Zatrucie farbą – objawy i pierwsza pomoc

Malować farbami podczas remontu czy odświeżania mieszkania może praktycznie każdy. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności ani zaawansowanego sprzętu. Niestety nie wszyscy wiedzą, że nawet stosowanie zwykłej farby do ścian może zaszkodzić zdrowiu. Takie produkty miewają w składzie różnego rodzaju toksyczne związki. Dowiedz się więcej o zatruciu farbą.

Czy malowanie farbami jest szkodliwe dla zdrowia?

Farby do malowania ścian są ogólnie dostępne, dlatego niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ich niewłaściwe stosowanie może szkodzić zdrowiu. Z pewnością również mało kto poświęca czas na zapoznanie się z ostrzeżeniami znajdującymi się na każdym opakowaniu farby. To spory błąd, ponieważ malowanie pomieszczeń bez zapewnienia odpowiedniej wentylacji naraża osobę wykonującą taką pracę na wdychanie toksycznych oparów.

Gdy barwnik wysycha, składniki utrzymujące go w formie płynnej – w tym szkodliwe chemikalia – zaczynają parować. Zwróć uwagę, że zapach mokrej farby jest o wiele intensywniejszy niż zapach suchej. Dodatkowo może ona wydzielać opary jeszcze długo po pozornym wyschnięciu.

Gdy płynne składniki zaczynają odparowywać, uwalniają opary farby zawierające szkodliwe lotne związki organiczne (LZO) . Są to substancje na bazie węgla, które w temperaturze pokojowej zmieniają swoją postać na lotną.

LZO w farbach

Do najczęściej występujących w farbach i chemii budowlanej LZO można zaliczyć:

● toluen,

● ksylen,

● etanol,

● benzen,

● dichlorometan,

● formaldehyd,

● trichloroetylen,

● glikol propylenowy,

● etery glikolu,

● styren,

● aceton.

Większość z nich wykazuje szkodliwy wpływ na ludzki organizm. W skrajnym przypadku mogą doprowadzić do zatrucia chemicznego. Chociaż ich negatywne działanie ma różny stopień, wdychanie takich substancji nie jest obojętne dla zdrowia i trzeba tego za wszelką cenę unikać.

Toksyczne działanie oparów farby wynika z ich rozpuszczalności w tłuszczach i lotności. Są łatwo wchłaniane przez drogi oddechowe i skórę. Miejscowo podrażniają błony śluzowe układu oddechowego i pokarmowego, stając się przyczyną stanów zapalnych . Ponadto gromadzą się w tkance nerwowej, co wywołuje objawy narkotyczne.

Czy wszystkie farby są szkodliwe?

Każdy tego typu produkt ma w swoim składzie substancje niekorzystne dla zdrowia człowieka. Jest to niezbędne dla zachowania jego właściwej konsystencji i parametrów użytkowych. Jednak skład chemiczny oparów farby może być różny.

Produkty na bazie wody , zwykle farby lateksowe i farby akrylowe, zawierają mniej szkodliwych chemikaliów niż farby olejne. Wybór farb bez LZO lub o niskiej zawartości LZO może więc ograniczyć ilość szkodliwych oparów farby w pomieszczeniach. Wciąż jednak mogą one zawierać niepożądane substancje, takie jak pestycydy. Zawsze również mają charakterystyczny zapach.

Dowiedz się: LZO - czym są lotne związki organiczne w farbach

Mama i córka razem malują ścianę – polifarb-lodz.pl
Podczas malowania ścian zawsze trzeba dbać o odpowiednią wentylację. Wdychanie oparów może być szkodliwe dla zdrowia i doprowadzić do zatrucia. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla dzieci.

Objawy zatrucia farbą

Zatrucie farbą polega na zatruciu oparami rozpuszczalników, które stanowią składnik takich produktów. Jak rozpoznać, że doszło do takiej sytuacji?

Podczas stosowania farb należy zwracać baczną uwagę na takie objawy jak:

● ból głowy,

● zawroty głowy,

● problemy z oddychaniem,

● łzawienie oczu.

Są to pierwsze symptomy wskazujące na to, że mogło dojść do zatrucia oparami rozpuszczalników. W takiej sytuacji należy natychmiast opuścić miejsce wykonywania pracy i najlepiej wyjść na świeże powietrze. Malowane pomieszczenie powinno zostać bardzo dokładnie wywietrzone.

Jeśli wymienione wyżej objawy zostaną zlekceważone, zatrucie farbą może przejść w fazę ostrą. Charakteryzuje się ona objawami narkotycznymiszumami w uszach, ślinieniem, nudnościami czy mrowieniem palców. W skrajnym wypadku może dojść do snu narkotycznego, a nawet zapadnięcia w śpiączkę.

Objawy zatrucia oparami farby, które były wdychane, są obserwowane znacznie częściej niż toksyczne działanie rozpuszczalników przyjętych w formie doustnej. Chociaż połknięcie farby zdarza się dużo rzadziej, nie można go lekceważyć, szczególnie jeśli dotyczy ono dzieci. W takim przypadku objawy narkotyczne rozwijają się wolniej, natomiast krótko po zatruciu farbą mogą wystąpić dolegliwości związane z drażniącym działaniem rozpuszczalników na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Mowa głównie o:

● wymiotach,

● bólach brzucha,

● biegunce, niekiedy z krwią.

Trzeba również wspomnieć, że objawy zatrucia oparami farby mogą się ujawnić dopiero po długim czasie . Dotyczy to przede wszystkim osób, które mają ciągły kontakt z rozpuszczalnikami z racji wykonywanego zawodu. W takim przypadku nie obserwuje się ostrych symptomów, natomiast może dojść do trwałego uszkodzenia nerek, wątroby czy układu oddechowego.

Pierwsza pomoc przy zatruciu farbą

Jeśli do zatrucia oparami rozpuszczalnika doszło na skutek ich wdychania, pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest wyprowadzenie zatrutej osoby z obszaru zagrażającego zdrowiu. Powinna wyjść z pomieszczenia, a najlepiej zaczerpnąć świeżego powietrza na zewnątrz. Należy także zapewnić jej ciepłe i spokojne miejsce odpoczynku.

Kolejnym etapem jest przepłukanie spojówek dużą ilością wody oraz wezwanie lekarza lub przewiezienie do szpitala.

Powyższą procedurę trzeba zastosować, gdy doszło do ostrego zatrucia farbą. Jeśli osoba skarży się jedynie na lekki ból głowy lub pieczenie oczu, zwykle wystarczy opuszczenie miejsca występowania oparów . Nigdy jednak nie należy lekceważyć złego samopoczucia, które wystąpi podczas malowania. Trzeba pamiętać, że składniki farb mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego malowania pomieszczeń? Odwiedź nasz blog.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady