Przygotowanie sufitu do malowania w 3 krokach

Malowanie sufitów jest nieco bardziej skomplikowane niż malowanie ścian – chociażby ze względu na utrudnioną dostępność. Prace w tym zakresie można jednak z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie. Aby uzyskać gładką, estetyczną i trwałą powierzchnię, należy tylko pamiętać o przeprowadzeniu odpowiednich prac przygotowawczych. Dowiedz się, jak powinno wyglądać przygotowanie sufitu do malowania w 3 prostych krokach.

Krok 1: mycie sufitu przed malowaniem

Aby sufit po malowaniu prezentował się estetycznie, należy nakładać farbę na czystą powierzchnię. Konieczne jest również jej odtłuszczenie – tylko wtedy użyta farba będzie odpowiednio przylegać. Dlatego jednym z ważniejszych kroków przygotowawczych – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z wcześniej malowanym i użytkowanym pomieszczeniem – jest mycie sufitu przed malowaniem. Nie jest to trudna czynność, choć bywa uciążliwa. Do przeprowadzenia prac wystarczą ciepła woda, gąbka i mydło malarskie, które można też zastąpić, np. płynem do mycia naczyń.

Właściwe przygotowanie sufitu do malowania wymaga wymieszania w wiadrze ciepłej wody z mydłem malarskim lub innym detergentem. Następnie należy zamoczyć w niej gąbkę, stanąć na drabinie lub innym podwyższeniu i po prostu umyć całą powierzchnię przeznaczoną do malowania, nie pomijając żadnego fragmentu. 

Jeśli sufit jest mocno zabrudzony, należy co jakiś czas wymieniać wodę. Jeżeli natomiast zabrudzenia na jego powierzchni nie schodzą pod naciskiem gąbki, trzeba będzie zastosować farbę podkładową przed właściwym malowaniem – pomoże to wyrównać kolor i zneutralizować ewentualne plamy po zaciekach czy zatłuszczenia (dość częste w kuchniach, zwłaszcza tam, gdzie używa się gazu).

Mycie sufitu przed malowaniem – polifarb.lodz.pl
Mycie sufitu przed malowaniem jest niezbędne w celu usunięcia kurzu, brudu, plam i tłuszczu. Tylko wtedy farba uzyska odpowiednią przyczepność i trwałość.

Krok 2: szpachlowanie sufitu

Przed malowaniem może być konieczne również szpachlowanie. Jest to zabieg zalecany wtedy, gdy powierzchnia ma wyraźne nierówności czy ubytki. Zastosowanie tzw. szpachli lub specjalnej masy naprawczej pozwoli je uzupełnić w taki sposób, że po pomalowaniu będą niewidoczne. Jest to kolejny krok w przygotowaniu sufitu do malowania, który warto wykonać, jeśli zależy Ci na perfekcyjnych rezultatach. Jak wyrównać powierzchnię?

1. Pierwszy krok to zazwyczaj skrobanie sufitu. Trzeba usunąć łuszczące się resztki farby lub tynku oraz inne nierówności z użyciem małej szpachelki.

2. Kolejny to gruntowanie tak przygotowanej powierzchni. Zwiększa to przyczepność szpachli.

3. Ubytki należy wypełnić gładzią szpachlową lub masą naprawczą, a następnie wyrównać powierzchnię. Po jej wyschnięciu trzeba ponownie zagruntować te fragmenty.

4. Następnie powinno się nałożyć gładź szpachlową na cały sufit. Robi się to szeroką pacą, długimi, posuwistymi ruchami. Pacę należy przy tym mocno przyciskać do powierzchni. Gładź należy na nią nanosić mniejszą szpachelką, która powinna być utrzymywana w czystości. Szpachlowanie rozpoczyna się od okna, kierując się w głąb pomieszczenia. Zaleca się jej dwukrotne nałożenie.

5. Po wyschnięciu gładzi należy wyrównać jej powierzchnię, używając drobnoziarnistego papieru ściernego, gąbki szlifierskiej lub siatki. Prawidłowo wyszlifowany sufit powinien być idealnie równy i gotowy na malowanie.

Szpachlowanie i szlifowanie to jednak nie ostatnie prace wymagane przed malowaniem sufitu.

Sprawdź też: Jak przygotować ścianę do malowania – krok po kroku

Krok 3: gruntowanie sufitu przed malowaniem

Ostatni kluczowy krok obejmuje gruntowanie. Jest to bardzo ważny etap. Grunt jest produktem, który zmniejsza chłonność podłoża oraz zwiększa przyczepność i trwałość właściwej powłoki malarskiej. Jeśli zamierzasz nakładać farbę na jej starą warstwę, gruntowanie prawdopodobnie nie jest potrzebne. Konieczne będzie za to zawsze

przy pierwszym malowaniu (w mieszkaniu w stanie deweloperskim),

po szpachlowaniu,

jeśli sufit jest pokryty płytami gipsowo-kartonowymi.

Stosowanie gruntu jest łatwe. Wystarczy go równomiernie nałożyć na czystą i suchą powierzchnię. Najłatwiej przeprowadzić gruntowanie sufitu wałkiem z teleskopowym uchwytem. Należy się jedynie upewnić, aby zaaplikować go na całą powierzchnię. 

Impregant Lowigrunt-P – polifarb.lodz.pl
Impregnat Lowigrunt-P od Polifarb Łódź – doskonały do gruntowania m.in. sufitów przed malowaniem.

Może Cię również zainteresować: Dlaczego farba się łuszczy i jak temu zapobiec?

Pominięcie tego etapu oznacza większę zużycie farby nawierzchniowej i niezadowalające efekty malowania. Na suficie mogą się pojawiać smugi, przebarwienia, a nawet pęknięcia powłoki. Czasami zaczyna się ona łuszczyć. Co więcej, bez wcześniejszego zagruntowania powierzchni można oderwać od niej farbę wraz z taśmą malarską, nawet tuż po malowaniu. Wszystkie te problemy wymagają ponownego malowania sufitu. Dlatego gruntowanie sufitu przed malowaniem jest tak istotne! Znakomicie sprawdzi się w tej roli preparat Lowigrunt-P, który zmniejsza chłonność podłoża i zwiększa jego przyczepność. Dzięki niemu przy malowaniu zużyjesz mniej farby, a gotowa powłoka będzie gładka i równa. Może być stosowany też samodzielnie – np. do zabezpieczania powierzchni betonowych i tych wykonanych z kostki.

Gdzie kupić Lowigrunt-P oraz znakomite farby do malowania sufitu i nie tylko? Znajdziesz je w sklepach stacjonarnych na terenie całego kraju, a także w naszym sklepie online.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady