Jaki kolor dachu wybrać – wskazówki

Pokrycie dachu powinno być przede wszystkim funkcjonalne i trwałe. Jest to jednak również element estetyczny, który w znaczącym stopniu wpływa na wygląd i styl domu. Warto więc zwrócić uwagę na to, jak się prezentuje. Sprawdź, jaki kolor dachu wybrać i czym się kierować, podejmując tę decyzję.

Kolory dachu a przepisy prawa miejscowego

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jaki kolor dachu będzie najlepiej pasować do elewacji i otoczenia, koniecznie sprawdź przepisy prawa miejscowego, a konkretnie obowiązującego na danym terenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Niekiedy w tym dokumencie zawarte są wymogi dotyczące kolorystyki budynków, w tym koloru dachu. Ma to na celu zapewnienie ładu przestrzennego i unikanie chaosu stylistycznego.

Jeśli zamontujesz pokrycie dachowe o kolorze niedopuszczonym w MPZP, narażasz się na poważne dodatkowe koszty. Władze miejscowe mogą Ci wówczas nakazać przemalowanie dachu lub wymianę pokrycia. Dlatego sprawdzenie przepisów jest tak ważne.

Kiedy wybrać kolor dachówki?

Warto również wiedzieć, jaka jest optymalna kolejność dobierania kolorystyki budynku. Czy kolor dachówki dobierać do elewacji, czy może odwrotnie? Pokrycie dachowe wykonuje się przed wykończeniem elewacji, dlatego jego kolor zwykle wybiera się w pierwszej kolejności. Warto jednak zawczasu stworzyć sobie w głowie wizję, jak powinien prezentować się dom, i od razu wybrać wszystkie kolory.

Trzeba również pamiętać, że elewację powinno się odmalować po kilku latach, co daje możliwość zmiany koloru. Tymczasem w większości przypadków kolor dachu będzie Ci towarzyszyć przez długi czas, ponieważ dachówkę czy blachodachówkę wymienia się raz na kilkadziesiąt lat. Nie oznacza to jednak, że nie da się zmienić ich koloru. Wystarczy odpowiednia farba na dach – np. rozpuszczalnikowa LOWICYN lub wodorozcieńczalna eko-Lowicyn. Oba produkty zapewniają estetyczne, trwałe rezultaty i są dostępne w szerokiej gamie kolorów.

Popularne kolory dachu

Przed podjęciem decyzji dotyczącej koloru dachu na pewno warto się przyjrzeć otoczeniu. Nawet jeśli na danym terenie nie obowiązują szczególne ustalenia prawne dotyczące tej kwestii, należy dopasować kolorystykę całego domu do sąsiedztwa. Pomoże to bowiem w zachowaniu ładu przestrzennego. Polacy najczęściej wybierają dachy:

● brązowe,

● czerwone,

● czarne,

● grafitowe 

● antracytowe.

W tych odcieniach łatwo dostępna jest zarówno dachówka, jak i blachodachówka. Kolory te są wybierane zwykle ze względu na przywiązanie do tradycji i chęć dopasowania się do otoczenia. 

Oczywiście kolor dachu w Twoim domu nie musi być całkowicie zgodny z tym, co wybrali sąsiedzi. Jeśli chcesz zachować spójność stylistyczną w okolicy, możesz wybrać wariację jednego z kolorów. Coraz popularniejsze stają się na przykład pokrycia dachowe w jaśniejszych odcieniach szarości, które mogą stanowić dość oryginalny wybór, a jednocześnie nie będą się gryźć z ciemnoszarymi dachami sąsiadów.

Nie jesteś pewien, na jaki kolor dachu się zdecydować? Skorzystaj z naszego narzędzia do wizualizacji, w którym możesz dowolnie zestawiać kolory dachu i elewacji, by wybrać najbardziej pasujące połączenie. 

Tradycyjny kolor dachówki pasuje do bardzo wielu domów, a szczególnie tych w nieco bardziej klasycznym stylu. Warto jednak pamiętać, że wcale nie musisz się decydować na tak zachowawczy kolor dachu.

Jak dopasować kolor dachówki lub blachodachówki do stylu domu?

Przy wyborze koloru dachu z całą pewnością powinno się brać także pod uwagę styl budynku. Nie każdy odcień dobrze odda ducha konkretnego stylu. Co warto zapamiętać?

● Do stylu tradycyjnego pasują takie kolory dachu jak czerwień czy brąz. Świetnie sprawdzają się ciepłe, ceglaste odcienie, które najlepiej wyglądają w połączeniu z białą elewacją. W ten sposób są wykańczane budowle w popularnym stylu dworkowym.

Styl rustykalny to odmiana stylu tradycyjnego w bardziej sielskim wydaniu. W tym przypadku również będą odpowiednie ciepłe kolory dachu. Bardzo dobrze sprawdzi się także zieleń.

Nowoczesne bryły lepiej podkreśli chłodny kolor dachówki – np. szarość lub czerń. Odważniejsi mogą też zdecydować się na przykład na biały dach.

● Właściciele domów w stylu skandynawskim (np. nowoczesnych stodół) zazwyczaj stosują takie kolory dachów jak grafit, antracyt czy czerń. Bardzo atrakcyjnie może jednak wyglądać dom w takim stylu z niebieskim dachem.

Domy w stylu śródziemnomorskim cieszą się coraz większym zainteresowaniem i stwarzają bardzo szerokie pole do doboru kolorów dachu oraz elewacji. Najczęściej wybierane są ciepłe barwy – np. brązowy lub czerwony dach w połączeniu z kremową, beżową, żółtą czy nawet wpadającą w pomarańcz elewacją. Sprawdzić się mogą też aranżacje, w których dach jest zielony, niebieski albo grafitowy.

Wybierając dachówki lub też kolory blachy na dach, nie można zapominać o ich zestawieniu z elewacją. Barwy należy łączyć z rozwagą, ponieważ niewłaściwy zestaw może prezentować się nieestetycznie. Najczęściej kolory dobiera się tak, by nie tworzyły ze sobą zbyt dużego kontrastu. Wyjątek to czarny dach i biała elewacja – klasyczne połączenie, które zawsze wygląda dobrze. Warto trzymać się jednej tonacji (ciepłej lub chłodnej) – wtedy zdecydowanie trudniej popełnić błąd. Na odważniejsze połączenia mogą sobie pozwolić osoby z odpowiednim doświadczeniem lub zmysłem.

Szukasz farby do dachu albo innych wysokiej jakości produktów z gamy Polifarb Łódź? Koniecznie sprawdź listę sklepów, w których je znajdziesz.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady