Malowanie stali – różne metody i zasady, których warto przestrzegać

Malowanie stali stanowi bardzo dobry sposób na jej zabezpieczenie. Dzięki temu można zwiększyć trwałość elementów stalowych i poprawić ich wygląd. Związane z tym prace można wykonać samodzielnie, ale należy pamiętać, że wymagają one specyficznego podejścia. Jakie są sposoby na malowanie stali? O czym należy pamiętać, aby efekty prac były trwałe? Sprawdź nasze wskazówki!

Malowanie stali – metody

Istnieją różne sposoby malowania stali. Optymalną metodę dobiera się zwykle w zależności od kształtu i wielkości elementów, a także dostępnych narzędzi i czasu. Co warto wiedzieć o dostępnych rozwiązaniach?

Malowanie stali pędzlem

Malowanie stali pędzlem to najprostsza metoda, która nie wymaga skomplikowanych narzędzi czy specjalnych umiejętności. Jej wadą może być jednak efektywność – malowanie przy pomocy pędzla zwykle zajmuje sporo czasu. Ponadto problematyczne może się okazać równomierne nałożenie farby bez zacieków czy śladów włókien pędzla. Malowanie stali tą metodą zwykle sprawdza się jednak w przypadku niewielkich elementów z nierównościami lub o skomplikowanej budowie. Pędzel dobrze dociera bowiem do zakamarków. 

Farba do malowania stali może być nanoszona mniejszym, okrągłym pędzlem, który dotrze do każdej szczeliny lub też większym, płaskim, odpowiednim do szerszych, równych powierzchni.

Malowanie stali wałkiem

Wałek malarski to inne popularne narzędzie, które można wykorzystać do malowania stali. Sprawdzi się ono szczególnie w przypadku większych, płaskich powierzchni. Mniejszymi wałkami można jednak również z powodzeniem malować np. profile stalowe, choć do wykończenia detali może być potrzebny też pędzel. Malowanie stali wałkiem to metoda szybka i wygodna. 

Najlepiej nadają się do tego wałki piankowe o zwartej strukturze, które nie napowietrzają zbytnio farby i pomagają nabierać ją w odpowiedniej ilości.

Może Cię również zainteresować: Malowanie hal – nowoczesne rozwiązania technologiczne do zastosowania na wielkich powierzchniach

Malowanie natryskowe stali

Trzecią, a zarazem najbardziej skomplikowaną metodą jest malowanie natryskowe stali. Wymaga ono przede wszystkim specjalistycznego sprzętu (pistoletu) oraz umiejętności – bez nich farba może być nałożona nierównomiernie, a efekt pozostawiać wiele do życzenia. Natryskowo można nakładać farbę płynną, ale bardzo popularne jest też malowanie proszkowe stali nierdzewnej, ocynkowanej lub innych podobnych powierzchni.

Malowanie lub lakierowanie proszkowe stali to metoda wykorzystywana w warunkach przemysłowych. Używa się jej do dekoracyjnego i ochronnego malowania elementów konstrukcji stalowych, ogrodzeń, drzwi, bram, maszyn, pojazdów itp. Malowanie proszkowe stali wymaga przeprowadzenia prac w specjalnym zamkniętym pomieszczeniu (lakierowanie stali metodą elektrostatyczną) lub też późniejszego wypieczenia (polimeryzacji) powłoki (malowanie elektrokinetyczne).

Malowanie stali produktem płynnym jest łatwiejsze. Specjalny pistolet rozprowadza produkt cienką i równą warstwą, umożliwiając m.in. efektywne malowanie nierównych powierzchni i zmniejszanie zużycia farby. Jest to również metoda bardzo szybka, dlatego świetnie nadaje się do dużych powierzchni – np. pokryć dachowych z blachy. Należy mieć jednak na uwadze, że efektywne używanie pistoletu natryskowego wymaga pewnej wprawy!

Malowanie natryskowe stali to dobry sposób na szybkie i równomierne nanoszenie farby na duże elementy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to metoda wymagająca pewnej wprawy.

Farby do malowania stali – jak wybierać?

Oprócz odpowiedniej metody pracy potrzebujesz także właściwej farby do malowania stali. Na rynku dostępnych jest wiele produktów o takim przeznaczeniu. Dokonując wyboru, należy się kierować przede wszystkim warunkami eksploatacji oraz podłożem. Malowanie stali nierdzewnej może wymagać nieco innego produktu niż malowanie stali ocynkowanej. 

Czym pomalować stal nierdzewną? 

Bardzo dobrze sprawdzi się na przykład emalia poliuretanowa dwuskładnikowa. W przypadku mocno dotkniętych korozją elementów przydatna będzie natomiast farba do stosowania na rdzę

Gruntoemalia STAL-KOR akrylowo-alkidowa na rdzęGruntoemalia do bezpośredniego  malowania stali, również ze śladami rdzy

Bardzo istotne są też warunki i substancje, na jakie narażona będzie powłoka. W warunkach przemysłowych często wymagane jest zastosowanie farby chemoodpornej. W warunkach domowych warto natomiast stosować ekologiczne i łatwe w aplikacji farby wodorozcieńczalne, takie jak farba akrylowa do ocynkowanych pokryć dachowych. Należy pamiętać, że każda farba do malowania stali nierdzewnej, ocynkowanej czy węglowej powinna mieć właściwości antykorozyjne i tworzyć gładką, trwałą powłokę.

Farba EKO-Lowicyn wodorozcieńczalna akrylowa do ocynkowanych elementów ze stali (półmat)Farba EKO-Lowicyn wodorozcieńczalna akrylowa do ocynkowanych elementów ze stali (półmat)

Sprawdź też: Malowanie konstrukcji stalowych – polskie normy i przepisy

Jak pomalować stal nierdzewną, ocynkowaną, czarną – ważne wskazówki

Aby efekty renowacji były trwałe, nie można zapominać o kilku szczegółach. Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie stali do malowania. O czym należy pamiętać?

  1. Jeśli wcześniej była pokryta farbą, która obecnie się łuszczy, należy usunąć przynajmniej jej luźne fragmenty.
  2. W większości przypadków (z wyjątkiem sytuacji, w których używa się farby przeznaczonej do nakładania bezpośrednio na rdzę) należy też usunąć ogniska korozji (np. za pomocą drucianej szczotki, grubego papieru ściernego czy dłuta).
  3. Przed malowaniem stali nierdzewnej czy ocynkowanej, należy dokładnie umyć powierzchnię wodą z dodatkiem detergentu, usuwając wszelki pył czy zabrudzenia. Malowanie surowej stali należy poprzedzić przetarciem rozcieńczalnikiem.
  4. Po wyschnięciu powierzchni należy ją delikatnie zmatowić za pomocą drobnego papieru ściernego, a następnie odpylić. Dopiero wówczas czyszczenie stali przed malowaniem jest w pełni zakończone.

Czym malować stal? W pierwszej kolejności zwykle wskazane jest nałożenie gruntu, który pomoże związać farbę nawierzchniową z podłożem. Dopiero po jego wyschnięciu nakłada się dwie lub trzy warstwy farby dekoracyjno-ochronnej z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi warstwami (zgodnie z zaleceniami producenta). Należy również pamiętać, aby malowanie stali zawsze przeprowadzać w odpowiednich warunkach pogodowych (również określonych przez producenta farby). 

Ważne! Pod żadnym pozorem nie wolno nakładać farby do malowania stali na jej rozgrzaną powierzchnię.

Szukasz produktów, które ułatwią Ci malowanie stali i zapewnią trwałe rezultaty prac? Sprawdź, gdzie możesz kupić niezawodne farby Polifarbu Łódź!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady