Impregnacja betonu architektonicznego – kiedy, jak, czym i po co?

Beton architektoniczny to bardzo ciekawy materiał stosowany na zewnątrz i we wnętrzach. Jest bardzo solidny, trwały i stylowo się prezentuje. Ma jednak porowatą strukturę, która czyni go dość podatnym między innymi na zanieczyszczenia i korozję. Dlatego impregnacja betonu architektonicznego jest niezbędna. Dowiedz się, jak i kiedy ją przeprowadzać oraz co stosować.

Impregnacja betonu architektonicznego – po co?

Jak już wspomniano, beton jest materiałem porowatym. Bez odpowiedniego zabezpieczenia chłonie więc dużo wilgoci. Jest to szczególnie niebezpieczne wtedy, gdy elementy betonowe są wystawione na działanie warunków atmosferycznych, ale impregnacja betonu architektonicznego jest niezbędna także we wnętrzach. Dzięki temu może być stosowany nawet w kuchni lub w łazience, a także w każdym innym pomieszczeniu bez obaw o zabrudzenia i plamy.

Impregnat do betonu to preparat mający na celu przede wszystkim wzmocnienie struktury materiału i zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci. Jego zastosowanie przynosi jednak również inne korzyści. Są to między innymi:

● zwiększenie odporności na ścieranie,

● eliminacja pylenia,

● ochrona przed zanieczyszczeniami i przebarwieniami,

● ochrona przed porastaniem mchem,

● poprawa wyglądu (w tym np. wzmocnienie koloru lub nadanie połysku),

● likwidacja drobnych rys,

● ułatwienie czyszczenia.

Istnieje wiele metod i różnych środków do impregnacji betonu. Nie każdy ma takie same właściwości, dlatego należy je starannie dobierać w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać.

Jak wybrać impregnat do betonu architektonicznego?

Istnieje kilka różnych rodzajów środków do impregnacji betonu. Warto je poznać, zanim zdecydujesz się na zakup. Różnią się one właściwościami, zastosowaniem oraz efektem wizualnym, jaki można uzyskać.

Może Cię również zainteresować: Jak przygotować ścianę do malowania – krok po kroku

Impregnacja betonu architektonicznego – bezpowłokowa i powłokowa

Preparaty do impregnacji można podzielić na dwie główne grupy – powłokowe i bezpowłokowe

Środki należące do tej pierwszej tworzą na powierzchni materiału cienką powłokę, która stanowi bardzo dobrą ochronę. Część impregnatu wchłania się też w beton, pomagając chronić całą jego wierzchnią warstwę. Powłokowy impregnat do betonu architektonicznego może wpływać na jego wygląd – np. połysk czy nasycenie koloru. Wzmacnia powierzchnię i ogranicza przenikanie pary wodnej.

Preparaty bezpowłokowe działają poprzez wchłanianie w wierzchnią warstwę materiału. Penetrują go dość głęboko, zapewniając ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, ale nie wpływają na barwę betonu czy też wykończenie jego powierzchni. Nie ograniczają też przenikania pary wodnej, dzięki czemu beton może „oddychać”.

Środek do impregnacji betonu – hydrofobowy lub oleofobowy

Impregnaty do betonu architektonicznego można też podzielić ze względu na to, przed jakiego rodzaju substancjami chronią ten materiał. Preparat hydrofobowy do betonu to najczęściej wybierane rozwiązanie. Po jego zastosowaniu powierzchnia odpycha cząsteczki wody, dzięki czemu nie wsiąkają w nią płyny i niektóre zabrudzenia. 

Preparat oleofobowy również ma właściwości hydrofobowe, ale poza tym odpycha też cząsteczki olejów, tłuszczów i innych podobnych substancji. Dzięki temu znacznie lepiej chroni beton przed zabrudzeniami i plamami. Doskonałym przykładem takiego produktu jest LOWIGRUNT-P – znakomity środek zabezpieczający do betonu i kostki. Tego typu impregnat na beton architektoniczny jest stosowany np. na posadzki garażowe i przemysłowe oraz na podjazdy i chodniki. Może się sprawdzić również w domu, chroniąc powierzchnie betonowe w znacznie szerszym zakresie, a także w wielu innych miejscach. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu środki są nieco droższe. 

Wilgoć perląca się na zaimpregnowanej powierzchni betonu architektonicznego - polifarb.lodz.pl
Preparat hydrofobowy do betonu powoduje, że powierzchnia nie wchłania wody. Impregnacja betonu architektonicznego sprawia więc, że może on być stosowany w każdym wnętrzu. Preparat oleofobowy chroni natomiast zarówno przed wodą, jak i przed tłustymi substancjami.

Impregnaty zapewniające efekt mokrego betonu

Istnieją również impregnaty dające efekt mokrego betonu. Jest to bardzo specyficzne rozwiązanie, ale umiejętnie zastosowane może być bardzo atrakcyjne. Tego typu preparaty sprawiają, że powierzchnia wydaje się zawsze być wilgotna, a jednocześnie świetnie wydobywają głębię koloru. Chronią przy tym przed szkodliwymi czynnikami tak samo jak inne rodzaje impregnatów.

Impregnacja betonu architektonicznego – kiedy jest konieczna?

Kiedy impregnować beton? Wybrany preparat najlepiej nałożyć na surowy beton, należy jedynie poczekać, aż całkowicie wyschnie (co w przypadku wylewek może trwać nawet kilka tygodni). Zabieg należy powtarzać, ale zaledwie co kilka lub nawet kilkanaście lat w zależności od miejsca montażu i intensywności użytkowania betonowej powierzchni.

Impregnacja betonu architektonicznego, zarówno tego nowego, jak i starego, wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. Musi ona być czysta i sucha. Często zaleca się delikatne zeszlifowanie wierzchniej warstwy, a następnie odpylenie powierzchni. Pomoże się to pozbyć ewentualnych zabrudzeń. Impregnat do płytek betonowych czy wylewki można stosować samodzielnie, pamiętając jedynie o przestrzeganiu wytycznych producenta.

Chcesz zaimpregnować beton sprawdzonym środkiem? A może szukasz wysokiej jakości farb do dowolnej powierzchni (równie do betonu). Sprawdź, gdzie znajdziesz produkty Polifarb lub odwiedź nasz sklep online!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady