Czym i jak pomalować płytę pilśniową meblową?

Nieestetyczne boki lub tył szafy, stare drzwi czy inną stolarkę wykonaną z płyty pilśniowej można odnowić. Wystarczy odpowiednia farba i pilnowanie kolejności wykonywanych zadań. Jak przeprowadzić malowanie mebli z płyty pilśniowej? Skorzystaj z naszych porad.

Płyta pilśniowa – wszechstronny materiał

Do produkcji płyty pilśniowej można wykorzystać wszelkiego rodzaju pozostałości drewna. Ta metoda jest korzystna dla środowiska, ponieważ wykorzystuje odpady przemysłowe. W procesie spilśniania (prasowania) są one formowane pod ciśnieniem w wysokiej temperaturze, by stworzyć płytę grubości kilku milimetrów, która z jednej strony jest gładka, a z drugiej szorstka. Dużą zaletą tak powstałego materiału drewnopochodnego jest jego sprężystość, lekkość, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz obciążenia.

Tak powstałe płyty pilśniowe mogą być używane na wiele sposobów. Popularnie stosuje się je w meblarstwie na tylne ściany szafy oraz dna szuflad. Dzięki możliwości pomalowania ich powierzchni na dowolny kolor mogą zostać użyte nawet jako dekoracyjna tylna ściana szklanych witryn. Materiał ten kiedyś masowo wykorzystywano także do produkcji skrzydeł drzwiowych. Dlatego wiele osób poszukuje rozwiązań, które wskażą im drogę, czy da się i jak wykonać malowanie drzwi z płyty pilśniowej, które wymagają renowacji. Oczywiście przeprowadzenie takich prac jest możliwe i zaraz dowiesz się, jak to zrobić.

Malowanie płyty pilśniowej mebli – zasady

Proces malowania płyt pilśniowych nie jest skomplikowany. Nie wymaga też wielkich przygotowań. Przede wszystkim trzeba ocenić stan techniczny materiału.

1. Porzuć myśli o malowaniu, jeżeli zauważysz, że wykonane z pilśni meble nie nadają się już do użytku, bo mają liczne pęknięcia, pourywane zawiasy, dziury itp., których nie da się naprawić.

2. Jeżeli jednak ubytki i rysy nie są duże, możesz je wypełnić szpachlą do drewna i wyszlifować powierzchnię na gładko, używając szlifierki lub drobnoziarnistego papieru ściernego.

3. Płytę pilśniową przed malowaniem należy również dokładnie oczyścić z zabrudzeń oraz kurzu i pyłu. Możesz wykorzystać do tego gąbkę lub ściereczkę zwilżoną wodą i delikatnym płynem do mycia naczyń.

4. Zabezpiecz folią i taśmą malarską wszelkie przeszklenia i miejsca, których nie chcesz pomalować.

5. Tak przygotowaną powierzchnię warto zagruntować rozcieńczoną farbą nawier zchniową lub nałożyć na nią farbę podkładową, która zwiększy siłę krycia farby nawierzchniowej (ograniczając liczbę warstw farby nawierzchniowej).

6. Teraz możesz rozpocząć malowanie mebli z płyty pilśniowej farbą właściwą zgodnie z instrukcją producenta.

Ten artykuł też może być dla Ciebie interesujący: Malowanie mebli lakierowanych – jak to zrobić dobrze?

Czym pomalować płytę pilśniową?

Do malowania płyty pilśniowej warto wykorzystać dobrej jakości farbę, która dokładnie pokryje powierzchnię bez zbędnych smug. Na przykład eko-STOLMAL to produkt akrylowy, dzięki któremu możesz nadać drzwiom lub meblom odpowiedni kolor oraz wykończenie (matowe, półmatowe lub z połyskiem). Do rozcieńczania tej farby nie są potrzebne specjalne środki chemiczne. Wystarczy woda. Na pomalowanej powierzchni tworzy się gładka, twarda powłoka odporna na działanie wilgoci. Dlatego z powodzeniem możesz stosować eko-STOLMAL do malowania płyty pilśniowej mebli lub drzwi w łazience i kuchni.

Eko-STOLMAL – akrylowa emalia wykorzystywana m.in. do malowania płyty pilśniowej
eko-Lowicyn – wodorozcieńczalna, ekologiczna farba do powierzchni metalowych oraz innych; dostępna w gamie ponad 20 kolorów, w tym kolorów metalicznych.

A co z zawiasami, klamkami lub uchwytami, które wymagają odświeżenia? Do nich użyj farby eko-LOWICYN przeznaczonej do ochronno-dekoracyjnego malowania na przykład stali, aluminium, PCW po odpowiednim zagruntowaniu.

Jeśli chcesz uzyskać jednolite wykończenie odnawianej powierzchni, do nakładania farb akrylowych użyj wałka flokowego. Dzięki niemu równomiernie ją rozprowadzisz. Wolisz efekt postarzanych mebli? Wykorzystaj klasyczny pędzel, który pozostawi nierówności charakterystyczne dla stylu retro. Do pomalowania małych elementów oraz trudno dostępnych miejsc użyj małych pędzelków malarskich.

Renowacja drzwi z płyty pilśniowej – malowanie farbą akrylową

Stare drzwi z płyty pilśniowej można odnowić podobnie jak meble. Jak to zrobić? Na początek zdejmij je i odkręć klamki, zamki oraz zawiasy. W kolejnym kroku dokładnie oczyścić ich powierzchnię z pozostałości lakieru i farby. Najlepiej użyj do tego szlifierki. Pamiętaj o wszelkich zakamarkach. Tam do oczyszczania i wygładzania przyda się drobnoziarnisty papier ścierny. Następnie przetrzyj drzwi wilgotną szmatką, by usunąć pozostały na nich kurz i pył.

Malowanie drzwi z płyty pilśniowej – polifarb.lodz.pl
Przed przystąpieniem do malowania drzwi z płyty pilśniowej trzeba dokładnie oczyścić całą powierzchnię. Dobrze przygotowany grunt gwarantuje, że nowa farba będzie trzymać się i dobrze wyglądać przez długi czas.

Na czyste drzwi nałóż warstwę podkładową (jeśli wybierzesz eko-STOLMAL, zamiast osobnego podkładu, możesz nałożyć warstwę gruntującą z rozcieńczonej za pomocą wody emalii, w ilości ok. 5% obj.), a dopiero po jej wyschnięciu zacznij aplikowanie warstwy wierzchniej. W zależności od oczekiwanego efektu trzeba nałożyć co najmniej dwie warstwy farby akrylowej. Schnie ona dość szybko, ale potrzebuje czasu (do kilkunastu dni) na pełne utwardzenie.

Popularna płyta pilśniowa meblowa może zyskać nowy wygląd dzięki pomalowaniu na wybrany kolor. Odpowiednie farby znajdziesz w sklepie internetowym Polifarb Łódź. Sprawdź również, gdzie kupić nasze produkty stacjonarnie.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady