Farba akrylowa do mebli – jak odnowić stare drewno?

Odnawianie starych mebli drewnianych to proces czasochłonny, ale zdecydowanie wart zachodu ze względu na niepowtarzalny efekt, jaki można uzyskać. Nałożenie lakieru, bejcy czy farby akrylowej do renowacji mebli drewnianych to zazwyczaj ostatni etap metamorfozy zniszczonej powierzchni, dzięki któremu podkreśla się naturalne piękno i usłojenie drewna lub nadaje mu zupełnie inny kolor. Wybór odpowiedniej farby renowacyjnej do drewna jest tutaj kluczowy. Jak odnowić meble, aby nadal zachwycały swoim wyglądem?

Jaką farbę do malowania mebli wybrać?

Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość starych, odrestaurowanych mebli znajduje swoje miejsce we wnętrzach, wybór powinien paść na farby nietoksyczne, o minimalnym wpływie na zdrowie użytkowników pomieszczenia. Wodorozcieńczalne, akrylowe farby do mebli są w takiej sytuacji stosowane najczęściej. Powłoka jaką tworzą, nie jest tak odporna, jak w przypadku większości farb rozcieńczalnikowych, ale nie ma takiej potrzeby – ze względu na brak istotnych obciążeń, jakim poddawane są powłoki malarskie na zewnątrz (duże wahania temperatur powietrza, silne nasłonecznienie, wilgoć etc.). Dodatkowo, akrylowe farby do renowacji mebli drewnianych – w wersji ekologicznej – gwarantują niską emisję LZO (lotnych związków organicznych), czyniąc powierzchnię i sam proces malowania przyjaznymi dla środowiska.

Farba do mebli dla dzieci

Bezpieczne farby do malowania mebli dziecięcych to przede wszystkim ekologiczne farby akrylowe do wnętrz. Gwarantują niski poziom LZO i skład minimalizujący ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek reakcji uczuleniowej u malucha. Pomalowana powierzchnia jest również bezpieczna w trakcie jej użytkowania – nawet przy przypadkowym spożyciu farby przez dziecko.

Renowacja mebli bambusowych

Bambus, jako surowiec na meble, zyskał popularność dzięki temu, że jest łatwo dostępny (bardzo szybko rośnie – nawet kilkadziesiąt centymetrów na dobę), a do tego jest twardy. Niestety jako zdrewniała trawa (tak, tak – bambus to wcale nie drewno) nie może być poddawany obróbce ściernej, więc meble bambusowe do renowacji należy przygotować inaczej niż meble drewniane. Szlifować można jedynie zewnętrzną warstwę starego lakieru lub farby, jeżeli mebel był nią pokryty, natomiast sama powierzchnia bambusa powinna pozostać nienaruszona. Można spróbować ją umyć z użyciem delikatnego detergentu, a następnie użyć bejcy lub farby do drewna. Jeżeli jednak na meblach pojawiły się zanieczyszczenia organiczne (mech, pleśń) – taki przedmiot nadaje się jedynie do wymiany. Nie ma farby do mebli (akrylowej ani żadnej innej), która by sobie z tym poradziła.

Odświeżanie mebli drewnianych

Odnowienie krzesła drewnianego czy renowacja starego biurka może polegać na przywróceniu meblom dawnej świetności lub nadaniu im zupełnie nowego charakteru. W pierwszym przypadku wysiłek należy skupić na jakości powierzchni, której walory można podkreślić, uwidaczniając naturalnie postarzały rysunek drewna. W przypadku zmiany naturalnego koloru można natomiast wiele drobnych niedoskonałości zamaskować przy użyciu akrylowej farby do mebli wykonanych z drewna.  

Odnawianie starych mebli z drewna – Polifarb.lodz.pl
Fot. Odnawianie drewnianych mebli to często żmudna i precyzyjna praca.

Jak przygotować meble drewniane do malowania

Od zawsze przypominamy o tym, jak ważny jest etap właściwego przygotowania powierzchni przed malowaniem. Często decyduje on o estetyce końcowego efektu, a także o trwałości powłoki. Niewłaściwie opracowana powierzchnia mebla może zniweczyć cały wysiłek włożony w jego malowanie. W przypadku powierzchni starych i zabytkowych ten etap ma jeszcze większe znaczenie. 

Szpachla – skuteczny sposób na odnawianie mebli

Uszkodzenia powierzchni drewna są zazwyczaj dwojakiego rodzaju: otwory po bytujących szkodnikach drewna i ubytki w wyniku mechanicznych uszkodzeń (wgniecenia, wyszczerbienia, pęknięcia). Jedne i drugie można skutecznie naprawić, używając szpachli i kitów stolarskich. Preparaty te, dobrane odpowiednio do gatunku drewna, imitują jego powierzchnię. Po wyschnięciu stają się twarde, a dzięki dodatkowi terpentyny skutecznie spajają się z powierzchnią drewna. 

Czyszczenie i odtłuszczanie mebli drewnianych przed odnową

Wstępne czyszczenie polega na wyszlifowaniu mebli. W przypadku starych i zniszczonych elementów jest ono niezbędne w celu usunięcia powierzchniowych zanieczyszczeń i wyrównania powierzchni. Pozwala też uwidocznić niektóre ubytki i uszkodzenia drewna, umożliwiając ich naprawę. Szlifowanie starych mebli należy przeprowadzić delikatnie, z wyczuciem, przy użyciu szlifierki lub ręcznie – papierami ściernymi o różnej gradacji.

Tłuste plamy są trudne do usunięcia. Można próbować je zmniejszyć lub rozjaśnić, używając detergentów rozpuszczających tłuszcz lub pozbyć się ich, szlifując powierzchnię. Jeżeli jednak tłuszcz wniknął głęboko, szlifowanie nie usunie plamy. Na szczęście odnowa mebli drewnianych zakłada też, że na ich powierzchni mogą pozostać pewne efekty zużycia pokazujące historię danego mebla i jego „duszę”. 

Naprawiona, wyrównana, czysta i sucha powierzchnia drewna jest gotowa do malowania.

Czym pomalować meble – narzędzia malarskie do odnawiania mebli drewnianych

Renowacja mebli drewnianych przy użyciu farby może zostać przeprowadzona za pomocą dowolnego narzędzia, które pozwala na precyzyjne nałożenie jej na powierzchnię. Malując niewielkie elementy, używa się zazwyczaj pędzli w różnych rozmiarach i kształtach, które pozostawiają charakterystyczny rysunek na powierzchni („pociągnięcie pędzla”). Jeżeli rzecz ma pozostać możliwie gładka, warto użyć pistoletu natryskowego. Ta metoda sprawdza się również do malowania mebli drewnianych, pokojowych o większych gabarytach. 

Po więcej informacji na temat malowania drewna zapraszamy na nasz blog z poradami. Piszemy tam m.in. o tym, jak malować meble techniką przecierki i jak odnowić meble w okleinie drewnopodobnej. Zapraszamy!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady