Malowanie rur gazowych w domu i w przemyśle – co trzeba wiedzieć?

Większość instalacji technicznych zazwyczaj chowa są w ścianach. Zapewnia im to lepszą ochronę przed uszkodzeniem, a jednocześnie nie zaburza estetyki pomieszczenia. Zdarzają się jednak takie, jak np. rury gazowe, których nie powinno się lub wręcz nie wolno trwale zabudowywać. W takiej sytuacji ich pomalowanie to jeden z najszybszych i najtańszych sposobów na zamaskowanie, a przy okazji renowację. Jak i czym przeprowadzić malowanie rur gazowych? Co trzeba wiedzieć o tej procedurze? Sprawdź!

Malowanie rur gazowych – kiedy i dlaczego warto?

Rury gazowe mogą być ukryte lub prowadzone po powierzchni ścian. Jeśli są wykonane z miedzi, dopuszczalny jest jedynie montaż natynkowy. Takie przewody można ukryć co najwyżej pod lekką obudową (np. z płyt gipsowo-kartonowych) z odpowiednią wentylacją. Stalowe rury gazowe można natomiast prowadzić dowolnie, dlatego zazwyczaj są montowane podtynkowo. Te natynkowe można natomiast zabudować. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Wystarczające może się bowiem okazać malowanie rur gazowych. Dlaczego warto? Taki zabieg, oczywiście odpowiednio przeprowadzony, pełni kilka funkcji:

  • umożliwia zakamuflowanie gazociągu,
  • pozwala na wyeksponowanie rur i uczynienie z nich atutu pomieszczenia (jest to bardzo popularna technika w industrialnych wnętrzach),
  • chroni metalowe rury przed korozją, zwiększając ich żywotność i bezpieczeństwo użytkowania.

Malowanie rur gazowych to prosty zabieg konserwacyjny, który można przeprowadzić samodzielnie. Należy jedynie pamiętać o kilku zasadach.

Malowanie rur gazowych w domu i przemyśle – co mówią przepisy?

Wiele osób jest przekonanych, że malowanie rur gazowych na kolor inny niż żółty jest zabronione. 

Istotnie przepisy narzucają taki wymóg, ale tylko wobec gazociągów znajdujących się na elewacjach domów i na drogach biegnących wzdłuż ulic. Żółty kolor pozwala bowiem z łatwością zidentyfikować przewody gazowe w razie awarii. Jeśli znajdują się na zewnątrz budynku, w kolorze elewacji można je pomalować tylko po uzyskaniu specjalnej zgody. 

W blokach mieszkalnych żółte muszą natomiast pozostać rury gazowe na klatkach schodowych. 

W prywatnych mieszkaniach i domach można je malować na dowolny kolor.

Malowanie rur gazowych – rury w kolorze ściany

Pomalowanie rur gazowych na kolor ściany pomoże im lepiej stopić się z otoczeniem. W prywatnym domu lub mieszkaniu można to robić bez ograniczeń. Należy jednak pamiętać, że w pozostałych miejscach rury gazowe muszą być żółte. 

Malowanie rur gazowych – dobierz odpowiednią farbę

Aby malowanie rur gazowych faktycznie przyniosło oczekiwany skutek, należy wybrać odpowiednią farbę. Jak to zrobić? Pod uwagę trzeba brać takie czynniki jak:

  • miejsce montażu instalacji (na zewnątrz lub we wnętrzu),
  • materiał, z którego wykonane są rury,
  • wytrzymałość,
  • właściwości antykorozyjne.

Lepiej nie malować rur gazowych za pomocą tej samej farby, którą pomalowano ściany, zwłaszcza tych, które znajdują się poza lokalami mieszkalnymi. Taka powłoka jest po prostu mniej trwała. Do malowania rur gazowych najlepiej zastosować farbę do metalu i upewnić się, że współgra z danym rodzajem podłoża (miedź, stal). Ponadto w przypadku malowania rur znajdujących się na zewnątrz należy wybrać produkt o podwyższonej odporności na czynniki atmosferyczne. Świetnie sprawdzają się tutaj np. farby chlorokauczukowe czy też farby poliuretanowe. Rury we wnętrzach można natomiast malować nietoksyczna i wygodną w użytkowaniu farbą akrylową.

Może Cię również zainteresować: Farba do rur – stalowych, miedzianych, PVC... Jaka?

Właściwe przygotowanie do malowania rur gazowych

Trwałe i estetyczne efekty można uzyskać tylko wtedy, gdy malowanie rur gazowych jest poprzedzone odpowiednim przygotowaniem powierzchni. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • oczyszczenie rur z luźnych fragmentów starej, łuszczącej się farby,
  • usunięcie ognisk korozji (w razie potrzeby można zastosować preparat odrdzewiający),
  • zmatowienie powierzchni za pomocą papieru ściernego,
  • odpylenie, umycie i odtłuszczenie podłoża.

Należy również pamiętać, że malowanie rur gazowych należy przeprowadzać w określonych przez producenta farby warunkach. Zwykle zalecane jest przeprowadzanie prac przy umiarkowanej temperaturze i wilgotności powietrza.

Sprawdź też: Farba do miedzi - stosować z podkładem czy bez? oraz Malowanie ażurowego płotu z metalu krok po kroku

Malowanie rur gazowych – co jeszcze musisz wiedzieć, zanim przystąpisz do pracy?

Rury można malować pędzlem, wałkiem lub natryskowo (po odpowiednim rozcieńczeniu farby). W zależności od wybranego preparatu na przygotowane podłoże można od razu nakładać farbę nawierzchniową lub konieczne jest zastosowanie farby podkładowej. Każdy preparat należy nakładać w dwóch warstwach z zachowaniem odstępów czasowych wskazanych przez producenta na opakowaniu.

Zanim jednak zabierzesz się za pracę, powinno się przeprowadzić przegląd szczelności instalacji. Nie można zapominać, że wycieki gazu mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego warto wezwać pracownika gazowni lub instalatora z uprawnieniami do sprawdzenia instalacji.

Podczas malowania rur gazowych należy również zwrócić uwagę na wszelkie elementy połączeniowe, filtry, zawory itp. i unikać ich zamalowywania. Może to bowiem powodować trudności przy kolejnych przeglądach.

Malowanie rur gazowych – podsumowanie

Malowanie rur gazowych to stosunkowo prosty sposób na poprawę ich wyglądu i przedłużenie trwałości. Pamiętając o kilku zasadach i wybierając odpowiednie farby, można bez trudu przeprowadzić tego typu prace samodzielnie. Sprawdź, gdzie kupić wysokiej jakości produkty do malowania rur marki Polifarb Łódź. 

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady