Malowanie ażurowego płotu z metalu krok po kroku

Metalowe, ażurowe ogrodzenie to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na wyznaczenie i ochronę działki. Tego typu elementy są praktyczne i trwałe, ale z czasem wymagają renowacji. Malowanie płotu pozwala go odświeżyć, a także zabezpieczyć. Sprawdź, jak i czym pomalować ogrodzenie metalowe.

Czym pomalować ogrodzenie metalowe?

Malowanie płotu, choć jest czynnością niezbyt trudną, wymaga zaangażowania i odpowiedniego przygotowania. Taką renowację spokojnie można przeprowadzić samodzielnie. Ważne jest jednak zachowanie odpowiedniej kolejności prac oraz wybranie właściwej farby. Czym pomalować ogrodzenie metalowe? Niezbędny jest preparat odpowiedni do tego rodzaju powierzchni, przyczepny i elastyczny, a także trwały. Niezwykle ważna jest odporność na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, ponieważ plot może być narażony na różnego rodzaju czynniki. Najczęściej do malowania płotu metalowego poleca się farby o właściwościach antykorozyjnych. Dzięki temu zabezpieczają powierzchnię przed rozprzestrzenianiem się korozji i przedłużają tym samym żywotność płotu.

Jeśli zależy Ci na tym, aby malowanie ogrodzenia metalowego przebiegło sprawnie, warto wybrać gruntoemalię taką jak STAL-KOR. To bardzo trwały produkt do metalu, który łączy właściwości gruntu i emalii, dzięki czemu przyspiesza pracę. Ponadto można go stosować nawet bezpośrednio na rdzę!

Malowanie płotu – przygotowanie do pracy

Gdy już zdecydujesz, czym pomalować płot ażurowy metalowy i zaopatrzysz się w odpowiedni produkt, możesz rozpocząć pracę. Zanim jednak sięgniesz po pędzel, należy odpowiednio przygotować powierzchnię do renowacji. Farba do malowania płotu metalowego może być nałożona tylko na czystą, odtłuszczoną i suchą powierzchnię. Wcześniej ogrodzenie trzeba jednak dokładnie obejrzeć i oczyścić z luźnych łusek farby czy korozji. Standardowa farba do malowania ogrodzenia metalowego wymaga usunięcia wszelkich pozostałości rdzy, ale gruntoemalia taka jak STAL-KOR może być nakładana na rdzę bez jej usuwania, dlatego zdecydowanie przyspiesza cały proces. Ważne jednak, aby wyrównać powierzchnię, co może wymagać szlifowania. Następnie konieczne jest odpylenie, umycie i odtłuszczenie. Dopiero po przeprowadzeniu tych czynności można się zabrać za właściwe malowanie płotu.

Może Cię również zainteresować: Malowanie elektrostatyczne – na czym polega, zalety, dobór sprzętu

Malowanie ogrodzenia – pistoletem, wałkiem czy pędzlem?

Kolejny ważny krok to wybór narzędzi do malowania płotu. Od sposobu aplikacji zależy efekt, ale również czas, jaki trzeba poświęcić na pracę. Co warto wiedzieć o dostępnych metodach?

Malowanie ogrodzenia pistoletem jest zdecydowanie najszybsze i najwygodniejsze, choć wymaga pewnej wprawy i oczywiście profesjonalnego sprzętu. Powłoka jest równomierna, a farba dociera z łatwością do każdego zakamarka. Minusem tej metody zdecydowanie są jednak duże straty materiału. Dlatego  wymaga zaopatrzenia się w większą ilość farby. Konieczne jest też zabezpieczenie obiektów znajdujących się w pobliżu przed przypadkowym osiadaniem farby.

Malowanie wałkiem jest świetne przy płaskich powierzchniach, dlatego to narzędzie nie sprawdza się przy wielu płotach metalowych. Niewielki wałek pozwoli jednak na bardzo szybkie i wygodne malowanie słupków ogrodzeniowych o kwadratowym lub prostokątnym przekroju. Ułatwia szybkie nakładanie farby równomierną warstwą.

Malowanie płotu pędzlem może zająć dużo czasu – szczególnie jeśli wzór przęseł jest dość skomplikowany. To jednak narzędzie, które pozwala dotrzeć do zakamarków i pokryć farbą każdy detal. Należy jednak pamiętać, że pędzel może powodować powstawanie zacieków oraz smug w postaci wyraźnych śladów po włóknach. Dlatego jego użytkowanie wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać!

Należy pamiętać, że pędzlem lub wałkiem można malować od razu po wymieszaniu farby, ale metoda natryskowa wymaga jej uprzedniego rozcieńczenia.

Malowanie ogrodzenia pistoletem - polifarb-lodz.pl
Malowanie ogrodzenia pistoletem (malowanie natryskowe) jest bardzo szybkie i dokładne. Najczęściej stosuje się je jednak w przypadku nowych elementów, ponieważ natrysk stosowany na zewnątrz, na ażurowych elementach, wymaga zabezpieczenia znajdujących się w pobliżu przedmiotów i powierzchni.

Malowanie płotu – co jeszcze warto wiedzieć?

Malowanie metalowego ogrodzenia należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach – umiarkowanej temperaturze i wilgotności. Przed przystąpieniem do pracy zawsze sprawdź wymagania dotyczące warunków podane na opakowaniu farby. Malując na zewnątrz, należy również sprawdzić prognozę pogody na kolejny dzień, ponieważ farba do malowania ogrodzenia potrzebuje trochę czasu na wyschnięcie. Powierzchnia musi być oczyszczona, odtłuszczona i sucha. W przypadku niektórych farb zalecane jest wcześniejsze nałożenie gruntu lub podkładu. Dopiero po ich wyschnięciu można nakładać emalię nawierzchniową wybraną metodą.

Farba do malowania płotu metalowego powinna być zwykle nakładana w dwóch warstwach. Po nałożeniu pierwszej należy odczekać od kilku do kilkudziesięciu godzin (zgodnie z wytycznymi producenta) przed nałożeniem drugiej. Dopiero po nałożeniu drugiej warstwy płot można uznać za odnowiony. Odpowiednie produkty znajdziesz w sklepie online Polifarb, a także w punktach stacjonarnych w całej Polsce.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady