Farba do malowania papy – właściwości, aplikacja, narzędzia

Planujesz malowanie dachu z papy? Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego produktu. Powierzchnie bitumiczne mają specyficzne właściwości, a ponadto są stale narażone na działanie czynników atmosferycznych. Farba do malowania papy musi być zatem dopasowana do jej właściwości i skutecznie zabezpieczać ją przed działaniem szkodliwych czynników. 

Malowanie papy – po co się je przeprowadza?

Nakładanie farby na papę pozwala przywrócić dachowi estetyczny wygląd. Może również służyć do wymalowania na nim na przykład nazwy firmy – takie działanie promocyjne stosują niektórzy przedsiębiorcy. Tak ozdobiony budynek jest widoczny z daleka i można łatwo go odnaleźć. 

Farba do malowania papy najczęściej jednak nie ma na celu nadania pokryciu dachowemu walorów estetycznych.  Jej głównym zadaniem jest regeneracja powierzchni bitumicznej i zabezpieczenie jej przed degradacją. Jeśli materiał znajduje się na dachu, to jest stale narażony na działanie czynników atmosferycznych, czyli:

  • wody, 
  • zmiennych temperatur, 
  • promieniowania UV,
  • mrozu.

Szczególnym zagrożeniem dla papy jest wysoka temperatura. Pod jej wpływem powierzchnia bitumiczna może zmieniać swoje właściwości, a w skrajnych przypadkach pękać i się wybrzuszać. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszą się farby do papy odbijające światło. Najczęściej występują w białym kolorze, który sprawia, że promienie słoneczne nie nagrzewają powierzchni i nie powodują jej degradacji. 

Czym pomalować papę na dachu?

Zastanawiasz się, czym pomalować papę? Taka farba musi mieć ściśle określone właściwości. Użycie standardowego produktu może się nie sprawdzić, a wręcz zaszkodzić malowanej powierzchni. Jest tak dlatego, że warstwa bitumiczna rozszerza się pod wpływem działania wysokiej temperatury. Jeśli farba na papę nie będzie miała odpowiedniej elastyczności, zacznie pękać i może doprowadzić do uszkodzenia pokrycia dachu, a konsekwencji do wnikania pod niego wody. 

Dobra farba do malowania powierzchni bitumicznych powinna:

  • mieć bardzo wysoką elastyczność, 
  • umożliwiać stworzenie bezspoinowej powłoki, 
  • mieć bardzo wysoką odporność na działanie promieni UV, 
  • być odporna na działanie wilgoci,
  • być przyczepna i przeznaczona do malowania powierzchni bitumicznych, 
  • pozwalać na bezpieczną aplikację – mieć odpowiedni skład.

Dodatkową cechą farby do malowania papy powinien być trwały, estetyczny kolor. Nawet kiedy zależy Ci głównie na walorach użytkowych, to atrakcyjny wygląd również jest pożądany. Jeśli dążysz do ograniczenia nagrzewania się dachu, wybierz białą farbę do papy, która będzie odbijać promienie słoneczne. Znajdziesz ją w naszym sklepie

Sprawdź też: Jaki kolor dachu wybrać – wskazówki

Malowanie papy na dachu – polifarb.lodz.pl

Papę na dachu zawsze należy malować odpowiednio dobranymi farbami. Muszą być wysoce elastyczne i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Farba do regeneracji papy – jak przygotować dach do malowania?

Nakładanie farby do papy termozgrzewalnej powinno zostać poprzedzone weryfikacją ewentualnych uszkodzeń. 

Jednym z najczęstszych problemów występujących na dachach krytych materiałem bitumicznym są pęcherze powietrzne. Takie wybrzuszenia mogą prowadzić do odklejania się i pękania papy. Aby je usunąć, należy naciąć je na krzyż, by wypuścić nagromadzone powietrze. Następnie należy poczekać, aż wnętrze pokrycia pod pęcherzem wyschnie. 

Innym rodzajem uszkodzeń mogą być ubytki, rysy i prześwity. Należy zakleić je dyspersyjną masą asfaltowo-gumową lub emulsją na bazie wody i asfaltu.

Jeśli na dachu ubędzie posypki mineralnej, należy ją uzupełnić przed malowaniem. Wyschnięty dach trzeba wyczyścić, najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej. 

Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można aplikować farbę do malowania papy. 

Przeczytaj: Farba do dachówki - rozpuszczalnikowa czy wodorozcieńczalna?

Farba na dach z papy – malowanie

Nakładanie farby na papę nie jest skomplikowane. Można to zrobić za pomocą wałka, pędzla lub pistoletu malarskiego. W zależności od rodzaju produktu konieczne może okazać się nałożenie warstwy podkładowej dla zwiększenia przyczepności i lepszej ochrony pokrycia dachowego. 

Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, jeśli chodzi o rodzaj zastosowanych narzędzi i konieczności nakładania podkładu. Farbę nawierzchniową zazwyczaj wystarczy nałożyć jednowarstwowo. 

Szukasz farb do malowania powierzchni bitumicznych i nie tylko? Sprawdź, gdzie możesz je kupić w swojej okolicy.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady