Czym pomalować lamperię i jak sprawnie to zrobić? Wskazówki

Wbrew pozorom lamperie wcale nie są reliktem przeszłości. Poziomy podział ścian jest bardzo praktyczny, dlatego wiele osób wciąż go stosuje. Takie rozwiązanie może być jednak również bardzo gustowne! Sprawdź, czym pomalować lamperię, jak to zrobić i jak sprawić, aby osiągnąć iście stylowy efekt. 

Lamperia – po co i dlaczego?

Mianem lamperii tradycyjnie określa się dekoracyjne wykończenie dolnej części ściany. Niegdyś stosowano je w pałacach i bogatych rezydencjach, wykorzystując np. okładziny z marmuru, kamienia lub drewna. W Polsce lamperia kojarzy się jednak głównie z malowaniem ścian farbą olejną. Było to rozwiązanie stosowane masowo w czasach PRL, szczególnie na klatkach schodowych, korytarzach, w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale czy urzędy. Często pojawiało się też w domach, szczególnie w łazienkach i kuchniach, a czasami również w przedpokojach. Był to sposób na wykonanie trwałego, zmywalnego zabezpieczenia ścian przydatny wszędzie tam, gdzie były one narażone na zabrudzenia, plamy czy uszkodzenia mechaniczne.

Lamperia olejna do dziś wielu osobom kojarzy się niezbyt dobrze, ale wielu projektantów wnętrz współcześnie odczarowuje te uprzedzenia. Farba na lamperię wcale nie musi być olejna. Jeśli ma to być element dekoracyjny, można zastosować w zasadzie dowolny produkt. Istnieje również możliwość stworzenia lamperii, która będzie zarówno estetyczna, jak i praktyczna. Jak to zrobić? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Nowoczesna geometryczna i kolorowa lamperia w salonie - polifarb.lodz.pl
Lamperia może być bardzo ciekawym rozwiązaniem pod względem projektowym. W nowoczesnej wersji granica pomiędzy różnymi farbami wcale nie musi być równa i pozioma. Można też zastosować więcej niż jeden kolor na lamperii – jak w powyższym przykładzie.

Czym pomalować lamperię?

Obecnie istnieje wiele sposobów stworzenia estetycznej lamperii, która jednocześnie pomoże ochronić ściany na przykład przed wilgocią czy zanieczyszczeniami. Farba do lamperii musi być przede wszystkim:

● trwała,

● zmywalna,

● odporna na wnikanie wilgoci,

● odporna na działanie detergentów.

Warto sprawdzić również, czy jest odporna na działanie promieni UV – dzięki temu nie będzie płowieć pod wpływem światła słonecznego. Wszystkie powyższe warunki spełnia oczywiście farba olejna do lamperii. Jest to produkt „nie do zdarcia”, choć jego wygląd może nie być do końca atrakcyjny. Warto go jednak używać w przypadku takich elementów jak lamperia w garażu czy na klatce schodowej, gdzie liczy się przede wszystkim wytrzymałość i trwałość, Istnieje jednak również możliwość pomalowania ścian innym rodzajem produktu. 

Farba do lamperii wcale nie musi być olejna. Można do tego celu stosować również:

● farby alkidowe lub olejno-alkidowe,

● farby lateksowe,

● farby chlorokauczukowe, takie jak LOKMAL.

Należy każdorazowo zwracać uwagę przede wszystkim na indywidualne cechy produktu. Należy się też upewnić, że farba na lamperię ma pożądane przez Ciebie wykończenie (mat, satyna lub połysk). Dużym atutem na pewno będzie szeroki wybór kolorów.

Świetnym pomysłem w domu, w którym są małe dzieci, może być lamperia pomalowana farbą tablicową. Dzięki temu pociechy będą mogły dać upust swojej kreatywności bez trwałego uszczerbku na ścianach.

Alternatywnie, zamiast zastanawiać się, jaka farba na lamperię będzie najlepsza, możesz zastosować lakier. Jest to bezbarwny produkt, który może być nałożony na dowolną malowaną powierzchnię w celu poprawy jej właściwości, w szczególności w zakresie ochrony przed wilgocią i zabrudzeniami.

Czytaj również: Lakierowanie ścian - wady i zalety. Jaki preparat wybrać?

Czym i jak pomalować lamperie z PRL?

Jeśli masz do czynienia z lamperią z czasów PRL pomalowaną farbą olejną, możesz spróbować ją zlikwidować, ale też odnowić lub unowocześnić. To drugie rozwiązanie jest wybierane coraz częściej. Lamperia poddana renowacji może się bowiem prezentować naprawdę dobrze! Jak z nią postępować?

Bezpośrednio na farbę olejną nie można nakładać farby emulsyjnej. Sprawdzi się w tym przypadku tylko inna farba olejna lub olejno-alkidowa. Wcześniej starą warstwę farby należy dobrze umyć, a następnie zmatowić oraz oczywiście odpylić. Można też zastosować specjalny grunt lub farbę, które zwiększą przyczepność powłoki i wtedy zastosować farbę emulsyjną.

Jak stworzyć lamperię?

Jeśli chcesz stworzyć lamperię na gładkich ścianach, powinieneś rozpocząć od wyboru dwóch farb w różnych kolorach, najlepiej o takim samym lub zbliżonym wykończeniu. Zapewnia to znacznie bardziej stylowy efekt niż wyraźnie odcinająca się lamperia olejna na tle matowej ściany. 

Następnie konieczne jest przygotowanie podłoża. Jeśli znajdują się na nim stare, łuszczące się powłoki malarskie, trzeba je koniecznie usunąć. Trzeba się pozbyć również zabrudzeń, plam, zacieków czy ognisk pleśni lub grzybów. Jeśli w ścianach są ubytki, należy je wypełnić zaprawą, a następnie wyrównać podłoże.

Po oczyszczeniu i odpyleniu ściana jest gotowa do malowania. W pierwszej kolejności można pomalować górną część ściany, mniej więcej do wysokości, na której będzie zaczynać się lamperia, ale z zachowaniem pewnej „zakładki”. Po jej wyschnięciu należy wyznaczyć granicę pomiędzy dwiema farbami. 

Lamperia może się znajdować na wybranej przez Ciebie wysokości. Należy wyznaczyć linię graniczną przy użyciu ołówka i miarki – odmierzyć i zaznaczyć kilkanaście punktów na tej samej wysokości, a następnie połączyć je poziomą linią przy pomocy linijki lub sznurka. Na granicy należy przykleić taśmę malarską, a następnie zabrać się za malowanie ściany położonej poniżej. W pierwszej kolejności warto pomalować granicę, aby upewnić się, że będzie równa i estetyczna. Taśmę należy delikatnie odklejać zanim farba całkowicie wyschnie – w przeciwnym razie może „odejść” razem z nią. Po nałożeniu drugiej warstwy farby lamperia jest gotowa!

Szukasz farb, które pomogą Ci stworzyć wymarzone wnętrze i nie tylko? Sprawdź, gdzie kupić farby Polifarb lub zajrzyj do naszego sklepu online.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady