Malowanie dachu z blachy trapezowej – krok po kroku

Dachy z blachy trapezowej są bardzo popularne ze względu na przystępną cenę, wytrzymałość oraz atrakcyjny wygląd. Narażone nieustannie na działanie czynników atmosferycznych po pewnym czasie zaczynają jednak nie tylko tracić na estetyce, ale nierzadko również korodować. Decydując się na malowanie blachy trapezowej położonej na dachu, można jednak znacząco przedłużyć jej trwałość oraz przywrócić jej dawny blask. Jak to zrobić? Sprawdź nasz poradnik opisujący ten proces krok po kroku.

1. Kiedy zdecydować się na malowanie blachy trapezowej?

Dobrze wykonany dach z blachy trapezowej może służyć przez wiele lat. Prędkość i intensywność jego degradacji zależy w znacznej mierze od czynników zewnętrznych. Zazwyczaj jednak malowanie blachy trapezowej warto przeprowadzić po kilku lub maksymalnie kilkunastu latach od jej montażu na dachu.

Do wykańczania dachów wykorzystuje się blachę ocynkowaną, która dzięki odpowiedniej obróbce jest pokryta ochronną warstwą cynku. Dodatkowe zabezpieczenie przed czynnikami powodującymi korozję stanowi natomiast farba. Żadna z tych powłok nie jest jednak wieczna, a każdy ubytek stanowi „zaproszenie” dla rdzy. Dlatego należy regularnie monitorować stan blachy na dachu. 

Pojedyncze uszkodzenia można naprawiać punktowo, ale przy większych uszkodzeniach powłok ochronnych warto przeprowadzić całościowe malowanie dachu z blachy trapezowej. Nie jest to bardzo trudny proces i można go przeprowadzić samodzielnie. Wyjątkiem jest jedynie malowanie blachy trapezowej powlekanej poliestrem lub inną podobną powłoką, które lepiej zlecić fachowcom.

Malowanie dachu z blachy trapezowej

Malowanie dachu z blachy to świetny sposób na jego renowację. Gdy poprzednia powłoka malarska lub warstwa ocynku są zniszczone, odpowiednia farba pomoże ochronić blachę przed korozją na kolejne lata.

2. Farba do blachy trapezowej – czym pomalować dach z blachy trapezowej?

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, musisz wybrać odpowiednie produkty. Farba do blachy trapezowej musi być przede wszystkim przystosowana do nakładania na stal ocynkowaną. Niektóre preparaty, tzw. gruntoemalie, można aplikować bezpośrednio na powierzchnię blaszanego dachu, inne wymagają wcześniejszego zastosowania podkładu. Ponadto farba do malowania blachy trapezowej musi być:

  • odporna na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne – dach jest miejscem o zwiększonej ekspozycji na te czynniki, dlatego jest to niezwykle ważne;
  • odporna na wysokie temperatury – metal pod wpływem słońca potrafi bardzo mocno się rozgrzewać, dlatego jest to równie istotne;
  • elastyczna – blacha ocynkowana kurczy się i rozszerza w zależności od temperatury, co może prowadzić do pękania powłok wykonanych z użyciem niedostatecznie elastycznej farby.

Dobra farba do blachy trapezowej będzie też tworzyć szczelną, grubą powłokę. Farba grubopowłokowa lepiej chroni powierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi. W tego typu zastosowaniach sprawdzają się zarówno farby rozpuszczalnikowe (np. poliwinylowe), jak i wodne. Wodna Farba akrylowa do dachu z blachy jest przyjazna dla środowiska i wygodna w stosowaniu.

Sprawdź też: Farba do dachu - eko-Lowicyn. Jak ją stosować?

3. Malowanie blachy trapezowej – tylko w odpowiednich warunkach!

Zanim rozpoczniesz realizację jakichkolwiek prac, będziesz musiał poczekać na odpowiednie warunki pogodowe. Malowanie blachy trapezowej na dachu wymaga przede wszystkim:

  • umiarkowanej temperatury – skrajne warunki (także występujące do kilku dni po przeprowadzeniu prac) mogą zaszkodzić świeżej powłoce malarskiej;
  • braku opadów i umiarkowanej wilgotności powietrza – opady z oczywistych względów uniemożliwiają malowanie na zewnątrz; temperatura podłoża powinna być wyższa od punktu rosy, aby uniknąć skraplania się wilgoci;
  • unikania zbyt dużego nasłonecznienia – słońce może bowiem nadmiernie rozgrzewać podłoże, prowadzić do zbyt szybkiego wysychania farby, a w konsekwencji szybkiego pękania powłoki;
  • unikania wiatru – należy malować w możliwie bezwietrzny dzień, aby uniknąć przylegania do świeżej farby zanieczyszczeń niesionych wiatrem i jej przyspieszonego wysychania, które utrudni jej właściwe rozprowadzenie.

Malowanie dachu z blachy trapezowej nie będzie też zbyt dobrym pomysłem w okresie intensywnego pylenia. Należy zadbać o możliwie „sterylne” warunki – zagwarantuje to większą trwałość i skuteczność powłoki malarskiej.

4. Przygotowanie do malowania blachy trapezowej

Jeśli masz już czym pomalować blachę trapezową, a warunki atmosferyczne są odpowiednie, możesz przystąpić do pracy. W pierwszej kolejności należy jednak starannie przygotować podłoże. Jeśli malowanie blachy trapezowej ma charakter renowacyjny, należy:

  • oczyścić powierzchnię ze starej, łuszczącej się farby,
  • usunąć wszelkie ogniska korozji,
  • odpylić, umyć i odtłuścić powierzchnię.

Nie ma potrzeby usuwania starej farby, która dobrze przylega do powierzchni. Jeśli powłoka nie jest bardzo zniszczona, można po prostu nanieść farbę bezpośrednio na nią.

5. Malowanie dachu z blachy trapezowej – wskazówki

Jeśli podłoże jest odpowiednio przygotowane, a warunki atmosferyczne sprzyjają, można przejść do malowania dachu. Jak i czym pomalować blachę trapezową? Jeśli chodzi o narzędzia malarskie, sprawdzą się tu zarówno pędzle, jak i wałki. Wałek do malowania blachy trapezowej najlepiej nada się do naniesienia farby na jej płaskie części. Pędzlem można natomiast dotrzeć do krawędzi i zakamarków. Takie połączenie zwykle zapewnia większą dokładność przy aplikacji i mniejsze zużycie farby. Jeśli jednak zależy Ci na szybkości, znakomicie sprawdzi się pistolet natryskowy. Warto jednak wiedzieć, że równomierne rozprowadzanie farby za jego pomocą wymaga wprawy.

Może Cię również zainteresować: Malowanie dachów - najpowszechniejsze błędy przy malowaniu dachu

Większość farb z naszej oferty nadaje się do nanoszenia zarówno wałkiem czy pędzlem, jak i natryskowo (po rozcieńczeniu). Sprawdź, gdzie kupić produkty Polifarb Łódź i zaopatrz się w wysokiej jakości materiały do renowacji swojego dachu.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady