Farba wodna do betonu – gdzie się sprawdzi, a gdzie nie?

Beton od lat cieszy się niesłabnącą sympatią zwolenników surowych, industrialnych wnętrz. Jako wykończenie ścian, blatów, podłóg, a nawet jako materiał do wyrobu mebli, pozwala uzyskać niepowtarzalną fakturę i kolorystykę. Od dawna używany jest również w przemyśle do wylewania posadzek oraz jako materiał konstrukcyjny. Pomimo swojej twardości i wytrzymałości, beton narażony na działanie niekorzystnych czynników z czasem ściera się i kruszeje. Łatwo można tym zjawiskom zapobiec przy pomocy preparatów rozpuszczalnikowych lub farb wodnych do betonu. Kiedy te ostatnie sprawdzają się najlepiej?

Wybór odpowiedniej farby do betonu

Istnieje kilka rodzajów środków do zabezpieczania betonu, które należy dobierać w zależności od umiejscowienia powierzchni oraz natężenia niekorzystnych warunków, którym jest ona poddawana.

Farby do betonu zewnętrzne i farby do pomieszczeń

Dobierając odpowiednią farbę do betonu, należy kierować się  lokalizacją malowanej powierzchni (wewnątrz lub na zewnątrz) albo rodzajem użytego rozpuszczalnika (farba rozcieńczalnikowa lub wodna farba do betonu) – zależnie między innymi od tego, jaki efekt końcowy chce się uzyskać.

Farba do betonu zewnętrzna – najtrudniejszym wyzwaniem dla większości farb są roczne wahania temperatur, nasłonecznienie (promieniowanie UV) oraz oddziaływanie wody. Z tego względu farba na taras czy balkon powinna być elastyczna. W przypadku betonowych powierzchni płaskich (place, parkingi etc.) powinna być również odporna na ścieranie – tutaj z pomocą przychodzą często specjalistyczne impregnaty do betonu, które – wiążąc zewnętrzną warstwę materiału – zapobiegają pyleniu i ścieraniu się betonowej powierzchni.

Farba do betonu we wnętrzach – w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych najwygodniej jest użyć farb wodnych (akrylowych) do betonu. W przypadku powierzchni bardziej obciążonej i narażonej na zniszczenia, na przykład posadzki w garażu, można zastosować farby alkidowe, alkidowo-uretanowe ze względu na ich trwałość i odporność na ścieranie. Powierzchnie narażone okresowo na zawilgocenie lub zalanie (podłogi piwnic, schody i inne) należy malować farbami wodoszczelnymi do betonu o właściwościach antypoślizgowych (zwłaszcza schody). Tworzą one lekko szorstką powierzchnię, zwiększając tym samym przyczepność.  

Do malowania posadzki w miejscach użyteczności publicznej warto użyć farby do betonu o właściwościach przeciwpoślizgowych, jakie ma na przykład FEG-B Polifarbu Łódź.
Fot. Do malowania posadzki w miejscach użyteczności publicznej warto użyć farby do betonu o właściwościach przeciwpoślizgowych, jakie ma na przykład FEG-B Polifarbu Łódź.

Właściwości farb wodnych do betonu i farb rozcieńczalnikowych

Najbardziej ogólny podział, ze względu na skład chemiczny farb, obejmuje preparaty rozpuszczalnikowe i wodne, jednak w obrębie każdej z tych grup mieści się również wiele rodzajów farb różniących się właściwościami. Niekiedy różnice są minimalne, ale bywają też znaczne (w zakresie wodoszczelności powłoki, siły krycia, trwałości etc.). Czytajmy etykiety!

Farby wodne do betonu – sprawdzają się do malowania powierzchni zarówno wewnętrznych i zewnętrznych. Są bardziej (niż farby rozcieńczalnikowe) przyjazne środowisku i zawierają znacznie mniejszą ilość szkodliwych substancji lotnych. Malowanie nimi nie wymaga specjalistycznej odzieży ochronnej (maski ze specjalnym filtrem). Wodne farby do betonu lepiej sobie radzą z wilgotną powierzchnią. Łatwiej również wyczyścić z nich narzędzia i ewentualne zabrudzenia. 

Farby wodne/akrylowe do betonu stosuje się do malowania betonowych ścian, posadzek w pokojach i domowych pomieszczeniach gospodarczych, betonowych barierek czy elementów architektury. Sprawdzą się też w roli farby na balkon czy taras. W przypadku powierzchni silnie narażonych na ścieranie czy działanie agresywnych czynników chemicznych lepszą ochronę zapewnia farba rozcieńczalnikowa.

Rozcieńczalnikowe farby do betonu – należą do nich między innymi farby alkidowe i alkidowo-uretanowe. Przeznaczone są do zabezpieczania miejsc narażonych na intensywne ścieranie, a nawet okresowe działanie rozpuszczalników organicznych (jak benzyna). Ze względu na szkodliwość substancji lotnych zawartych w takich farbach, nie są one zalecane do użytku w pomieszczeniach mieszkalnych. To raczej farby dedykowane wymalowaniom zewnętrznym.

Farby dwuskładnikowe do betonu

Dwukomponentowe farby do betonu są zaliczane do farb rozpuszczalnikowych. Składają się z żywicy epoksydowej i utwardzacza. Połączenie obydwu w odpowiedniej proporcji (przewidzianej przez producenta), pozwala na uzyskanie trwałej, twardej powłoki odpornej na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i wilgoć. Wykorzystywane są często w warunkach przemysłowych, rzadziej do celów prywatnych ze względu na brak w domu tak silnych czynników działających destrukcyjnie na beton. 

Malowanie betonu farbą wodną

Betonowa powierzchnia przeznaczona do malowania powinna być czysta, odpylona i przede wszystkim sucha. Dotyczy to również użycia wodnej farby do betonu, a w przypadku preparatów rozcieńczalnikowych jest wręcz niezbędne. Zbytnia wilgotność zmniejsza bowiem przyczepność farby do podłoża i w rezultacie może pogarszać właściwości ochronne takiej powłoki. Miejsca, które są malowane po raz kolejny wymagają jedynie sprawdzenia, czy powierzchnia jest odpowiednio wysuszona. W przypadku świeżego betonu należy odczekać minimum 4 tygodnie przed jego malowaniem. 

Zależnie od rodzaju użytej farby do betonu, wytrzymałość powłok może być różna, ale trzeba się przygotować na konieczność powtarzania takiego zabezpieczenia co pewien czas.

Być może zainteresuje Cię też, jak krok po kroku pomalować płot z betonu. Sprawdź!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady