Malowanie bramy garażowej – przygotowanie, farby, aplikacja

Typowa brama garażowa jest narażona na warunki atmosferyczne, a także różnego rodzaju uszkodzenia. Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie mogą się na niej pojawić zarysowania czy odpryski farby, a nawet rdza. Sposób na jej renowację jest jednak dość prosty – wystarczą odpowiednia farba i trochę czasu. Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić malowanie bramy garażowej.

Malowanie bramy garażowej – czego potrzebujesz?

Malowanie bramy garażowej to dość prosta renowacja, którą można przeprowadzić nawet w ciągu jednego dnia. Warto ją wykonać, gdy brama traci swój estetyczny wygląd – najlepiej jeszcze zanim powstaną większe uszkodzenia czy pojawi się rdza. Potrzebne narzędzia obejmują przede wszystkim:

  • wałki, pędzle lub specjalny pistolet natryskowy do nanoszenia farby,
  • kuwetę malarską,
  • rękawice ochronne,
  • taśmę i folię malarską,
  • mieszadło do farby,
  • papier ścierny drobnoziarnisty,
  • miskę,
  • czystą ścierkę,
  • detergent (np. płyn do mycia naczyń).

Pomocna może być również myjka ciśnieniowa, ale nie jest ona konieczna.

Renowacja bramy garażowej – wybierz odpowiedni termin

Przy renowacji bramy garażowej ważne jest nie tylko to, jak przeprowadzisz całą operację, ale również kiedy to zrobisz. Prace w znacznej mierze będą realizowane na zewnątrz, co wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych. Idealny dzień na malowanie drzwi garażowych powinien być bezwietrzny i dość ciepły, ale nie gorący. Słońce nie powinno także padać bezpośrednio na malowane powierzchnie i nie mogą one być rozgrzane. Jeśli więc planujesz malowanie bramy garażowej latem, do pracy zabierz się wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Zanim weźmiesz się za nakładanie farby, upewnij się również, że nie są prognozowane opady.

Może Cię również zainteresować: Malowanie wylewki betonowej - jakich błędów unikać?

Malowanie bramy garażowej – krok pierwszy: przygotowanie

Malowanie bramy garażowej wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. Zapewnia to optymalną przyczepność i trwałość farby, a także estetyczny wygląd powłoki. W pierwszej kolejności należy przygotować obszar roboczy, odsuwając lub osłaniając wszelkie elementy wyposażenia znajdujące się w pobliżu. Konieczne jest zabezpieczenie także opasek, pobliskich okien czy podłogi. Następnie:

  1. umyj powierzchnię, używając wody i detergentu, a następnie spłucz (alternatywnie użyj do tego myjki ciśnieniowej); 
  2. jeśli stara farba na powierzchni bramy łuszczy się lub odpryskuje, usuń jej luźne fragmenty;
  3. w miarę możliwości należy też usunąć ogniska rdzy;
  4. przy pomocy papieru ściernego zeszlifuj całą powierzchnię bramy, nie zapominając o szczelinach i narożnikach;
  5. na koniec odpyl powierzchnię, odkurzając ją, np. za pomocą miękkiej zmiotki.Dla pewności możesz przetrzeć ją czystą, mokrą szmatką.

Mycie bramy garażowej przed malowaniemRenowacja bramy garażowej w pierwszej kolejności wymaga jej starannego oczyszczenia i przygotowania do malowania. Najwygodniej jest wykorzystać przy tym myjkę ciśnieniową.

Następnie pozostaw bramę do wyschnięcia. Czysta i sucha jest gotowa do malowania!


Renowacja bramy garażowej w pierwszej kolejności wymaga jej starannego oczyszczenia i przygotowania do malowania. Najwygodniej jest wykorzystać przy tym myjkę ciśnieniową.

Farba do drzwi garażowych – czym pomalować bramę garażową?

Czym pomalować bramę garażową? Farba do drzwi garażowych powinna być dostosowana do materiału, z jakiego są one wykonane. Najczęściej stosuje się więc farby do metalu – najchętniej takie, które nie wymagają stosowania dodatkowego podkładu,  mają właściwości antykorozyjne i tworzą grubą, odporną na uszkodzenia powłokę, zapewniając długotrwałą ochronę. Farba do drzwi garażowych drewnianych musi być natomiast przystosowana do malowania drewna, a jednocześnie odporna na warunki atmosferyczne. Świetnie sprawdzi się np. farba do stolarki budowlanej.


Grunt + farba na metal do drzwi garażowych – STAL-KOR

Warto zwrócić uwagę w szczególności na wodorozcieńczalne farby do malowania bramy garażowej, które są wygodne w stosowaniu i nie zawierają żadnych toksycznych substancji. Wśród nich również znajdziemy takie, które nie wymagają uprzedniego zagruntowania powierzchni lub użycia farby podkładowej. Ich użycie upraszcza i przyspiesza proces renowacji bramy, a jednocześnie zapewnia równie estetyczny i trwały efekt końcowy, jaki uzyskujemy po zastosowaniu malowania w systemie podkład i farba nawierzchniowa.


Wodorozcieńczalna farba do malowania bramy garażowej – METAMAL

Przed zakupem koniecznie sprawdź wydajność produktu i upewnij się, w jaką ilość musisz się zaopatrzyć, uwzględniając powierzchnię malowania oraz konieczność nałożenia 2 lub 3 warstw.

Sprawdź też: Czym pomalować ściany w garażu - dobór preparatów

Jak pomalować bramę garażową – aplikacja krok po kroku

Większość farb do malowania bramy garażowej nadaje się do nanoszenia pędzlem, wałkiem, a także specjalnym pistoletem natryskowym (po rozcieńczeniu). Metoda natryskowa jest bardzo szybka, a także dokładna, ponieważ pozwala pokryć powierzchnię cienką, równą warstwą farby. Malowanie natryskowe wymaga jednak umiejętności. Dlatego amatorom zaleca się ręczne malowanie bramy garażowej. 

Na większe równe powierzchnie najlepiej nanosić farbę wałkiem, który ułatwia jej równomierne i szybkie rozprowadzanie. Nie można jednak również zapominać o szczelinach i innych trudno dostępnych miejscach. Jest to istotne np. przy malowaniu bramy garażowej segmentowej. Do tych miejsc najłatwiej dotrzeć pędzlem. Warto zawczasu przygotować sobie narzędzia o różnych kształtach i rozmiarach, aby móc je swobodnie dobierać podczas pracy.

Pamiętaj, aby przed malowaniem drzwi garażowych dobrze wymieszać farbę. Jej nabieranie ułatwi kuweta malarska. Zwykle konieczne jest nałożenie dwóch lub trzech warstw farby. Należy przy tym zachować odpowiednie odstępy czasowe wskazane przez producenta – zwykle z nałożeniem kolejnej warstwy farby należy odczekać do wyschnięcia pierwszej „na dotyk”.

Szybkoschnąca farba do malowania bramy garażowej pozwoli sprawnie wykonać prace – nawet w jeden dzień. Idealne produkty znajdziesz natomiast w ofercie Polifarb Łódź. Sprawdź, gdzie można kupić nasze farby!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady