Malowanie bramy metalowej – etapy prac

Twoja brama wjazdowa lub garażowa szpeci posesję? Nie musisz jej od razu wymieniać, zwłaszcza jeśli jest sprawna i wciąż dobrze spełnia swoją funkcję. Malowanie bramy metalowej to prosty sposób na odświeżenie jej wyglądu, a jednocześnie zabezpieczenie przed korozją. Jak je przeprowadzić? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem. 

Jaka farba do bramy metalowej?

Zanim zabierzesz się za malowanie bramy metalowej, przygotuj odpowiednie narzędzia i produkty. Metal jest specyficznym podłożem, które musi być zabezpieczone przed działaniem zewnętrznych czynników, a w szczególności wilgoci i wody. Farba do bramy metalowej musi zatem być odporna na działanie czynników atmosferycznych. Bardzo ważna jest także jej wytrzymałość mechaniczna – dzięki temu powłoka nie będzie łatwo odpryskiwać czy się zarysowywać. Powinna też tworzyć gładką, trwałą powłokę i być przyczepna. Najlepsze farby do malowania ogrodzeń metalowych i bram mają też właściwości antykorozyjne – oznacza to, że pomagają chronić metal przed powstawaniem ognisk rdzy. Oczywiście farba do metalowej bramy powinna być też trwała – dzięki temu wysiłek włożony w jej malowanie nie pójdzie szybko na marne.

A zatem jaka farba do bramy metalowej będzie odpowiednia? Należy wybierać produkty przeznaczone do metalu i zastosowań zewnętrznych. Obecnie na rynku można znaleźć specjalne farby do ogrodzeń, a także farby na rdzę, które idealnie sprawdzą się wtedy, gdy brama jest już mocno nadszarpnięta zębem czasu. 


Farba nawierzchniowa do malowania bram i ogrodzeń metalowych

Do pomalowania bramy metalowej sprawdzą emalie poliwinylowe, chlorokauczukowe czy akrylowe. Należy zwracać uwagę na ich indywidualne właściwości oraz przeznaczenie. Nie da się jednoznacznie określić, jaka jest najlepsza farba do bramy metalowej, ponieważ wiele zależy też od efektu, jaki chcesz uzyskać i cech produktu, na których Ci zależy.

Malowanie bramy metalowej krok po kroku

Malowanie bramy metalowej wcale nie jest trudne, ale należy się do tego odpowiednio przygotować, gromadząc niezbędne produkty, narzędzia i akcesoria oraz wybierając odpowiedni dzień na przeprowadzenie prac.

Jak powinno wyglądać malowanie bramy metalowej krok po kroku?

Sprawdź też: Jak i czym szybko pomalować siatkę ogrodzeniową – wskazówki

Malowanie bramy metalowej – etap 1: organizacja prac

Kiedy i gdzie przeprowadzać malowanie bramy metalowej? Większość farb może być stosowana tylko przy umiarkowanej temperaturze i wilgotności. Jeżeli masz możliwość zdemontowania bramy na czas renowacji, najlepiej malować ją w suchym i dość chłodnym pomieszczeniu, które zostało wcześniej dokładnie odkurzone. 

Jeżeli malowanie bramy metalowej musisz przeprowadzić na zewnątrz, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Wybierz niezbyt ciepły, suchy i możliwie bezwietrzny dzień oraz upewnij się, że nie będzie padać. Pamiętaj, że od nałożenia farby do malowania ogrodzeń metalowych do jej całkowitego wyschnięcia zwykle mijają co najmniej 24 godziny!

Malowanie bramy metalowej – etap 2: przygotowanie powierzchni

Malowanie bramy metalowej należy rozpocząć od dokładnych oględzin oraz przygotowania powierzchni. Jeśli stara powłoka malarska się łuszczy, należy usunąć jej luźne fragmenty. Niezbędne jest także dokonanie oględzin powierzchni pod kątem rdzy. Wszelkie ogniska korozji trzeba usunąć, np. za pomocą drucianej szczotki. Jeśli nie jest możliwe jej całkowite usunięcie, do malowania należy zastosować farbę na rdzę, która zapobiegnie dalszemu rozwojowi korozji.


Gruntoemalia do malowania bram metalowych

Po wstępnym oczyszczeniu bramy jej powierzchnię trzeba odtłuścić. Zwykle wystarczy umycie jej wodą z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu. Jeśli znajdują się na niej trudniejsze zabrudzenia (np. smar), może być konieczne zastosowanie specjalistycznych środków czyszczących. Ważne, aby przed malowaniem brama była pozbawiona tłustych zabrudzeń i wszelkich zanieczyszczeń. Następnie jej powierzchnie należy zmatowić za pomocą papieru ściernego – pomoże to zwiększyć przyczepność farby. Ostatnim etapem przygotowania powierzchni jest jej odpylenie. Uwaga! Nie należy już zmywać dachu wodą, ze względu na możliwość wejścia rdzy nalotowej. 

Malowanie bramy metalowej – etap 3: nakładanie farby

Farby do malowania ogrodzeń metalowych i bram można nakładać różnymi metodami – pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Narzędzie używane do malowania najczęściej dobiera się do struktury powierzchni. 

Pędzel lepiej sprawdza się przy nieregularnych kształtach i łatwiej dociera do wgłębień oraz zakamarków. Natomiast wałkiem można szybko i wygodnie malować duże, płaskie powierzchnie. Malowanie natryskowe jest dość uniwersalne – pozwala nanosić farbę do bramy metalowej równą, cienką warstwą. Nadaje się do malowania zarówno płaskich powierzchni, jak i nieregularnych kształtów. Ta metoda wymaga jednak specjalistycznego sprzętu (pistoletu natryskowego) oraz pewnej wprawy w jego użytkowaniu. Dlatego jest stosowana głównie przez profesjonalistów.

Malowanie bramy metalowej za pomocą pędzla
Pędzel to najczęściej używane narzędzie do
malowania bramy metalowej. Co prawda, nie jest to najszybsza metoda, ale pędzlem można łatwo pomalować nawet bramy o skomplikowanych wzorach.

Jak dokładnie powinno wyglądać malowanie bramy metalowej? Zwykle w pierwszej kolejności wskazane jest zastosowanie podkładu antykorozyjnego do metalu. Następnie nakłada się farbę nawierzchniową dwu- lub trzykrotnie. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych pomiędzy aplikacją kolejnych warstw produktów – zgodnie z zaleceniami producenta. Po nałożeniu ostatniej warstwy należy odczekać do całkowitego wyschnięcia farby przed ponownym użytkowaniem bramy.

W ten sposób możesz pomalować bramę wjazdową lub garażową – zasady postępowania są w obu przypadkach takie same. Sprawdź również, gdzie kupić farby do malowania ogrodzeń metalowych i bram!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady