Malowanie wylewki betonowej – jakich błędów unikać?

Posadzki betonowe są bardzo praktyczne, a przy tym uniwersalne. Prawidłowo wykonana wylewka będzie nie tylko estetyczna i trwała, ale również odporna na rozmaite czynniki zewnętrzne, w tym np. ostre chemikalia. Należy jednak uważać na pułapki, które czekają na wykonawców podczas malowania wylewki betonowej. Sprawdź, czego się wystrzegać i zadbaj o idealne wykończenie posadzki!

Malowanie świeżego betonu

Jednym z najczęstszych błędów, jaki popełniają początkujący, jest za wczesne przystąpienie do malowania posadzki betonowej. Zbyt duży pośpiech zazwyczaj jest powodowany chęcią szybkiego zakończenia prac, ale w tym przypadku zdecydowanie nie popłaca. Potrzebne jest bowiem tzw. sezonowanie betonu. Musi on dobrze wyschnąć, zanim położy się na niego farbę. W przeciwnym razie powłoka może pękać i tym samym utracić swoje właściwości. 

Sezonowanie betonu powinno trwać minimum cztery tygodnie – pozwala to na odpowiednie utwardzenie powierzchni i jej karbonizację. Przy grubszych wylewkach należy jednak odczekać jeszcze dłużej.

Malowanie betonu - polifarb.lodz.pl
Aby efekty przeprowadzonych zabiegów były estetyczne i trwałe, malowanie wylewki betonowej można przeprowadzić najwcześniej po 4 tygodniach od jej wylania. Tyle trwa bowiem proces sezonowania, który jest kluczowy dla wytrzymałości powierzchni.

Nieodpowiednie przygotowanie powierzchni

Każdą powierzchnię przed malowaniem należy odpowiednio przygotować. Nie inaczej jest z posadzką betonową. W przypadku świeżych wylewek jest to relatywnie łatwe, ale i tak zdarza się, że pewne ważne etapy są pomijane. Po co najmniej miesiącu sezonowania powierzchnia często mimo ochrony jest zakurzona i zabrudzona. Na pewno nie powinno się nakładać farby na wylewkę betonową w takim stanie. Wówczas możesz się spodziewać powstawania nierówności, które nie tylko wpłyną negatywnie na estetykę, ale również mogą sprawić, że posadzka nie będzie należycie zabezpieczona. Dlatego po zakończeniu okresu sezonowania i tuż przed malowaniem wylewki betonowej należy sprawdzić, czy beton jest mocny i gładki, bez rys i szczelin. Wszelkie zanieczyszczenia należy wyczyścić, a plamy odtłuścić. Powierzchnia powinna być sucha, nie pylić i nie ścierać się po potarciu dłonią.

W przypadku malowania starszych wylewek betonowych, etap przygotowania będzie nieco trudniejszy. Trzeba najpierw usunąć wszelkie pozostałości starej farby, a następnie wyrównać powierzchnię. Często potrzebne jest uzupełnienie ubytków i zeszlifowanie wypukłości. Należy również koniecznie usunąć wszelkie tłuste plamy

Pominięcie impregnatu do betonu

Beton dość łatwo nasiąka wodą, która może powodować różne uszkodzenia. Aby tego uniknąć, impregnuje się go specjalnymi preparatami. Impregnat do betonu zapobiega wchłanianiu wody, zapewniając doskonałe zabezpieczenie wylewki betonowej przed wilgocią. Wysokiej jakości produkt tego typu zapewnia ochronę na kilka lat. Po pewnym czasie powinno się powtórzyć zabieg. Impregnat hydrofobowy do betonu jest w zasadzie niezbędny przy wykonywaniu posadzek na zewnątrz budynków, ale warto go zastosować również we wnętrzach. Dzięki swoim właściwościom pomoże zachować ładny wygląd powierzchni i zapobiegnie powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Impregnacja betonu to bardzo prosty zabieg. Wystarczy nanieść preparat na powierzchnię wylewki pędzlem, wałkiem lub też natryskowo. W odpowiednich warunkach wysycha on w zaledwie kilka godzin, a do malowania można przystąpić już po upływie doby.

Nieodpowiednie warunki podczas malowania wylewki betonowej

Należy również pamiętać, że podczas malowania wylewki betonowej warunki otoczenia mają kluczowe znaczenie. Nie należy przystępować do pracy, gdy jest zimno (poniżej 10°C) lub też deszczowo. Wysoka wilgotność powietrza utrudni wysychanie farby, podobnie jak niska temperatura. Trzeba jednak pamiętać, że upał też nie stanowi dobrych warunków do malowania. Najlepiej gdy temperatura podłoża i otoczenia nie przekracza 30°C. Latem prace można prowadzić wcześnie rano lub późnym popołudniem. Ma to oczywiście największe znaczenie na zewnątrz. We wnętrzach trzeba zaś zadbać o dobrą wentylację. Zapobiegnie to gromadzeniu się oparów farb, które bywają szkodliwe, a jednocześnie wspomoże równomierne wysychanie powłoki.

Malowanie wylewki betonowej bez uprzedniego zagruntowania

Nie każdy pamięta również, że świeża wylewka betonowa wymaga zagruntowania. Jest to zabieg nazywany również malowaniem wstępnym, który ma na celu zmniejszenie chłonności betonu i zamknięcie jego porów. Dzięki temu farba staje się bardziej przyczepna, a samo malowanie można przeprowadzić wydajniej. Najprościej przeprowadzić gruntowanie, mieszając farbę na wylewkę betonową z wodą lub odpowiednim rozpuszczalnikiem (w ilości ok. 20% ilości farby). Grunt najlepiej nałożyć pędzlem – zapewni to jego dobre wniknięcie w podłoże. Przed nałożeniem pierwszej warstwy nierozcieńczonej farby należy poczekać, aż grunt wyschnie.

Niewłaściwa farba na wylewkę betonową

Tylko specjalna farba do wylewki betonowej ma odpowiednie właściwości, które zadbają o trwałość oraz odporność powierzchni. Taka farba będzie elastyczna, przyczepna i odporna na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne (ścieranie, uderzenia). Dobrze również, jeśli jest szybkoschnąca – ułatwi to sprawne przeprowadzenie prac.

Czasami problemem bywa zaś nie produkt, a technika jego aplikacji. Malowanie natryskowe jest najszybsze i najbardziej precyzyjne – farba jest wówczas nakładana równomiernie. Można również stosować pędzel lub wałek, ale wymaga to dużej precyzji i cierpliwości. Należy też pamiętać, by pozwolić farbie wyschnąć przed nałożeniem kolejnej warstwy!

Zainteresował Cię ten temat? Chcesz dowiedzieć się więcej o malowaniu różnych powierzchni i używanych do tego preparatach? Sprawdź pozostałe porady na naszych blogu.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady