3 sposoby malowania metalu – który wybrać? Porównanie

Malowanie elementów metalowych zwykle stanowi większe wyzwanie niż np. pomalowanie ściany. Wymaga stosowania innego rodzaju farb i dokładnego przygotowania powierzchni, zazwyczaj wiąże się również z pokrywaniem farbą powierzchni o nieregularnych kształtach. Jak malować metal? Sprawdź, którą z metod nanoszenia farby wybrać i czym się one różnią.

Metoda 1: malowanie metalu pędzlem

Zastanawiając się, jak i czym pomalować metal, wcale nie trzeba daleko szukać. Farbę można nakładać podobnie jak na wiele innych powierzchni np. pędzlem. To najprostsza, choć oczywiście nieidealna metoda. Pędzel dzięki swojej budowie bardzo dobrze dociera do szczelin i zakamarków malowanego elementu. Dlatego sprawdzi się przy nierównych powierzchniach i elementach o skomplikowanej budowie, szczególnie tych niewielkich. Dopasowanie odpowiedniej wielkości i kształtu pędzla nie powinno nikomu sprawić problemu – do detali najlepiej sprawdzają się okrągłe narzędzia o niewielkiej średnicy, a do większych powierzchni szerokie i płaskie. Pędzel wymaga jednak precyzji i poświęcenia dość dużej ilości czasu na dokładne pokrycie malowanego elementu. Czasami pozostawia też widoczne linie – ślady włókien przesuwanych w określonym kierunku. Dlatego najczęściej ta metoda malowania metalu jest wykorzystywana do pojedynczych, niewielkich prac.

Malowanie metalu pędzlem - polifarb-lodz.pl
Jak malować metal, jeśli wykonane z niego elementy mają nieregularne kształty i wiele zakamarków? Często w takim przypadku najlepiej sprawdza się klasyczny pędzel. To bardzo dobre narzędzie między innymi do renowacji ogrodzenia czy balustrady.

Metoda 2: malowanie metalu wałkiem

W przypadku malowania ręcznego alternatywą dla pędzla jest wałek. W specjalistycznych sklepach można bez problemu kupić wałki o różnych rozmiarach i fakturach. Sprawdzają się one zdecydowanie lepiej w przypadku gładkich powierzchni metalowych. Nie pozostawiają śladów i są bardzo łatwe w wykorzystaniu. Należy tylko zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane jest narzędzie. Najlepiej sprawdzają się wałki z pianki o dość zwartej strukturze – w przeciwnym razie farba do malowania stali lub innej podobnej powierzchni może zostać przesadnie napowietrzona.

Jak malować metal wałkiem?

Wystarczy równomiernie obtoczyć go w farbie, a następnie przesuwać po powierzchni. To narzędzie pozwalające na szybsze i wygodniejsze pokrycie dużych powierzchni, jednak do detali zwykle trzeba wykorzystać pędzel. Metoda malowania wałkiem jest wykorzystywana zarówno przez amatorów, jak i przez profesjonalistów, ale najlepiej sprawdza się przy drobniejszych pracach.

Trzeba również zaznaczyć, że zarówno wałek, jak i pędzel umożliwiają malowanie elementów metalowych na zewnątrz bez konieczności ich demontażu. Dlatego są często wykorzystywane przy pracach konserwacyjnych i renowacyjnych, w szczególności przeprowadzanych na elementach małej architektury – balustradach, ogrodzeniach, koszach na śmieci, ławkach itp.

Metoda 3: malowanie natryskowe metalu

Trzecią metodą jest malowanie natryskowe metalu. To zdecydowanie najbardziej zaawansowana technika, wymagająca specjalnego sprzętu i konkretnych umiejętności. Malowanie metalu pistoletem natryskowym bez doświadczenia często kończy się niezadowalającymi rezultatami i nadmiernym zużyciem materiału. Dlatego jest to zadanie powierzane przede wszystkim profesjonalistom. 

Na czym polega malowanie natryskowe metalu?

Istnieje kilka technik malowania natryskowego. Wyróżnia się wśród nich malowanie proszkowe stosowane przede wszystkim w warunkach przemysłowych oraz bardziej wszechstronne malowanie „na mokro”, czyli farbą płynną. W każdym z tych przypadków do nanoszenia farby używa się urządzenia nazywanego pistoletem. Ponadto farba proszkowa do metalu może być nanoszona metodą elektrostatyczną lub elektrokinetyczną.

Malowanie proszkowe metalu metodą elektrostatyczną powinno się odbywać w zamkniętym pomieszczeniu z odpowiednią instalacją wentylacyjną i odpylającą. W tym przypadku cząsteczki farby są naładowane elektrostatycznie, dzięki czemu są „przyciągane” przez powierzchnię metalowego elementu i pokrywają ją równomierną warstwą. Minimalizuje to zużycie produktu, zwiększa dokładność, a jednocześnie skraca czas malowania. Dzięki temu nie powstają też zacieki czy nierówności.

Metoda elektrokinetyczna jest nieco mniej wymagająca, ponieważ zachowanie rygorystycznych warunków w pomieszczeniu nie jest konieczne. Farba proszkowa do metalu zawsze wymaga jednak przeprowadzenia polimeryzacji poprzez wypieczenie w specjalnym piecu, zatem niemożliwe jest stosowanie jej na elementy takie jak balustrady czy ogrodzenia bez ich demontażu lub też na powierzchnie nieodporne na wysokie temperatury. 

Malowanie natryskowe metalu jest jednak również możliwe za pomocą farb płynnych. Użycie specjalnego pistoletu rozpyla produkt cienką i równą warstwą, co ułatwia pokrycie elementów o nieregularnych kształtach i pomaga uniknąć zacieków. Co istotne, większość rodzajów farb do metalu nadaje się do rozpylania po rozcieńczeniu, a producent informuje w jaki sposób przygotować produkt do malowania natryskowego. Dzięki temu łatwo dopasować do konkretnego zadania farbę o pożądanych właściwościach. W tym przypadku malowane elementy nie wymagają wypiekania, dlatego jest to uniwersalna metoda. Malowanie natryskowe metalu farbą płynną jest szczególnie popularne w przypadku renowacji pokryć dachowych z blachy lub innych dużych powierzchni.

Sprawdź również: Tiksotropia – co to za zjawisko i co ma wspólnego z farbami?

Jak pomalować metal – którą metodę wybrać?

Jak pomalować metal, aby efekty były estetyczne, odporne i trwałe? Kluczem jest nie tyle metoda, co odpowiednie przygotowanie powierzchni i dobór właściwych preparatów. Należy stosować tylko farby przeznaczone do tego typu powierzchni i określonych warunków eksploatacji. W przypadku niektórych z nich możliwe jest malowanie metalu bez podkładu, ale zwykle trzeba też zastosować odpowiedni grunt. Jeszcze przed jego nałożeniem powierzchnia powinna być wyrównana, pozbawiona wszelkich ognisk korozji i odtłuszczona. Tylko wtedy farba do metalu będzie dobrze się jej trzymać.

Wybór metody malowania metalu to zwykle kwestia możliwości, wygody i tempa. W przypadku drobniejszych, amatorskich prac bardzo dobrze sprawdzają się pędzle i wałki. Najlepiej wyposażyć się w cały zestaw narzędzi o różnorodnych rozmiarach i właściwościach. W warunkach przemysłowych malowanie natryskowe metalu zwykle sprawdza się najlepiej, oferując wysoką trwałość i estetykę, a przy tym szybkość i wygodę wykonania prac.

Szukasz właściwych farb do metalu? Ich szeroki wybór znajdziesz w naszym sklepie online oraz punktach stacjonarnych. Zapraszamy!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady