Jak wykonać malowanie szafy przesuwnej?

Twoja szafa przesuwna przestała pasować do nowej aranżacji pomieszczenia lub jej fronty uległy lekkiemu zużyciu? Niezależnie od przyczyny, zawsze możesz przywrócić meblom drugie życie. Jak wykonać malowanie szafy przesuwnej? Sprawdź nasze porady.

Odnawianie szafy przesuwnej – od czego zacząć?

Szafy przesuwne wciąż biją rekordy popularności w aranżacjach wnętrz. Nic dziwnego, ponieważ wiele osób poszukuje pojemnych i uniwersalnych rozwiązań do przechowywania odzieży i domowych tekstyliów. Takie meble najczęściej wykonuje się na wymiar, dlatego ich demontaż lub wymiana na nowszy model często wiąże się z generalnym remontem.

Nie musisz jednak gruntownie przebudowywać aranżacji swojego mieszkania lub domu, by odnowić stary mebel. Wystarczy, że odświeżysz jego wygląd poprzez pomalowanie na wybrany kolor. To najprostszy sposób na odnawianie szafy przesuwnej, która wciąż jest w dobrym stanie. I to właśnie od wyników oceny jakości mebla uzależnij decyzję o malowaniu. Jeśli uznasz, że płyta, z której wykonano szafę, nadal nadaje się do użytku, bo nie widać na niej dużych pęknięć czy innych uszkodzeń, nie ma przeszkód, by przystąpić do pracy.

Przemalowanie szafy przesuwnej – jaką farbę wybrać?

Jeśli chodzi o malowanie szafy przesuwnej, do wyboru masz kilka rodzajów farb dostępnych na rynku. Wybór zależy głównie od efektu, jaki chcesz osiągnąć.

  • Farba akrylowa – popularne rozwiązanie do malowania zarówno płyt laminowanych z MDF, jak i litego drewna. W zależności od rodzaju produktu można uzyskać matowe, półmatowe lub błyszczące wykończenie. Dość szybko schnie, więc nadaje się do malowania szafy przesuwnej w warunkach domowych. Warto ją kupić, gdy chcesz pomalować mebel na biało, gdyż ten rodzaj farby jest odporny na promieniowanie UV i nie żółknie. W grupie produktów tej kategorii od Polifarb Łódź rekomendujemy wodorozcieńczalny produkt Eko-Stolmal.
  • Farba alkidowa – to dobrze kryjący preparat (taki jak emalia STOLMAL), który nadaje się do malowania powierzchni drewnianych, z materiałów drewnopodobnych, PCW lub elementów aluminiowych. Tworzy lśniącą powłokę, która pasuje do nowoczesnych pomieszczeń. Nie zmienia koloru w czasie eksploatacji. Jednak po nałożeniu na mebel schnie dość długo i wydziela intensywny zapach, dlatego będzie optymalnym rozwiązaniem do malowania w miejscach ze sprawną wentylacją. 

Dowiedz się też: Czym i jak pomalować płytę pilśniową meblową?

Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza w pokojach dla dzieci lub w przedpokoju, jest malowanie drzwi szafy przesuwnej farbą tablicową. Wtedy po frontach meblowych można pisać i rysować kredą, a następnie ją zmywać i znów wykorzystać płaszczyznę do zapisków.

Pomalowane drzwi szafy przesuwnej – polifrab.lodz.pl

Wystarczy odpowiednia farba, by odmienić wygląd szafy przesuwnej. Jeśli chcesz pomalować jej drzwi na biało, zdecyduj się na wersję akrylową np. Eko-Stolmal. Jest odporna na żółknięcie i tworzy na powierzchni trwałą powłokę.

Jak pomalować drzwi szafy przesuwnej? Potrzebne materiały

Wiesz już, czym pomalować szafę przesuwną, więc czas odpowiednio przygotować mebel do dalszych prac. Przede wszystkim opróżnij jego wnętrze ze wszystkich rzeczy, które się w nim znajdują. Następnie oprócz farby przygotuj:

  • wałek flokowy do malowania dużych powierzchni;
  • pędzel średniej wielkości do zakamarków (w zależności od rodzaju farby – ze sztucznym włosiem do nakładania farby wodorozcieńczalnej lub z naturalnym do farb rozpuszczalnikowych);
  • kuwetę na farbę;
  • folię ochronną;
  • taśmę malarską;
  • rękawice robocze;
  • papier ścierny grubo- i drobnoziarnisty;
  • miękką ściereczkę i miskę z wodą z dodatkiem łagodnego detergentu do mycia;
  • odtłuszczacz;
  • szpachelkę i masę szpachlową do drewna i materiałów drewnopodobnych.

Sprawdź też: Jak odnowić stare meble ze sklejki?

Malowanie szafy przesuwnej krok po kroku

Kiedy już zgromadzisz niezbędne narzędzia do wykonania pracy, przystąp do dalszych kroków.

  1. Zabezpiecz podłoże wokół szafy folią ochronną. 
  2. Załóż odzież ochronną i rękawice.
  3. Jeśli widzisz zarysowania lub złuszczenia starej farby, trzeba delikatnie zeszlifować powierzchnię papierem ściernym. Najpierw wykorzystaj ten o większej, a potem o mniejszej gramaturze.
  4. Wszelkie pęknięcia i ubytki uzupełnij masą szpachlową przy pomocy szpachelki. Po zaschnięciu powłokę wyrównaj papierem o najmniejszej ziarnistości.
  5. Oczyść powierzchnię drzwi z pyłu oraz tłustych plam. Użyj do tego ściereczki lekko zwilżonej wodą i łagodnym środkiem do mycia, a następnie odtłuszczacza.
  6. Gdy fronty wyschną, oklej taśmą elementy przesuwne szafy, uchwyty i inne części, których nie chcesz pobrudzić.
  7. Przystąp do malowania. Wlej odrobinę farby do kuwety, a następnie delikatnie zamocz w niej wałek i przemaluj powierzchnię drzwi. W trudno dostępnych miejscach wykorzystaj pędzel.
  8. Poczekaj, aż pierwsza warstwa farby wyschnie i nałóż kolejną. Trzymaj się zaleceń czasowych i procedur wskazanych na opakowaniu przez producenta.

Pamiętaj, że farba potrzebuje czasu na utwardzenie. W przypadku preparatów akrylowych trwa to nawet kilkanaście dni. W tym okresie zaleca się zachowanie ostrożności, by nie uszkodzić świeżo pomalowanej powłoki. Potrzebne farby znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Sprawdź również, gdzie kupisz produkty od Polifarb Łódź w punktach stacjonarnych.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady