Renowacja przedmiotów z metalu – narzędzia i dobór preparatów

Metale służą do tworzenia wielu konstrukcji i przedmiotów. Mogą to być na przykład unikalne elementy wyposażenia wnętrza – stoliki, krzesła, ramy łóżek – lub eleganckie ogrodzenia. Są one zaprojektowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu, dlatego nawet jeśli stracą swój dawny blask, nie warto ich wyrzucać. Sprawdź, jak powinna przebiegać renowacja przedmiotów z metalu i czego potrzebujesz przy tym procesie.

Na czym polega renowacja przedmiotów z metalu?

Metal jest bardzo trwały i solidny, ale niestety nieodporny na korozję. Elementy stalowe, żelazne czy żeliwne po długiej ekspozycji na niekorzystne czynniki zaczną niszczeć, nawet jeśli wcześniej były dobrze zabezpieczone. Wówczas jednak, o ile degradacja materiału nie posunęła się za daleko, można je odnowić. Renowacja przedmiotów z metalu zwykle sprowadza się to do trzech głównych etapów:

● oczyszczania powierzchni,

● gruntowania,

● malowania.

Odpowiednie narzędzia i środki takie jak farba renowacyjna pozwolą usunąć rdzę, następnie przygotować oczyszczoną powierzchnię do malowania i pokryć ją nową powłoką. Kluczowy jest jednak dobór właściwych metod i produktów. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, co jest najważniejsze.

Renowacja metalu – jakich narzędzi potrzebujesz?

Renowacja metalu nie jest trudna, choć trzeba przyznać, że wymaga sporego nakładu pracy. Warto zawczasu przygotować sobie wszystkie narzędzia, które ułatwią przeprowadzenie całej procedury. W pierwszej kolejności będziesz potrzebować przyborów, które pomogą Ci oczyścić metal, to znaczy usunąć ogniska korozji oraz stare powłoki malarskie i ochronne, szczególnie jeśli są w niezbyt dobrym stanie i się łuszczą. W zależności od stanu elementu odnawianie metalu może wymagać zaopatrzenia się w:

● szpachelki,

● drucianą szczotkę,

● papier ścierny o zróżnicowanej gradacji,

● szlifierkę.

Bardzo przydatnym urządzeniem może być też myjka ciśnieniowa, ponieważ każdy przedmiot przed renowacją trzeba dokładnie umyć. Nie jest ona jednak konieczna. Można użyć również bieżącej wody z detergentem i gąbki czy szczotki.

Renowacja przedmiotów z metalu – oczyszczanie stalowego profilu z rdzy za pomocą szlifierki - polifarb.lodz.pl
Jeśli przedmiot jest duży, a korozja rozległa na etapie przygotowania przyda się szlifierka. Farba renowacyjna do metalu powinna być bowiem nakładana tylko na dobrze oczyszczone powierzchnie.

Na etapie gruntowania i malowania będziesz też oczywiście potrzebować pędzli lub wałków. Te ostatnie są przydatne wtedy, gdy przedmiot ma duże, płaskie powierzchnie. W pozostałych przypadkach najlepiej sprawdzają się pędzle. Najlepiej zaopatrzyć się w różne rozmiary i kształty. Szerokie i płaskie będą odpowiednie do większych powierzchni, a okrągłe i spiczaste są idealne do zakamarków i detali. 

Może Cię również zainteresować: Czym i jak pomalować starą lodówkę? Poradnik

Farba renowacyjna do metalu – jak wybrać?

Gdy skompletujesz już narzędzia potrzebne do renowacji przedmiotów z metalu, czas na produkty. Najlepiej rozpocząć od farb, które powinny łączyć właściwości dekoracyjne i ochronne. Farba renowacyjna często pełni jednocześnie funkcje gruntu, podkładu i warstwy nawierzchniowej. Trzeba zaznaczyć, że zwykle są to preparaty rozpuszczalnikowe, szczególnie polecane do zastosowania na zewnątrz. Do tego typu produktów zalicza się na przykład gruntoemalia STAL-KOR. Bardzo ciekawym produktem jest również emalia dwuskładnikowa LOWIGRAF-PUR, która wyróżnia się bardzo dobrą przyczepnością i świetnie chroni metal przed korozją. Tego typu produkty sprawdzą się na przykład przy odnawianiu metalowego ogrodzenia.

Farba renowacyjna stosowana na przedmiotach, które mają być używane we wnętrzach, powinna być jednak wodorozcieńczalna. Tego typu produkty nie zawierają szkodliwych substancji lotnych. Dzięki temu są bezpieczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Takim produktem jest między innymi emalia eko-LOWICYN. Jest to farba akrylowa, a więc bardzo łatwa w stosowaniu. Ta uniwersalna farba renowacyjna zapewnia półmatowe lub też metaliczne wykończenie, a każdy kolor z szerokiej palety do wyboru, pozwala tchnąć w przedmioty z metalu nowe życie. Wśród dostępnych wariantów znajduje się między innymi złota farba do metalu. Należy jedynie pamiętać, aby malowanie metalu na złoto lub dowolny inny kolor z palety eko-LOWICYN poprzedzić gruntowaniem. Nada się do tego na przykład farba METAKOR lub LOWIKOR-2.

Sprawdź też: Malowanie płytek na podłodze – przygotowanie, farby, narzędzia

Renowacja przedmiotów z metalu – to proste!

Jak przeprowadzić renowację przedmiotów z metalu? Nie jest to bardzo skomplikowane. Wystarczy kilka kroków.

1. Oczyść podłoże z rdzy i starych powłok malarskich, szczególnie tych łuszczących się. Wykorzystaj przygotowane narzędzia. Mogą się też przydać specjalne środki chemiczne do usuwania farby. Następnie oczyść swój element z pyłów, dokładnie umyj i odtłuść.

2. Kolejno można nakładać grunt lub od razu gruntoemalię. Ważne, aby robić to dokładnie, z uwzględnieniem wszystkich zakamarków.

3. Kolejnym krokiem jest nałożenie farby nawierzchniowej. W przypadku tej ostatniej warto zwracać uwagę nie tylko na kolor, ale również na wykończenie. Czasami konieczne jest nałożenie dwóch warstw farby dekoracyjnej w odpowiednich odstępach czasu.

Tyle wystarczy, aby renowacja metalu była zakończona. O ile zachowasz staranność i będziesz się stosować do zaleceń producenta, efekt powinien być co najmniej zadowalający. Planujesz tego typu prace? Sprawdź, gdzie kupić wysokiej jakości farby od Polifarb.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady