Renowacja wanny emaliowanej blaszanej krok po kroku

Wszystko ma swoją żywotność i prędzej czy później ulega zużyciu. Wanna emaliowana nie jest tutaj wyjątkiem. Woda, kosmetyki czy środki czyszczące z czasem prowadzą do zniszczenia jej powłoki. Zakup nowej wanny jest kosztowny, a jej wymiana czasochłonna. Bardziej praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem może być samodzielna renowacja starej wanny. Podpowiadamy, jak ją wykonać krok po kroku.

Renowacja wanny – czy warto w nią inwestować?

Wanny emaliowane bardzo długo były jedyną opcją na rynku. Później zaczęły wypierać je wersje akrylowe, jednak w wielu domach pozostawiono klasyczne rozwiązania. Niestety emalia, która pokrywa wannę, z biegiem czasu staje się coraz cieńsza. Każdy odprysk pod wpływem wody może się powiększać, a w jego miejscu pojawia się rdza. Brak podjęcia odpowiednich prac naprawczych skutkuje postępującą erozją powłoki.

Poza tym pokryta rdzą, kamieniem lub obita wanna emaliowana nie wygląda estetycznie. W takich sytuacjach pierwszą myślą jest jej wymiana. Jednak ten proces wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontu niemal całej łazienki, zakupu nowych urządzeń sanitarnych, wymiany płytek, wezwania hydraulika itd. To zajmuje mnóstwo czasu i sporo kosztuje.

Co zrobić w takich sytuacjach? Jeżeli w wannie nie ma wielkich pęknięć lub dziur, a są jedynie powierzchowne zniszczenia, zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest jej własnoręczne odnowienie.

Ile kosztuje renowacja wanny?

W zasadzie, gdy wykonasz prace samodzielnie, konieczne będzie jedynie pokrycie kosztów zakupu materiałów. Emalia, utwardzacz oraz sprzęt do oczyszczania, odnawiania i malowania to wydatek ok. 200-300 zł. Jest to zdecydowanie mniej, niż trzeba zapłacić za nową wannę lub za zlecenie wykonania prac fachowcom.

Jak odnowić wannę emaliowaną? – potrzebne materiały

Odnawianie wanny emaliowanej należy rozpocząć od oględzin i zakupu potrzebnych materiałów. Przygotuj:

● folię ochronną,

● taśmę klejącą,

● papier ścierny,

● środek do mycia wanny,

● gąbkę,

● pędzel, wałek i rynienkę do farby,

● masę szpachlową,

● emalię,

● utwardzacz do emalii (jeśli odnawiasz wannę farbą dwukomponentową).

Nie zapomnij również o jednorazowych rękawiczkach oraz maseczce ochronnej, które założysz podczas wykonywania prac.

Emaliowana wanna blaszana wymagająca renowacji – polifarb.lodz.pl
Odnawianie wanny nie jest trudne. Wystarczą odpowiednie narzędzia i materiały, by móc przejść do pracy. Pamiętaj o zakupie emalii przeznaczonej do malowania powierzchni metalowych.

Odnawianie wanny nie jest trudne. Wystarczą odpowiednie narzędzia i materiały, by móc przejść do pracy. Pamiętaj o zakupie emalii przeznaczonej do malowania powierzchni metalowych.

Jaka farba do renowacji wanny emaliowanej?

Nie wszystkie farby nadają się do odnowy wanny emaliowanej. Konieczne jest stosowanie specjalnych produktów przeznaczonych do takich powierzchni. Zanim więc kupisz wybrany preparat, sprawdź, do czego jest dedykowany i dokładnie przestrzegaj instrukcji umieszczonej na opakowaniu.

Wśród emalii rekomendowanych do renowacji wanien emaliowanych z blachy szczególnie dobrze sprawdzają się preparaty dwukomponentowe:

poliuretanową dwuskładnikową do ogólnego stosowania, którą można nałożyć samodzielnie lub w zestawie z odpowiednią farbą do gruntowania;

Emalia poliuretanowa dwuskładnikowa biała m.in. do renowacji wanien emaliowanych
Emalia poliuretanowa dwuskładnikowa biała m.in. do renowacji wanien emaliowanych.

LOWIGRAF-PUR - gładką emalię poliuretanową na metale, jeśli chcesz uzyskać wykończenie w kolorze innym niż biały.

Emalia poliuretanowa dwuskładnikowa dostępna w wybranych kolorach RAL
Emalia poliuretanowa dwuskładnikowa dostępna w wybranych kolorach RAL.

Pamiętaj, że potrzebny jest również jeszcze jeden komponent do regeneracji wanny. Chodzi o odpowiedni utwardzacz przeznaczony do stosowania wraz z wybraną farbą.

Renowacja wanny emaliowanej krok po kroku

Gdy masz już niezbędne materiały, możesz przejść do etapu prac renowacyjnych. Oto instrukcja krok po kroku jak odnowić wannę.

1. Dokładnie umyj powierzchnię wanny wodą i wybranym środkiem czyszczącym. Pozostaw ją do wyschnięcia.

2. Osłoń ścianę wokół wanny oraz baterię za pomocą folii malarskiej i taśmy klejącej.

3. Masą szpachlową wypełnij wszystkie ubytki w powłoce.

4. Papierem ściernym przeszlifuj całą powłokę ze szczególnym uwzględnieniem uzupełnionych miejsc, usuń pył.

5. Załóż maskę i rękawiczki.

6. Przygotuj wybraną farbę renowacyjną do wanny zgodnie z instrukcją na opakowaniu (w przypadku preparatów dwuskładnikowych, konieczne jest zmieszanie farby i utwardzacza w ściśle określonych proporcjach i przestrzeganie czasu, w jakim uzyskana mieszanka nadaje się do użycia).

7. Wlej emalię do kuwety malarskiej, weź wałek i zacznij malowanie. Do trudnodostępnych miejsc na przykład przy kafelkach możesz użyć pędzla.

8. Poczekaj, aż pierwsza warstwa farby wyschnie i nałóż drugą.

9. Pozostaw emalię do całkowitego utwardzenia na powierzchni wanny.

Zwróć uwagę na to, że zbyt szybki kontakt pomalowanej płaszczyzny z wodą może skutkować uszkodzeniem nałożonej powłoki. Dlatego regeneracja wanny emaliowanej wymaga odrobiny cierpliwości i powstrzymywania się od kąpieli na czas wysychania farby. Dopiero gdy emalia ostatecznie utwardzi się, można bezpiecznie korzystać z wanny i cieszyć się jej nowym wyglądem.

Jeśli chcesz przeprowadzić większy remont, sprawdź też, jak przebiega malowanie płytek na podłodze. W tym przypadku również nie musisz wymieniać starych elementów na nowe, a jedynie prostym sposobem nadać im dawny blask. Zarówno do tych prac, jak i do odnawiania wanny niezbędne są odpowiednie preparaty. Wszystkie potrzebne farby kupisz w naszym sklepie internetowym. Możesz również skorzystać z oferty sklepów stacjonarnych, w których znajdziesz produkty Polifarb Łódź.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady