Jak pomalować listwy przypodłogowe – etapy prac, narzędzia, farby

Listwa przypodłogowa to detal, który tylko z pozoru wydaje się być mało znaczący. Tymczasem, oprócz ważnej funkcji ochrony ściany, ma też duży wpływ na aranżację całego wnętrza. Tym bardziej teraz, gdy w trendach jest dostosowywanie koloru listew do ścian lub drzwi. Czym pomalować listwy przypodłogowe? Czy to trudne zadanie? Cały sekret tkwi tylko w odpowiednim przygotowaniu i produktach.

Po co montuje się listwy przypodłogowe?

Każdy, kto buduje lub remontuje dom, lub mieszkanie, prawdopodobnie przejdzie przez etap wyboru i montażu listew przypodłogowych. Ten drobny element ma duże znaczenie przy wykończeniu wnętrz. Ich zastosowanie oprócz zapewnienia ochrony dolnej części ściany, podkreśla charakter aranżacji otoczenia. Najczęściej używane materiały do ich produkcji to:

● drewno,
● PCV,
● płyta MDF.

Dzięki kilku opcjom wykończeniowym listwy przypodłogowe mogą być montowane zgodnie z potrzebami projektu, nadając specyficzne i nowoczesne cechy każdemu pomieszczeniu. Pomagają również ukryć przewody instalacyjne oraz kable, dzięki czemu wnętrze wygląda na uporządkowane.

Dowiedz się też: Którą ścianę w pokoju pomalować na ciemniejszy kolor? Zasady

Czy listwy przypodłogowe można malować?

Niektórzy zastanawiają się, po co w ogóle przeprowadzać malowanie listew przypodłogowych. Powodów może być kilka – od zwyczajnego zużycia lub potrzeby odświeżenia wyglądu starych elementów po nadanie odpowiedniego koloru nowym. Malowanie listwy przypodłogowej jak najbardziej jest możliwe, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach .

Przede wszystkim, jeśli zamierzasz pomalować stare elementy, wcześniej oceń stan ich zużycia. Pamiętaj, że jest to część wystroju wnętrza, więc musi się estetycznie prezentować. Dlatego nie mogą być widoczne zadrapania, wgniecenia lub inne uszkodzenia. Jeśli istnieje taka potrzeba, wymień uszkodzony element. Jeżeli nie, zadbaj o to, by powierzchnia przeznaczona do malowania była oczyszczona z brudu i gładka (bez drzazg w przypadku drewna).

Pamiętaj również o dobraniu odpowiednich produktów. Farba do malowania listew przypodłogowych powinna mieć nie tylko odpowiedni kolor, ale także nadawać się do konkretnego materiału. Innej będziesz potrzebować do malowania listew PCV, a innej do drewnianych lub MDF.

Listwa przypodłogowa pomalowana na szaro – polifarb-lodz.pl
Coraz częściej malowanie listew przypodłogowych związane jest z chęcią dopasowania ich wyglądu do pozostałych elementów aranżacji, np. drzwi lub futryny.

Jak pomalować listwy przypodłogowe? – krok po kroku

1. Przygotuj niezbędne narzędzia:

● pędzle 2,5 cm lub małe wałki malarskie w wersji płaskiej i kątowej,

● farbę w wybranym kolorze,

● kuwetę malarską,

● materiały ochronne (gazeta, folia, taśma malarska).

2. Oceń stan listew. Sprawdź, które elementy wymagają odkręcenia i wymiany lub zeszlifowania uszkodzonej powierzchni.

3. Jeśli to konieczne, odkręć je do malowania. Demontaż zalecany jest zwłaszcza podczas malowania ścian oraz wtedy, gdy poszczególne elementy listew trzeba wymienić lub naprawić ich powierzchnię.

4. Wygładź powierzchnię listew przypodłogowych. Użyj do tego drobnego papieru ściernego.

5. Usuń z nich pozostałości kurzu i brudu. Wykorzystaj wilgotną gąbkę lub ściereczkę.

6. Zabezpiecz miejsca styku listwy przypodłogowej ze ścianą i podłogą . Użyj taśmy malarskiej na ścianie i gazety lub folii na podłodze. W części najbliżej sąsiadującej z listwą przypodłogową również przyklej taśmę do podłogi.

7. Uszczelnij ubytki między listwami a ścianą. Jeśli zauważysz otwory między tymi powierzchniami, zaaplikuj wzdłuż listwy np. uszczelniacz akrylowy. Do jego nałożenia użyj pistoletu, a ewentualny nadmiar preparatu usuń suchą gąbką.

8. Do kuwety wlej odpowiednią ilość farby, zwilż w niej pędzel, zetrzyj nadmiar i maluj długimi pociągnięciami wzdłuż listwy przypodłogowej. W pierwszej warstwie lepiej użyć mniej farby, by uniknąć smug i śladów.

9. Podczas nakładania kolejnych powłok nie należy pozostawiać pędzla z farbą do wyschnięcia. Po użyciu zawsze trzeba go umyć lub ewentualnie zabezpieczyć szczelnie przed dostępem powietrza za pomocą zwykłej foliówki.

10. Na koniec najlepiej poczekaj 12-24 godziny, by farba na listwie spokojnie wyschła.

Duże znaczenie ma to, jaką farbą zdecydujesz się pomalować listwy przypodłogowe. Zapoznaj się z instrukcją producenta farby i postępuj zgodnie z jego wskazówkami.

Sprawdź również: Malowanie ścian wałkiem – krok po kroku

Malowanie listew przypodłogowych PCV – jaka farba?

Zastanawiasz się, jak pomalować plastikowe listwy przypodłogowe? Użyj do tego farby eko-Lowicyn wodorozcieńczalnej akrylowej, która przeznaczona jest do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Z powodzeniem sprawdzi się również w zmianie koloru lub odświeżeniu elementów z PCV oraz stali, aluminium, betonu, tynku i drewna.

Malowanie plastikowych listew przypodłogowych taką farbą przeprowadzisz szybko i bezproblemowo. Dużą zaletą tego produktu jest modne półmatowe wykończenie oraz zróżnicowana kolorystyka, która pozwala dobrać odcień farby do pozostałych elementów wykończenia wnętrz.

Farba akrylowa eko-LOWICYN
Farba akrylowa eko-LOWICYN.

Czym pomalować drewniane listwy przypodłogowe?

Do malowania listew przypodłogowych z drewna lub materiałów drewnopochodnych, np. MDF, warto wykorzystać przede wszystkim farby akrylowe i alkidowe. Są na tyle gęste, by dobrze osiąść na materiale i przy okazji uzupełnić jego ewentualne ubytki. Poza tym doskonale zabezpieczają i przedłużają żywotność materiału, na który zostaną nałożone.

Malowanie listew przypodłogowych MDF lub drewnianych możesz wykonać:

farbą eko-Stolmal wodorozcieńczalną akrylową do stolarki budowlanej: jest dobrze przyczepna do różnego rodzaju podłoży i nadaje listwom czysty, biały kolor, który nie żółknie wraz z upływem czasu;

Farba akrylowa do stolarki i listew eko-STOMAL
Farba akrylowa do stolarki i listew eko-STOMAL.

emalią STOLMAL alkidową do stolarki budowlanej: występuje w dwóch kolorach (białym i brązowym), jest odporna na wodę i środki do mycia oraz sprawdza się przy renowacji starych powłok z farb ftalowych, olejnych i innych.

Farba STOMAL – alkidowa do stolarki i listew
Farba STOMAL – alkidowa do stolarki i listew.

Wszelkie produkty niezbędne do malowania listew przypodłogowych od Polifarb Łódź znajdziesz w stacjonarnych sklepach partnerskich na terenie całego kraju, a także w naszym sklepie online.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady