Malowanie płytek na podłodze – przygotowanie, farby, narzędzia

Wielkie zmiany we wnętrzach nie zawsze muszą się wiązać ze skomplikowanym remontem. Malowanie płytek podłogowych to sposób na metamorfozę bez dużych nakładów finansowych i ciężkiej pracy. Efekt może być naprawdę spektakularny – ważne jednak, aby odpowiednio przygotować się do pracy, wybrać właściwe narzędzia i materiały. Sprawdź, jak to zrobić.

Malowanie płytek podłogowych – prosty sposób na renowację

Płytki to sposób na funkcjonalne i trwałe wykończenie posadzki. Stosuje się je przede wszystkim w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, ale czasami również w innych pomieszczeniach. Niestety nawet zachwycający niegdyś wzór potrafi z czasem po prostu się znudzić. Czasami staje się zaś po prostu przestarzały lub przestaje pasować do koncepcji wnętrza. Najłatwiejszym sposobem na wybrnięcie z tej sytuacji jest malowanie płytek podłogowych. To proces, który ma wiele zalet. Wśród nich można wymienić przede wszystkim:

niskie koszty – zdecydowanie niższe niż w przypadku chęci wymiany płytek,

niewielki nakład pracy – brak konieczności skuwania podłogi, demontażu przytwierdzonych do niej elementów i kładzenia nowej posadzki,

szybkość realizacji – co prawda farba do płytek podłogowych musi być nałożona w kilku warstwach, ale w porównaniu z ich wymianą i tak jest to szybki proces,

możliwość wielokrotnego odnawiania powierzchni – płytki można malować kilkukrotnie.

Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę, że malowanie płytek podłogowych jest rozwiązaniem mniej trwałym. Nawet dobrze dobrana farba rzadko może dorównywać pod względem wytrzymałości warstwie oryginalnego szkliwa. Trzeba jednak przyznać, że dobrze wykonana renowacja tego typu może dać naprawdę świetny efekt estetyczny, który utrzyma się przez dość długi czas. Kluczowa jest jednak odpowiednia farba do malowania płytek podłogowych.

Malowanie płytek podłogowych we wzory – renowacja podłogi z płytek - polifarb.lodz.pl
Malowanie płytek podłogowych może dać bardzo ciekawe efekty. Jeśli nie interesuje Cię jednokolorowa podłoga, możesz za pomocą farby do płytek podłogowych i szablonu stworzyć na kaflach efektowne wzory.

Farba do płytek podłogowych – jak wybrać?

Na pewno nie każda farba nadaje się do malowania płytek ceramicznych. Mają one bowiem gładką i zwartą powierzchnię, która wymaga zastosowania produktu o wyższym stopniu przyczepności. Ponadto farba na płytki podłogowe musi być odporna na ścieranie, zmywanie i szorowanie oraz możliwie jak najbardziej trwała. A zatem czym pomalować płytki podłogowe? Istnieje kilka typów emalii, które mogą się sprawdzić w tym zastosowaniu. Najlepiej jednak postawić na produkt epoksydowy lub poliuretanowy.

Farby epoksydowe to produkty dwuskładnikowe na bazie żywic epoksydowych. Są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich stosowanie wymaga wprawy ze względu na konieczność precyzyjnego łączenia składników i odpowiedniej techniki nakładania gotowej mieszanki. Mogą też żółknąć pod wpływem promieniowania UV, dlatego raczej nie nadają się do dobrze nasłonecznionych pomieszczeń ani na tarasy czy balkony. Może się jednak świetnie sprawdzić np. w łazience bez okna.

Farby poliuretanowe do płytek to również formuły dwuskładnikowe. Są bardzo trwałe, przyczepne i odporne na czynniki fizyczne i chemiczne. Nie żółkną pod wpływem światła, dlatego nadają się na wszystkie powierzchnie z płytek. Farba poliuretanowa wydziela jednak silne opary rozpuszczalnika i zwykle może być stosowana tylko na zewnątrz. Sprawdzi się więc doskonale do renowacji posadzki na tarasie, balkonie czy patio.

Farba do płytek podłogowych może mieć wykończenie matowe lub połyskujące, odbijające światło. Warto też wiedzieć, że produkty akrylowe (wodorozcieńczalne), nawet te, które według producenta nadają się do malowania płytek, raczej nie sprawdzają się na posadzkach, a jedynie na ścianach. Są bowiem niewystarczająco odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdź też: Farba do drewna: matowa, półmatowa czy w połysku? Jak wybierać – wskazówki

Renowacja płytek podłogowych – czego potrzebujesz?

Odpowiednia farba do podłogi to pierwszy krok do jej udanej renowacji. Co jeszcze należy przygotować, zanim się za nią weźmiesz? Potrzebne będą najpewniej:

● wałki i pędzle lub inne narzędzia do aplikacji farby (wiele emalii można też nanosić natryskowo),

● preparat gruntujący – ułatwiający przygotowanie powierzchni i zwiększający przyczepność farby,

● preparat do odtłuszczania – np. na bazie alkoholu czy benzyny lub po prostu woda z płynem do mycia naczyń,

● taśma malarska – do wydzielenia obszaru roboczego,

● folia malarska – do ochrony przyległych powierzchni przed zachlapaniem,

● zaprawa do wypełnienie ubytków w płytkach i fugach.

Jak widać, malowanie podłogi z płytek nie wymaga żadnych skomplikowanych narzędzi. Warto jednak skompletować wszystkie przybory, aby praca mogła przebiec sprawnie.

Może Cię również zainteresować: Czym i jak szybko pomalować starą podłogę drewnianą?

Jak pomalować płytki podłogowe i jak prawidłowo przygotować powierzchnię?

Warto wiedzieć, że staranne przygotowanie powierzchni jest bardzo ważne, jeśli zależy Ci na trwałości powłoki malarskiej. Powinno ono obejmować:

● dokładne umycie płytek, a w niektórych przypadkach także usunięcie nalotu z kamienia,

● (opcjonalnie) zmatowienie powierzchni papierem ściernym, a następnie ponowne umycie w celu usunięcia drobinek,

● odtłuszczenie powierzchni,

● zabezpieczenie sąsiednich powierzchni folią i wydzielenie obszaru roboczego za pomocą taśmy malarskiej,

● (opcjonalnie) wypełnienie ewentualnych rys i pęknięć w płytkach oraz ubytków w fugach (nadmiar masy należy zeszlifować, a powierzchnie ponownie umyć i odtłuścić),

● gruntowanie.

Następnie można już przechodzić do prac zasadniczych, czyli do malowania płytek.

Malowanie płytek nie różni się szczególnie od malowania ścian. Najważniejsze jest dokładne i równomierne nanoszenie farby za pomocą odpowiednio dobranych narzędzi. Farba do kafli podłogowych powinna być aplikowana w dwóch lub trzech warstwach – należy się kierować zaleceniami producenta co do ilości warstw oraz odstępów czasowych w ich nakładaniu.

Planujesz renowację podłóg w domu lub szukasz sprawdzonych farb do innych celów? Sprawdź, gdzie stacjonarnie kupić produkty Polifarb lub przejdź od razu do sklepu internetowego!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady