Jaka farba do betonu w garażu?

Podłoga w garażu jest miejscem narażonym na działanie różnych czynników mechanicznych, chemicznych oraz znacznych obciążeń. Betonowa nawierzchnia w tym miejscu wymaga starannego zabezpieczenia. Niestety będzie ono wymagało renowacji (choćby miejscowej) co kilka sezonów, ze względu na ścieranie się farby w intensywnie użytkowanych miejscach. Jaka farba do malowania betonu w garażu jest najbardziej odpowiednia?

To zależy... A wybierać można spośród kilku rodzajów preparatów, dobierając je optymalnie do konkretnych warunków w danym garażu.

Jaka farba na beton do garażu jest najlepsza?

Najczęściej stosowane są farby rozcieńczalnikowe (chlorokauczukowe, akrylowo-silikonowe i in.). Jeżeli podłoga w garażu nie jest najlepiej zaizolowana, warto wybrać farbę o dobrej przepuszczalności (akrylowo-silikonowa) – w  przeciwnym razie nagromadzona wilgoć, która nie znajdzie możliwości odparowania, zniszczy powłokę malarską.

Przy bardziej nierównych i porowatych powierzchniach można zastosować grubopowłokowe farby, zaś przy wyrównanym podłożu wystarczy wybrać cienkowarstwową, wodorozcieńczalną farbę do posadzki w garażu.

Farby (emalie) do betonu

Kilka rodzajów łatwo dostępnych farb do betonu pozwala na odpowiednie dopasowanie ich do określonej powierzchni, lokalizacji, intensywności użytkowania itp. Do wyboru są farby akrylowe, chlorokauczukowe, epoksydowe, uretanowo-alkidowe...

Farby akrylowe – najbardziej uniwersalne, sprawdzają się wewnątrz pomieszczeń, Jeżeli mają posłużyć do pomalowania podłogi w garażu, to tylko takiej, która nie jest eksploatowana zbyt mocno. Wśród nich są farby wodorozcieńczalne (najmniej odporne na ścieranie), na bazie rozpuszczalnika czy z dodatkiem silikonu (preparaty w tej grupie mają najlepsze właściwości wodoodporne).

Farby chlorokauczukowe – głównie do użytku na zewnątrz pomieszczeń, więc w garażu sprawdzają się do pomalowania wjazdu, ewentualnie do zabezpieczenia podłogi wiaty garażowej. Są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i mechaniczne uszkodzenia powłoki. Z kolei ich odporność na rozpuszczalniki organiczne jest niższa, dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę przed pomalowaniem całego garażu.

Epoksydowe farby do betonu, a właściwie żywice epoksydowe – to jeden z rodzajów farb chemoutwardzalnych, składający się z żywicy epoksydowej i utwardzacza. Dostępne są również farby z żywicą poliestrową. Różnią się nie tylko składem i rodzajem utwardzacza, ale również wymaganiami, co do podłoża. Ten typ farb tworzy jednolitą, gładką powierzchnię, elastyczną, wodoodporną oraz antypoślizgową. Znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach technicznych, takich jak garaż. Tego typu wykończenie powierzchni wymaga dużej staranności i wprawy w nakładaniu.

Farba antypoślizgowa do betonu

Posadzka garażu jest miejscem, w którym antypoślizgowa nawierzchnia jest konieczna. Wilgoć, śnieg, oleje i smary mogą znacznie zmienić właściwości powłoki, czyniąc ją ryzykowną. Antypoślizgowa farba do betonu znacznie poprawia przyczepność, zapobiegając ewentualnym poślizgom, upadkom i urazom.

Antypoślizgowa farba do betonu na podłodze w garażu.
Fot. Antypoślizgowa farba do betonu na podłodze w garażu.

Jak prawidłowo pomalować betonową podłogę w garażu?

Powierzchnia do malowania powinna być pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, umyta, sucha i odpylona. Dobrym i często wykorzystywanym sposobem jest umycie powierzchni betonu wodą pod ciśnieniem i pozostawienie jej do wyschnięcia.

Farbę na beton do garażu można nałożyć dowolną techniką. Najszybsza z nich to malowanie natryskowe, choć z równym powodzeniem można użyć wałka lub pędzla. Po prostu malowanie potrwa wtedy nieco dłużej, ale zaoszczędzimy na sprzęcie malarskim.

Ważnym czynnikiem podczas malowania jest przestrzeganie warunków aplikacji farby. Nie należy malować w zbyt upalny, mroźny czy deszczowy dzień. Świeże powłoki malarskie nie lubią skrajnych warunków atmosferycznych.

Powinna również zostać zachowana przewidziana przez producenta preparatu przerwa technologiczna pomiędzy kolejnymi warstwami farby. Jej skracanie jest ryzykowne, grozi bowiem odspojeniem całej powłoki lub jej ogólnym osłabieniem.

Więcej o wyborze farby na podłogę w garażu: Farba do podłóg betonowych – na co zwracać uwagę przy wyborze? >>

Czarna farba do betonu w garażu na posadzce i ścianach.
Fot. Czarna farba do betonu w garażu na posadzce i ścianach.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady