/lub warstwę nawierzchniową (jeśli zgodnie z zaleceniami producenta są one potrzebne), narzędzia, akcesoria ochronne itp.
  1. Przygotowanie powierzchni – zanim zabierzesz się za malowanie zlewu, dokładnie go wyczyść. Użyj gąbki lub szczotki i płynu do mycia naczyń lub innego detergentu o właściwościach odtłuszczających. Tłuszcz sprawi bowiem, że farba do zlewu stalowego, aluminiowego czy ceramiki nie będzie się odpowiednio trzymać powierzchni. Przed malowaniem upewnij się też, że zlew jest całkowicie suchy, a najlepiej odetnij do niego dopływ wody.
  1. Uzupełnianie ubytków – jeśli na powierzchni zlewozmywaka są widoczne ubytki, teraz należy je usunąć. Żadna farba do zlewu nie przykryje dużych pęknięć czy wyszczerbień, a może je nawet bardziej uwidocznić. Dotyczy to szczególnie zlewów ceramicznych i emaliowanych, które mogą się wyszczerbiać.
  2. Zabezpieczenie obszaru roboczego – przed rozpoczęciem nakładania farby do zlewów należy też zabezpieczyć cały obszar roboczy z użyciem folii i taśmy. Trzeba usunąć lub dokładnie odseparować wszystkie te elementy zlewu, które nie będą pokrywane farbą i których nie da się zdemontować na czas renowacji.
  3. Malowanie – farbę do zlewozmywaka można nakładać na różne sposoby. Eksperci często polecają metodę natryskową, która zapewnia pokrycie powierzchni równą, cienką warstwą emalii. Możliwe jest jednak również malowanie zlewu pędzlem. 

Sprawdź też: Jak zabezpieczyć ścianę przed wilgocią?

Farbę należy nakładać w dwóch lub trzech warstwach z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych, zgodnie z zaleceniami producenta. Przed ponownym użytkowaniem zlewozmywaka najlepiej jest odczekać przynajmniej 24 godziny – produkt musi bowiem całkowicie wyschnąć. Sprawdź, gdzie kupić wysokiej jakości emalie od Polifarbu Łódź i dobierz odpowiedni produkt do malowania zlewozmywaka. 

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady