Jak wybrać i jak nakładać farbę na zacieki?

Plamy i zacieki na ścianach szpecą pomieszczenie, a często są również trudne do ukrycia. Najprostszym rozwiązaniem na ich ukrycie wydaje się malowanie. Trzeba jednak wiedzieć, czym powinna się charakteryzować farba na zacieki i w jaki sposób powinno się ją nanosić. W przeciwnym razie efekt może być daleki od zamierzonego. Dowiedz się, jak zapomnieć o zabrudzonych i nieestetycznych ścianach!

Zamalowywanie plam na ścianie – tylko z odpowiednią farbą

Zacieki i plamy na ścianie, których nie da się po prostu zmyć, mogą powstawać na wiele sposobów. Często szpecące ślady powstają w wyniku oddziaływania wody – np. na skutek zalania przez sąsiada czy przeciekania dachu. Zdarza się również, że na ścianach pojawiają się osady z nikotyny, sadzy albo tłuszczu. To plamy, których zwykle nie da się usunąć z powierzchni powłoki malarskiej. 

Trzeba jednak wiedzieć, że zamalowywanie plam na ścianie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wpływają one bowiem na przyczepność większości tradycyjnych farb, przez co nawet po pokryciu nową powłoką mogą przez nią przebijać. Dlatego konieczna jest odpowiednio dobrana farba na zacieki. Co to takiego i jak działa?

Czym jest farba na zacieki?

W specjalistycznych sklepach można znaleźć produkty oznaczone jako „farba na zacieki” lub „farba na plamy”. Nie jest to żaden chwyt marketingowy. To specjalny rodzaj substancji, która ma bardzo dobrą przyczepność i właściwości izolujące. Pomaga „odciąć” szpecące zabrudzenia od wierzchniej warstwy emalii. Farba na plamy i zacieki najczęściej jest używana po prostu jako grunt. Świetnie przygotowuje nawierzchnię do malowania farbą dekoracyjną, pełniąc jednocześnie funkcje ochronne. Zabezpiecza przed wilgocią i zapobiega rozwojowi grzybów czy pleśni, co ma szczególne znaczenie po zalaniu. Można na nią nanosić w zasadzie dowolny produkt nawierzchniowy, np. taki jak Lowinit. Po zakończeniu prac ściana będzie się prezentować jak nowa.

Warto wiedzieć, że farba do zacieków i plam zazwyczaj jest dostępna wyłącznie w kolorze białym, ponieważ najczęściej wykorzystuje się ją tylko do gruntowania. Czasami może być jednak również stosowana jako farba nawierzchniowa. Wówczas stosuje się co najmniej dwie warstwy. Wystarczy wykorzystać specjalistyczne pigmenty lub pasty koloryzujące, aby nadać jej wówczas właściwy odcień.

Farba do neutralizacji plam i zacieków – jak ją wybrać?

Jak wybrać farbę do neutralizacji plam i zacieków? Przede wszystkim trzeba szukać produktów oznaczonych jako stworzone właśnie do tego celu. Najlepiej zdecydować się na środek od renomowanego producenta – zwykle daje to gwarancję jakości i skuteczności. Należy sprawdzić, czy farba na plamy może pełnić funkcję dekoracyjną i czy nadaje się do mieszania z pigmentami. Producent zawsze określa również, na jakie powierzchnie może być nakładany dany preparat – niektóre z nich nadają się do nanoszenia nie tylko na tynkowane i malowane wcześniej ściany, ale również na cegłę, beton czy drewno. Ponadto warto sprawdzić, czy farba do plam i zacieków będzie współpracować z wybranym rodzajem farby nawierzchniowej.

Jak pomalować zacieki na suficie czy ścianach?

Właściwa farba to pierwszy krok do pozbycia się nieestetycznych zacieków. Trzeba jednak również wiedzieć, jak jej używać. Zanim zaczniesz malować, koniecznie musisz odpowiednio przygotować powierzchnię. Trzeba pamiętać, że świeże zacieki nie nadają się do malowania. W pierwszej kolejności należy się upewnić, że przyczyna zalania sufitu czy ściany została wyeliminowana, a następnie pozwolić powierzchniom dokładnie wyschnąć. Tylko wówczas farba na zacieki po zalaniu będzie mogła dobrze się trzymać. Jeśli na ścianach czy suficie zdąży pojawić się pleśń lub grzyb, przed malowaniem należy je zdezynfekować.

Następnie należy przygotować nawierzchnię. Jeśli zaciek powstał na malowanej wcześniej ścianie czy suficie, trzeba sprawdzić, czy stara powłoka nie zaczęła się łuszczyć. Ważne jest również sprawdzenie, czy tynk nie stworzył wybrzuszeń. Jeśli tak, należy je dokładnie usunąć przy użyciu szpachelki, a następnie suchego pędzla. Kolejno może być konieczne szpachlowanie w celu uzupełnienia ubytków w tynku. Po wstępnym wyrównaniu powierzchni gipsem szpachlowym należy ją zaś wyszlifować (nie wcześniej niż 24 godziny po szpachlowaniu). Dopiero wówczas może być naniesiona farba do zacieków na suficie lub ścianach. Należy pamiętać, by nałożyć jej dwie warstwy lub też jedną warstwę jako podkład, a następnie wybraną farbę dekoracyjną.

Wybrzuszenie farby na skutek działania wody - polifarb-lodz.pl
Długotrwałe oddziaływanie wody na powłokę malarską lub tynk może powodować ich wybrzuszanie i łuszczenie. Przed naniesieniem farby na zacieki należy więc wyrównać powierzchnię.

Farba do plam – jak używać?

Zwykle dokładnie taki sam produkt świetnie sprawdza się jako farba do plam. W tym przypadku przygotowanie do malowania wygląda jednak nieco inaczej. W pierwszej kolejności należy się postarać o usunięcie niezwiązanych z podłożem cząsteczek brudu czy osadu. Powierzchnia należy też odkurzyć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Dopiero wówczas można nanosić farbę na plamy. W tym przypadku również można nałożyć jedną warstwę jako grunt pod inną farbę lub te dwie warstwy w roli zarówno gruntu, jak i farby nawierzchniowej.

Jesteś zainteresowany wysokiej jakości produktami? Sprawdź ofertę Polifarb w e-sklepie lub dowiedz się, gdzie kupić nasze farby!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady