Malowanie cegły – wewnątrz i na zewnątrz. Porady

Ściana z cegły może stanowić bardzo atrakcyjny element zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Wystarczy tylko ją odnowić. Zastanawiasz się, czy można pomalować cegłę? Jest to możliwe – ważne jednak, aby zastosować do tego odpowiednio dobrane farby i postępować zgodnie z kilkoma zasadami. Sprawdź, jak przeprowadzić takie prace, by osiągnąć doskonały efekt.

Malowanie starej cegły wewnątrz – jak je wykonać?

Jeśli planujesz odnowienie powierzchni ceglanych w domu, przede wszystkim warto się zastanowić, czym pomalować cegłę wewnątrz. Najczęściej do takich prac wykorzystuje się:

● farbę lateksową,

● emalię akrylową wodorozcieńczalną,

● akrylową farbę do cegły gipsowej (kamienia dekoracyjnego).

Do każdego rodzaju powierzchni powinno się dobrać odpowiedni typ produktu. Zobacz, jak to zrobić i czym pomalować starą cegłę, by przywrócić jej świetny wygląd.

Dowiedz się również: Którą ścianę w pokoju pomalować na ciemniejszy kolor?

Malowanie cegły dekoracyjnej we wnętrzach

Do malowania cegły dekoracyjnej stosuj akrylową farbę wodorozcieńczalną, na przykład EKO-STOLMAL. Możesz wybrać dowolny kolor – wszystko zależy od Twojego projektu.

Ważne, by przed malowaniem ściany z cegły odpowiednio przygotować podłoże . Tego etapu nie można pomijać. Dzięki niemu warstwa malarska przez długi czas będzie wyglądała atrakcyjnie.

Zacznij od wyczyszczenia powierzchni z zanieczyszczeń . Przyda Ci się szczotka druciana lub taka z twardym włosiem. Usunięty kurz i pył odkurz, a następnie przemyj powierzchnię wilgotną szmatką. Zanim przejdziesz do kolejnego etapu prac, poczekaj, aż cegła wyschnie.

Gdy jest już sucha, nałóż na nią preparat gruntujący. Grunt wiąże pył i sprawia, że powierzchnia staje się mniej chłonna. Dlatego malowanie farbą będzie łatwiejsze i bardziej wydajne. Nie będzie wnikała w zagruntowaną strukturę cegły. Przed rozpoczęciem kolejnego etapu, upewnij się, że nałożona warstwa już wyschła.

Następnie możesz przystąpić do aplikacji farby do malowania cegły. Użyj do tego samego wałka, którym nakładany był grunt. Pamiętaj, że dobre krycie porowatej powierzchni cegieł będzie wymagało nałożenia nawet do czterech warstw farby. Każda powłoka powinna wyschnąć, zanim przystąpisz do aplikacji kolejnej.

Malowanie cegły gipsowej

Zastanawiasz się, jak pomalować cegiełki gipsowe? W tym przypadku również warto wybrać farbę akrylową. Takie produkty są bardzo trwałe oraz świetnie chronią gips przed działaniem wody i promieniowania UV.

Malowanie cegły gipsowej przy ich użyciu nie jest skomplikowane. Preparaty akrylowe mają bardzo dobrą przyczepność i tworzą elastyczne powłoki. Dzięki temu pomalowana powłoka nie pęka i nie traci doskonałego wyglądu przez długi czas.

Wskazówka: Zwróć uwagę na kolor, którym chcesz malować. Im będzie jaśniejszy, tym bardziej rozświetli wnętrze i sprawi, że będzie wydawało się większe. Ciemniejsze kolory dodadzą mu natomiast przytulności i ciepła. Niewielkie fragmenty ścian z gipsu można malować również na czarno, aby nadać pomieszczeniom eleganckiego wyglądu.

EKO-STOLMAL wodorozcieńczalna, ekologiczna farba wykorzystywana m.in. do malowania cegły na biało
EKO-STOLMAL wodorozcieńczalna, ekologiczna farba wykorzystywana m.in. do malowania cegły na biało.

Zanim pomalujesz cegiełki gipsowe, zacznij od zamaskowania ubytków, w takim stopniu, w jakim jest to konieczne. To, jak precyzyjnie to zrobisz, powinno zależeć od oczekiwanego przez Ciebie rezultatu. Malowanie cegły na biało bez bardzo dokładnego wyrównania ubytków może dać ciekawy efekt stylistyczny. Do pracy wykorzystaj zaprawę, którą w niewielkiej ilości nałożysz na pęknięcia.

Możesz ją przygotować na bazie gipsu budowlanego, który rozmieszaj z wodą w proporcjach podanych przez producenta. Posłuży Ci do wyrównania podłoża i uzupełnienia ewentualnych ubytków.

Nałożoną zaprawę gipsową możesz wyrównać lub wyszlifować. Przeprowadzenie tego etapu zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać – czy cegiełki mają być idealnie równe, czy sprawiać wrażenie chropowatych. Aby wyrównać chłonność powierzchni całej ściany, zastosuj preparat gruntujący .

Teraz możesz przystąpić do właściwego malowania cegły gipsowej, czyli nakładania farby przy użyciu wałka.

Malowanie cegły na kominku

Cegła na kominku zwykle jest mocno zabrudzona, dlatego pierwszym krokiem przed malowaniem, jest oczyszczenie powierzchni . Wystarczy użyć do tego wody z detergentem i ostrej szczotki, która usunie sadzę i kurz. Po umyciu odczekaj co najmniej 12 godzin, zanim przystąpisz do malowania cegły na kominku.

Kolejnym etapem jest nałożenie preparatu gruntującego. Zagruntowanie ceglanego muru jest niezbędne, by farba mogła równomiernie pokryć całą powierzchnię, a kolor utrzymał się przez długi czas i dobrze wyglądał. Użyj do tego grubego wałka i małego pędzelka.

Rozpocznij od pomalowania trudno dostępnych przestrzeni niewielkim pędzlem, a następnie użyj wałka do naniesienia gruntu na większe obszary.

Teraz możesz przystąpić do właściwego malowania cegły na kominku. Wykorzystaj do tego te same narzędzia i metodę, których użyłeś, nakładając preparat gruntujący. Szybko i wydajnie rozprowadzisz w ten sposób farbę akrylową. Pamiętaj, by dobrać grubość warstwy malarskiej do struktury malowanej cegły. Zwykle lepiej sprawdza się nałożenie kilku powłok niż jednej grubszej. Pomiędzy kolejnymi etapami malowania odczekaj, aż farba wyschnie.

Wskazówka: Jaki kolor wybrać na kominek? Świetnie wygląda na przykład stara cegła pomalowana na biało, choć bliska odległość od paleniska może sprawić, że na powierzchni szybko pojawią się zabrudzenia. Ciekawym pomysłem jest również malowanie cegły na czarno lub inny ciemny kolor.

Jaka farba do malowania cegły na zewnątrz?

W przypadku malowania cegieł zewnętrznych trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobranie odpowiedniego produktu. Elewacje często są ocieplane wełną mineralną, należy więc zadbać, aby wilgoć skraplająca się między murami miała szansę odparowywać, by nie obniżać izolacyjności płyt wełnianych. Farbę do malowania cegły zewnętrznej powinny zatem charakteryzować takie parametry jak:

● paroprzepuszczalność,

● zdolność do pokrywania mikropęknięć podłoża,

● dobra przyczepność.

Takie warunki spełnia między innymi elastomerowa FARBA FASADOWA LOKRYL-PLUS, którą możesz kupić w wielu różnych kolorach dostępnych w palecie RAL.

Przeczytaj również: Kolory elewacji domów – zasady doboru + darmowy wizualizator

Malowanie cegły zewnętrznej – zasady

Dobra farba do malowania ścian na zewnątrz to jednak nie wszystko. Podobnie jak w przypadku cegły wewnętrznej, i w tym nie można pominąć etapu gruntowania. Cegła jest bardzo chłonna, dlatego nałożenie gruntu jest potrzebne, by zmniejszyć i wyrównać chłonność podłoża. Można do tego wykorzystać preparat przeznaczony do podłoży mineralnych, na przykład LOWIGRUNT lub LOWIGRUNT -P.

Powierzchnia gotowa do pomalowania powinna być czysta i sucha. Jeśli na powierzchni cegły występują grzyby, należy je usunąć przy użyciu specjalistycznego preparatu grzybobójczego.

Farbę najlepiej nakładać metodą krzyżową. Czyli jedną warstwę malować poziomo, a kolejną pionowo, aby uniknąć nieestetycznych smug. Zwykle wystarczy zastosować dwie powłoki, by uzyskać oczekiwany efekt.

Cegła klinkierowa – malowanie – polifarb-lodz.pl
Malowanie klinkieru to świetny sposób na odświeżenie jego wyglądu i zabezpieczenie go przed wpływem czynników zewnętrznych.

Malowanie klinkieru na zewnątrz – jak to zrobić?

Klinkier to specyficzny rodzaj cegły stosowanej na zewnątrz. Jest bardzo odporny i ma niską nasiąkliwość. To sprawia, że często wykorzystuje się go na elewacjach budynków. Atrakcyjny wygląd zawdzięcza naturalnemu ceglastemu kolorowi. Czy można go malować?

Tak, malowanie klinkieru na zewnątrz może być świetnym, a do tego niedrogim sposobem na odświeżenie jego wyglądu. Taki zabieg może jednak przynieść więcej korzyści niż tylko poprawę jego prezencji. Farba do malowania cegły stworzy na nim dodatkową warstwę chroniącą przed zmianami temperatury i wilgocią. Sprawdź, jak przeprowadzić takie prace.

Wybierz produkt, który będzie odporny na promieniowanie UV i działanie wody. Możesz zastosować wodorozcieńczalną farbę akrylową, na przykład EKO-STOMAL lub LOKRYMAL. Sprawdzą się również krzemianowe farby elewacyjne.

Przed malowaniem klinkieru powierzchnia powinna zostać dokładnie oczyszczona . Zacznij od mechanicznego usuwania zanieczyszczeń przy użyciu szczotki. Jej włosie nie powinno być zbyt ostre, by nie porysować cegieł. Możesz również wykorzystać do tego urządzenie do mycia ciśnieniowego.

● Następnie sprawdź, czy płytki nie mają żadnych ubytków. Jeśli tak jest, konieczne będzie ich wypełnienie. Spoiny pomiędzy płytkami klinkierowymi zajmują nawet do 30% powierzchni. Zadbaj więc, aby wyglądały estetycznie. Jeśli zauważysz braki fugi, możesz ją dołożyć. Najlepiej wykorzystać do tego metodę półsuchą. Gęstą masę spoinową, zawierającą niewielką ilość wody, nakłada się bezpośrednio do szczelin pomiędzy cegiełkami.

Po wyschnięciu spoin można przystąpić do nakładania preparatu gruntującego . To ważny etap, którego nie można pomijać. Gdy powierzchnia będzie sucha (czas schnięcia zależy od warunków atmosferycznych), możesz przystąpić do nakładania właściwej farby.

Warto nałożyć jedynie cienką warstwę produktu, by zachować rysunek przestrzenny cegieł. Nie należy przeprowadzać prac malarskich w skrajnych warunkach pogodowych, na przykład podczas mrozów. Czas wysychania farby do malowania cegły klinkierowej jest uzależniony od grubości nałożonej warstwy, temperatury i poziomu wilgotności otoczenia.

Szukasz produktów do malowania cegły? Sprawdź, gdzie je kupisz.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady