Malowanie kostki brukowej – jak i czym malować betonowy bruk

Kostka brukowa jest niezwykle często wybierana do utwardzania nawierzchni. Nadaje się do tworzenia m.in. chodników, podjazdów, ścieżek, patio czy placów. Jest nie tylko estetyczna, ale również trwała. Po pewnym czasie może jednak wymagać odświeżenia – wówczas warto zainwestować w malowanie kostki brukowej. Jak to robić i jaką farbę do kostki brukowej wybrać?

Malowanie kostki brukowej - dlaczego warto?

Bruk jest w swej naturze materiałem wyjątkowo trwałym. Jednak z czasem mogą się na nim pojawiać trudne do usunięcia zabrudzenia czy też wykwity wapienne – nawet przy odpowiednim zabezpieczeniu. Kostka może się też po prostu ścierać – szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Świetnym sposobem na odświeżenie takiej powierzchni jest jej pomalowanie. Odpowiednia farba do kostki brukowej nie tylko poprawi jej wygląd, ale również będzie stanowić dodatkową warstwę zabezpieczającą. Dzięki temu nawierzchnia zachowa swoje właściwości na dłuższy czas. Malowanie powinno się też poprzedzić impregnacją, która ograniczy nasiąkliwość materiału i pomoże opóźnić procesy erozji.

Impregnat czy farba do bruku – czym pomalować kostkę brukową?

Czym można pomalować kostkę brukową? Okazuje się, że na rynku dostępnych jest kilka ciekawych opcji. Wśród nich znajdują się:

bezbarwne impregnaty – ograniczające nasiąkliwość kostki, pozwalające chronić ją przed zabrudzeniami i pękaniem;

impregnaty typu „mokra kostka” - chroniące przed wilgocią i zabrudzeniami, a jednocześnie wzmacniające naturalną barwę kostki (transparentne);

impregnaty barwiące - zawierające barwnik do kostki brukowej, który pozwala na wzmocnienie lub zmianę koloru kostki;

farby do kostki betonowej - umożliwiające całkowitą odmianę nawierzchni poprzez nadanie jej koloru i utworzenie dodatkowej warstwy ochronnej na jej powierzchni.

Co zatem jest lepsze - impregnat czy farba do malowania kostki brukowej? Wiele zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Istotny jest też stan nawierzchni.

Impregnatynajlepsze do kostki, która nie jest bardzo zniszczona, a wymaga jedynie odświeżenia. Należy je dobierać zgodnie z pożądanymi rezultatami – preparat bezbarwny nie zmieni jej wyglądu, a najmocniejszy efekt zapewni środek barwiący. Tymczasem farba do kostki betonowej zapewni jej pełną renowację i nada nowy kolor.

Zaimpregnowana kostka brukowa – polifarb.lodz.pl
Odpowiednio zaimpregnowana kostka brukowa nie wchłania wody ani zanieczyszczeń. Impregnat może też zawierać barwnik do kostki brukowej, który podkreśli lub zmieni jej kolor.

Malowanie kostki brukowej impregnatem – jak wybrać produkt?

Impregnacja kostki brukowej zwiększa jej odporność na brud, uszkodzenia mechaniczne (ścieranie) i działanie substancji chemicznych. Ogranicza nasiąkliwość bruku, chroniąc go przed powstawaniem wykwitów wapiennych i pękaniem. Dlatego też malowanie kostki brukowej impregnatem jest zalecane regularnie - raz na kilka lat. Tego typu produkt można nakładać samodzielnie lub pod farbę.

Trzeba jednak wybrać odpowiedni preparat - np. taki jak LOWIGRUNT -P. Jest to idealny środek do podłoży mineralnych, takich jak bruk, beton, cegła, tynk mineralny, granit czy piaskowiec. Stworzony na bazie wody, zapewnia wygodę i bezpieczeństwo stosowania. Świetnie nadaje się do renowacji i zabezpieczania nawierzchni z kostki.

Jaka farba do kostki brukowej?

Bruk można też pomalować farbą, ale w tym przypadku dobór właściwego produktu jest równie istotny. Kostka jest porowata, dlatego jej malowanie stanowi pewne wyzwanie. Farba na kostkę brukową powinna:

● być odporna na niekorzystne warunki zewnętrzne (w tym wysokie i niskie temperatury, wiatr, deszcz, śnieg, zmiany wilgotności powietrza, duże nasłonecznienie) oraz substancje chemiczne;

● być odporna na uszkodzenia mechaniczne, w tym ścieranie czy uderzenia,

mieć bardzo dobrą przyczepność, również w warunkach zmian temperatury czy wilgotności powietrza,

chronić powierzchnię przed dostępem wilgoci.

Ponadto farba do renowacji kostki brukowej musi być przeznaczona do zastosowań zewnętrznych oraz odpowiednia do powierzchni o wysokiej porowatości. Zwykle malowanie kostki brukowej przeprowadza się specjalistyczną farbą do betonu. Może to być farba:

● epoksydowa,

● chlorokauczukowa,

● poliuretanowa,

● alkidowa,

● wodorozcieńczalna – akrylowa.

Zazwyczaj farby rozpuszczalnikowe są postrzegane jako bardziej odporne i trwałe, jednak nie musi to być regułą. Jeśli szukasz dobrej wodorozcieńczalnej farby do malowania bruku, wypróbuj eko-FARPOS. Jest dostępna w kilku kolorach, w tym czerwonym i szarym, dlatego idealnie dopasuje się do koloru bruku.

Czytaj też: 3 wskazówki, jak szybko odnowić chodnik betonowy

eko-FARPOS – ekologiczna farba do malowania kostki brukowej
eko-FARPOS – ekologiczna farba do malowania kostki brukowej.

Malowanie kostki brukowej – o czym pamiętać?

Aby malowanie kostki brukowej okazało się sukcesem, warto pamiętać o kilku zasadach, w tym o prawidłowej kolejności przeprowadzania prac. Co należy zrobić krok po kroku?

1. Wybór farby do kostki brukowej – należy wybrać odpowiedni typ produktu, a także kolor. Farba do kostki brukowej grafitowa czy szara to klasyczny, uniwersalny wybór. Sprawdzić się może także cieplejsza farba do kostki brukowej czerwona lub elegancka biała. Niektórzy decydują się na mniej typowe kolory – np. zieleń.

2. Przygotowanie narzędzi – należy zadbać o sprzęt do czyszczenia kostki (najlepiej myjkę ciśnieniową), szczotkę, wałki i pędzle lub pistolet do rozprowadzania farby oraz inne akcesoria do malowania.

3. Czyszczenie nawierzchni – najłatwiej jest to zrobić za pomocą myjki ciśnieniowej. Alternatywnie można użyć szorstkiej szczotki i węża ogrodowego. Plamy należy wywabić za pomocą specjalnych środków.

4. Impregnacja kostki brukowej – warto przeprowadzić ten krok, nawet jeśli planujesz użycie farby do bruku. Impregnat można nakładać natryskowo lub wałkiem.

5. Malowanie – po wyschnięciu impregnatu (zgodnie ze wskazaniami producenta) można nałożyć farbę (wałkiem, pędzlem lub natryskowo). Zwykle zalecane jest położenie dwóch warstw - należy postępować zgodnie ze wskazaniami producenta.

Trzeba pamiętać, że malowanie kostki brukowej musi się odbywać w określonych warunkach atmosferycznych. Należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody – po to, aby deszcz nie zniweczył trudu włożonego w renowację. Ponadto niewskazane są wysokie temperatury i duże nasłonecznienie – w bardzo ciepłe dni prace można przeprowadzić wieczorem. Przy dużym nasłonecznieniu można też wykorzystać zadaszenie – np. pawilon ogrodowy, markizę czy żagiel.

Szukasz farby do kostki brukowej, impregnatu lub innych produktów, które pozwolą Ci przeprowadzić różnego rodzaju prace malarskie? Sprawdź, gdzie kupić nasze produkty!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady