Malowanie klamek drzwiowych – jaka farba się do tego nada?

Podczas urządzania wnętrz elementy takie jak drzwi czy klamki nie bez przyczyny uznaje się za całkiem istotne – ich wygląd zwykle ma spory wpływ na charakter całego pomieszczenia. Z tej przyczyny raz na jakiś czas warto je odświeżyć, np. poprzez malowanie starych drzwi. Jednocześnie nowe życie można nadać również starym klamkom. Dowiedz się, jak powinno wyglądać malowanie klamek drzwiowych i jakiej farby do tego użyć.

Dlaczego warto pomalować klamki w drzwiach?

Zarówno drzwi wewnętrzne, jak i klamki to elementy, które mogą służyć przez całe dziesięciolecia. Jeśli zainwestujesz w dobrą jakość i solidne materiały, nie będziesz musiał ich wymieniać nawet do końca życia. Wystarczą drobne odświeżenie lub renowacja raz na jakiś czas (nie częściej niż co kilka lat). O ile malowanie starych drzwi stanowi bardzo znany i popularny sposób na ich odnowienie, o tyle malowanie klamek drzwiowych często spotyka się ze zdziwieniem. Tymczasem klamek, które straciły swój dawny blask, wcale nie trzeba wymieniać! Jeśli podoba Ci się ich kształt, możesz je pomalować. Dzięki temu będą wyglądać jak nowe. Ponadto, dobierając odpowiedni odcień farby, można im nadać unikalnego charakteru. 

Malowanie klamek w drzwiach to sposób na ich odświeżenie, uatrakcyjnienie, a także zabezpieczenie na kolejne lata. Wybierając odpowiedni rodzaj farby, ochronisz je przed korozją i uszkodzeniami. Dzięki temu posłużą Ci przez kolejne lata.

Malowanie klamek drzwiowych – renowacja starych klamekMalowanie klamek drzwiowych może się w szczególności sprawdzić w przypadku chęci renowacji starych, klasycznych elementów.

Malowanie klamek drzwiowych – jaką farbę wybrać?

Aby malowanie klamek drzwiowych przyniosło oczekiwane rezultaty, należy zaopatrzyć się w odpowiednie farby. Niewłaściwe produkty mogą bowiem dać efekt odwrotny od zamierzonego. Z całą pewnością nie można malować klamek farbą do ścian. Zwykle nie sprawdzi się również farba używana do malowania starych drzwi drewnianych. Niewłaściwy dobór farby grozi szybkim uszkodzeniem i niszczeniem powłoki. Farba może pękać, łuszczyć się i odpadać.

Farba do malowania klamek we wnętrzach musi być przede wszystkim nietoksyczna. Aby uniknąć szkodliwych oparów i zapewnić sobie łatwą, wygodną pracę, należy stosować farby wodorozcieńczalne (np. akrylowe). Ponadto produkt musi być dostosowany do rodzaju podłoża, na jaki ma być nakładany. Musisz więc upewnić się, z jakiego materiału są wykonane Twoje klamki i wybrać przeznaczoną do niego farbę. W większości przypadków sprawdzą się emalie do metalu. Czasami stosuje się również farby do stolarki lub do kaloryferów. Warto wybrać przede wszystkim produkt, który będzie:

  • odporny na zarysowania, odpryski i inne uszkodzenia mechaniczne,
  • odporny na promieniowanie UV, szczególnie w jasnych pomieszczeniach,
  • tworzyć gładką, zmywalną powłokę, która ułatwi czyszczenie klamek,
  • mieć właściwości antykorozyjne, dzięki czemu pomoże chronić metalowe elementy przed rdzą.

Wiele z tych preparatów można stosować bezpośrednio na metal, a także na stare powłoki malarskie. Czasami może być jednak uprzednie zastosowanie odpowiednio dobranego gruntu. Dzięki niemu farba uzyska lepszą przyczepność, a gotowa powłoka będzie trwalsza.

Może Cię również zainteresować: Jak odnowić stare futryny metalowe - etapy prac, preparaty i narzędzia

Malowanie klamek drzwiowych – jak to zrobić?

Jeśli masz już odpowiednią farbę, malowanie klamek drzwiowych nie powinno być trudne. Proces przypomina pod wieloma względami malowanie starych drzwi. Niezależnie od tego, czy wybierzesz klasyczny, czy też „szalony” kolor, najpierw musisz przede wszystkim przygotować malowaną powierzchnię. 

Konieczne jest dokładne oczyszczenie klamki z wszelkich zabrudzeń, a także z rdzy. Jeśli znajdują się na niej luźne fragmenty starej farby, również należy je usunąć. 

Kolejnym krokiem powinno być dokładne umycie i odtłuszczenie elementu. Czasami przed przystąpieniem do nałożenia farby warto również delikatnie zmatowić powierzchnię za pomocą papieru ściernego. Pozwoli to zwiększyć przyczepność farby. Przed jej nałożeniem należy jednak pamiętać o usunięciu powstałego w ten sposób pyłu i ponownym umyciu oraz osuszeniu elementu.

Malowanie klamek drzwiowych najłatwiej jest przeprowadzić za pomocą pędzla. Wystarczy równomiernie rozprowadzić farbę na powierzchni elementu. Pędzel pomoże dotrzeć do wszystkich zakamarków. Bardzo szybką i wygodną metodą jest też malowanie natryskowe, chociaż w tym przypadku równomierne nałożenie farby może sprawiać pewne trudności niedoświadczonym osobom. Farbę zwykle należy nakładać w dwóch warstwach, zachowując pomiędzy nimi odstęp czasowy zgodnie z zaleceniami producenta.

Sprawdź też: Jak pomalować drzwi z okleiny – krok po kroku

Malowanie klamek drzwiowych – podsumowanie

Jeśli planujesz malowanie starych drzwi lub inne podobne prace renowacyjne, być może warto również rozważyć pomalowanie klamek. To prosty sposób na ich odświeżenie lub nadanie im zupełnie nowego wyglądu. Do malowania klamek drzwiowych można wykorzystać wiele typów wodorozcieńczalnych farb do metalu. Sprawdź, gdzie kupisz tego typu produkty.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady