Farba projekcyjna zamiast ekranu? Plusy i minusy

Marzysz o warunkach wprost z sali kinowej we własnym domu? Jeśli chcesz oglądać ulubione filmy, sport czy nawet programy telewizyjne na naprawdę dużym ekranie, warto zainwestować w projektor. Wielu zwolenników tego rozwiązania przekonuje jednak, że niezbędnym dodatkiem do takiego urządzenia jest ekran. Czy to prawda? A może wystarczy specjalna farba projekcyjna do pomalowania ściany? Przedstawiamy plusy i minusy obu rozwiązań.

Obraz z projektora a ściana pomalowana zwykła farbą – co musisz wiedzieć?

Zacznijmy jednak od tego, dlaczego wyświetlanie obrazu z projektora na „zwykłej” ścianie nie jest dobrym rozwiązaniem. Powód jest prosty – nie pozwala ono w pełni wykorzystać potencjału urządzenia. Dostępne obecnie w sprzedaży nowoczesne projektory zapewniają wysoką jakość obrazu. Trudno jednak to docenić, wyświetlając go po prostu na ścianie. Powierzchnia pomalowana zwykłą farbą zawsze będzie lekko porowata i nierówna, może mieć też niejednolitą barwę. Wszystkie te niedoskonałości będą natychmiast uwydatniane przez światło z projektora, zaburzając odbiór obrazu. Gorsza jakość obrazu wpływa natomiast nie tylko na odczucia estetyczne, ale też na wzrok. Dlatego właśnie konieczne jest zastosowanie specjalnej nawierzchni – takiej jak ekran lub farba projekcyjna.

Ekran projekcyjny – plusy i minusy

Jak zatem upewnić się, że obraz z projektora będzie wyraźny? Według wielu najlepszym rozwiązaniem jest ekran projekcyjny. Ma on idealnie gładką powierzchnię przystosowaną do wyświetlania obrazów. Jest wykonany z materiałów, które wręcz poprawiają parametry obrazu. Dlatego zapewnia jego najwyższą jakość odbioru – a tym samym maksymalne wrażenia podczas oglądaniu filmów czy seriali. Ekrany są też znakomitym wyborem w środowisku profesjonalnym – np. w biurach, salach konferencyjnych, w szkołach i na uczelniach. Zapewniają bowiem wyraźne odwzorowanie informacji podawanych na slajdach prezentacji i innego rodzaju materiałach. 

Niewątpliwym atutem ekranu jest swoboda w aranżacji pomieszczenia. Korzystając z tego rozwiązania, nie trzeba pozostawiać pustej, białej ściany do wyświetlania obrazu z projektora. Sam ekran może jednak nieco zaburzać jego wystrój. Mocuje się go do sufitu lub ściany, jednak jest zauważalny także wtedy, gdy nie jest używany. Sama instalacja ekranu może być problematyczna, a w razie chęci jego usunięcia pozostawia ślady.

Farba projekcyjna – plusy i minusy

Alternatywą dla rozwijanego ekranu jest farba projekcyjna. Jest to specjalny produkt, który służy do malowania ścian. Farba pod projektor ma właściwości pozwalające poprawić jakość wyświetlanego obrazu. Dobry produkt tego typu zapewnia efekt zbliżony do najlepszych ekranów projekcyjnych. Jednocześnie farba ekranowa jest łatwiejsza w zastosowaniu – wystarczy pomalować nią wybraną ścianę. Nie wymaga wiercenia i montażu dodatkowych elementów zaburzających estetykę wnętrza. Gdy projektor jest nieużywany, jest całkowicie niewidoczna. 

Malowanie ściany na biało farbą projekcyjną
Nałożona na ścianę farba projekcyjna na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Znakomicie „wtapia się’ zatem w aranżację i w żaden sposób jej nie zaburza.

Farba do rzutnika zazwyczaj jest biała lub szara, dzięki czemu idealnie wtapia się w wystrój większości pomieszczeń. Można nią pomalować tylko jedną lub wszystkie ściany. Trzeba jednak pamiętać, że chęć wyświetlania obrazu z projektora na ścianie wymaga zrezygnowania z jakichkolwiek dekoracji na tej płaszczyźnie. Farba projekcyjna nie będzie zatem odpowiednim rozwiązaniem dla tych osób, które nie chcą w swoim wnętrzu pozostawiać białej, pustej ściany. Niektórzy twierdzą również, że farba pod rzutnik nie daje tak dobrego efektu jak ekran projekcyjny. Jest to jednak kwestia dyskusyjna. Coraz częściej mówi się nawet, że farba pod rzutnik wysokiej jakości może zapewniać lepszy obraz od ekranu.

Czytaj także: Jak przygotować ścianę do malowania – krok po kroku 

Jaka farba pod projektor?

Farba pod projektor musi mieć określone właściwości. Należy więc używać tylko produktów przeznaczonych stricte do tego celu. Farba ekranowa tworzy przede wszystkim bardzo gładką, jednolitą powierzchnię. Jest również idealnie matowa. Może mieć kolor biały lub szary. Szarość zmniejsza odbicie światła i poprawia kontrast, dzięki czemu może się lepiej sprawdzić w miejscach, w których trudniej jest kontrolować warunki oświetleniowe.

Istotny jest również sposób użytkowania produktu. Najczęściej zaleca się pomalowanie ściany najpierw farbą podkładową, a następnie farbą nawierzchniową. Przed malowaniem trzeba się także upewnić, że ściana jest idealnie równa i pozbawiona ubytków.

Farba projekcyjna czy ekran – podsumowanie

Wciąż zastanawiasz się, co będzie lepsze – farba projekcyjna czy ekran? Skorzystaj z naszego podsumowania. 

Warto wiedzieć, że ekran projekcyjny:

  • zapewnia najwyższą jakość obrazu,
  • może być w razie potrzeby zwinięty i usunięty z pola widzenia,
  • nie stwarza ograniczeń związanych z aranżacją ścian,
  • wymaga stałego montażu na ścianie lub suficie,
  • nawet zwinięty zawsze jest widoczny, przez co może zaburzać estetykę pomieszczenia.

Tymczasem farba ekranowa:

  • zapewnia znacznie lepszą jakość obrazu niż zwykła farba na ścianie,
  • nie zdradza swojej obecności w pomieszczeniu – ściana na co dzień wygląda całkowicie normalnie,
  • nie zaburza wystroju wnętrza,
  • jest łatwa w zastosowaniu,
  • stwarza ograniczenia w wystroju – wymaga pozostawienia pustej ściany w celu wyświetlania obrazu z rzutnika.

Które rozwiązanie jest lepsze? Zależy to przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto jednak pamiętać, że najlepsze farby do różnych celów znajdziesz u dystrybutorów produktów Polifarbu Łódź. Sprawdź również ofertę naszego sklepu internetowego!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady